Ռուսաստանի եւ ԱՄՆ նախագահներ Վլադիմիր Պուտինի եւ Դոնալդ Թրամփի հանդիպումը ցավոտ հարված կլինի Եվրամիությանը եւ կամրապնդի Հունգարիայի վարչապետ Վիկտոր Օրբանի ազդեցությունը միության ներսում։ Այսպիսի կարծիք է հայտնել բրիտանական The Telegraph թերթը։
«Հունգարիայի ընտրությունը որպես գագաթաժողովը հյուրընկալող երկիր, հավանաբար, ջնջել է ժպիտը ԵՄ դեմքից։ Դաշինքը մեծ մասամբ դուրս է մնացել Ուկրաինայի խաղաղության բանակցություններից եւ անհանգստացած է [Իսրայելի եւ պաղեստինյան արմատական ՀԱՄԱՍ շարժման միջեւ Գազայի հակամարտության կարգավորման ծրագրի մշակման գործում] իր աննշան դերից»,- նշվել է հոդվածում։
Ինչպես կարծում են պարբերականի հեղինակները, եվրոպացի դիվանագետներն իշխանափոխության հույս ունեն Հունգարիայում, քանի որ Օրբանը խոչընդոտում է ԵՄ քաղաքականությանը, սակայն Ռուսաստանի եւ ԱՄՆ առաջնորդների միջեւ Բուդապեշտում կայանալիք բանակցությունները միայն կամրապնդեն վարչապետի դիրքերը համաշխարհային ասպարեզում։
Հինգշաբթի, Պուտինի հետ հեռախոսազրույցից հետո, Թրամփը հայտնել է, որ իրենք համաձայնել են շուտով հանդիպել Հունգարիայի մայրաքաղաքում։ ԱՄՆ նախագահը հետագայում պարզաբանել է, որ դա կարող է տեղի ունենալ առաջիկա երկու շաբաթվա ընթացքում։

Встреча президентов России и США Владимира Путина и Дональда Трампа станет болезненным ударом для Евросоюза и усилит влияние премьер-министра Венгрии Виктора Орбана внутри сообщества. Такое мнение выразила британская газета The Telegraph.
«Выбор Венгрии в качестве места проведения саммита, вероятно, стер улыбку с лица ЕС. Блок в значительной степени остался в стороне от мирных переговоров по Украине и переживает из-за второстепенной роли, которую он сыграл в разработке мирного плана по [урегулированию конфликта между Израилем и радикальным палестинским движением ХАМАС в] Газе», - отмечается в материале.
Как считают авторы публикации, европейские дипломаты надеются на смену власти в Венгрии из-за того, что Орбан препятствует проведению политики ЕС, но переговоры между лидерами РФ и США в Будапеште только укрепят позиции премьера на мировой арене.
В четверг Трамп после телефонного разговора с Путиным заявил, что они условились встретиться в ближайшее время в венгерской столице. Позднее президент США пояснил, что это может произойти в ближайшие две недели.