Ուկրաինան և Ռուսաստանը դեռևս պատրաստ չեն խաղաղության համաձայնագիր կնքելուն, չնայած ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի «եռանդուն դիվանագիտությանը», Newsmax-ին ասել է ԱՄՆ փոխնախագահ Ջ.Դ. Վենսը։
Ըստ Վենսի, Ռուսաստանի և Ուկրաինայի միջև պատերազմը շարունակվում է ամիսներ տևած բանակցություններից հետո, քանի որ կողմերից ոչ մեկը պատրաստ չէ խաղաղության համաձայնագրի հասնելու։
«Միացյալ Նահանգների նախագահի եռանդուն դիվանագիտությունը չի կարող մարդկանց ստիպել հատել մեկ յարդանոց գիծը. վերջին հաշվով, պետք է լինեն երկու կողմեր, որոնք պատրաստ են համաձայնության հասնելու», - ասել է նա։
«Եվ հենց հիմա, չնայած մեր կատարած բոլոր աշխատանքներին, և մենք կշարունակենք դա անել, ռուսներն ու ուկրաինացիները պարզապես չեն հասել այն կետին, որտեղ կարող են համաձայնության հասնել», - հավելել է Վենսը։
Այնուամենայնիվ, նա կարծում է, որ խաղաղության կարգավորումը դեռևս հնարավոր է, բայց դա կպահանջի «շատ ավելի շատ աշխատանք»։
«Կարծում եմ՝ կա սպասումների հիմնարար անհամապատասխանություն, որտեղ ռուսները հակված են մտածել, որ իրենց մարտադաշտում ավելի լավ են զգում, քան իրականում», - նշել է նա։
Նա կարծում է, որ հենց սա է դժվարացրել համաձայնության հասնելը վերջին մի քանի ամիսների ընթացքում, նույնիսկ որոշակի առաջընթացի պայմաններում։

Украина и Россия не готовы заключить мирное соглашение, несмотря на «энергичную дипломатию» президента США Дональда Трампа. Об этом заявил вице-президент  США Джей Ди Вэнса изданию Newsmax.
По словам Джей Ди Вэнса, война между Россией и Украиной продолжается, несмотря на месяцы переговоров, поскольку ни одна из сторон не желает достичь мирного соглашения.
«Энергичная дипломатия президента Соединенных Штатов не может заставить людей перейти границу дистанции в один ярд, в конце концов должны быть две стороны, которые готовы заключить соглашение», - считает он.
«И сейчас, при всей нашей работе, а мы будем продолжать ее выполнять, россияне и украинцы просто не на том этапе, когда могут заключить соглашение», - добавил Джей Ди Вэнс.
Однако, по его мнению, мирное урегулирование все еще возможно, но для этого нужно будет «гораздо больше работы».
«Я думаю, что существует фундаментальное несоответствие ожиданий, когда россияне склонны думать, что они справляются на поле боя лучше, чем есть на самом деле»,- отметил он.
По его убеждению, именно это осложнило достижение соглашения в течение последних нескольких месяцев даже несмотря на определенный прогресс.