Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Արամ Ա. Կաթողիկոսը խստիվ դատապարտում է հայ հոգեւորականների շարունակվող ձերբակալությունը։ Այս մասին հայտարարություն է տարածել Մեծի Տանն Կիլիկո կաթողիկոսությունը։
Հայտարարությունում, մասնավորապես, ասվում է. «Ամիսներ առաջ, Ն.Ս.Օ.Տ.Տ Արամ Ա. Վեհափառ Հայրապետը հրապարակային կերպով դատապարտել էր հոգևորականներիի ձերբակալությունը եւ նույնիսկ միջնորդների միջոցով առաջարկել էր դադարեցնել այս ոչ ընդունելի երեւույթը։
Նորին Սրբությունը այժմ հովվապետական այցելության մեջ լինելով եւ մոտիկից իմանալով շարունակվող ձերբակալությունները, դարձյալ դատապարտում է այս անընդունելի երեւույթը։
Միաժամանակ, Վեհափառ Հայրապետը պարտականություն է տվել այժմ մշակութային առաքելությամբ Հայաստանում գտնվող Գերշ. Տ. Շահան Արք. Սարգիսյանին, որ իր մտահոգությունն ու դատապարտումը փոխանցի քաղաքական ու պետական պատասխանատուներին եւ նույնիսկ վարչապետին։
Վեհափառ Հայրապետի մոտեցումն այն է, որ կարելի փութով պետություն֊եկեղեցի ներկա վատառողջ վիճակը պետք է վերջ գտնի, եւ մեր ազգի ու Հայրենիքի գերագույն շահերը պահանջում են, որ մեր ազգի երկու կարեւոր սյուների՝ պետության ու եկեղեցու հարաբերությունը սերտ ու ամուր լինեն»։

Католикос Великого Дома Киликийского Арам I осуждает продолжающиеся задержания армянских священнослужителей. Об этом говорится в заявлении, распространенном Католикосатом Великого Дома Киликийского.
«Несколько месяцев назад Арам I публично осудил задержания священнослужителей и даже предложил через посредников приостановить это неприемлемое явление. Его Святейшество, знающий непонаслышке о продолжающихся задержаниях, в очередной раз осуждает это неприемлемое явление.
В то же время Арам I поручил архиепископу Шаану Саркисяну, который сейчас находится в Армении с культурной миссией, донести свою обеспокоенность и осуждение до политических и государственных деятелей и даже до премьер-министра.
Подход Святейшего Патриарха заключается в том, что нынешнему нездоровому состоянию в отношениях государство-церковь должен быть положен конец, а высшие интересы нашего народа и Отечества требуют, чтобы отношения между двумя важнейшими столпами нашей нации - государством и церковью - были тесными и крепкими», - говорится в заявлении.