Մերձավոր Արևելքի սահմաներից դուրս գտնվող երեք երկրներ՝ Ինդոնեզիան, Ադրբեջանը և Պակիստանը, գլխավոր հավակնորդներն են Գազայի հատվածում ապագա կայունացման ուժերի համար զորքեր մատակարարելու հարցում, գրում է Politico-ն։
ԱՄՆ պաշտպանության նախարարության պաշտոնյան և քննարկումներին ծանոթ ԱՄՆ պաշտպանության նախարարության նախկին պաշտոնյան հայտնել են, որ վերոնոշյալ երկրներն առավել մեծ շահագրգռվածություն են հայտնել զորքեր տրամադրելու հարցում։
Ինդոնեզիան, որն աշխարհի ամենամեծ մահմեդական համայքն ունեցող երկիրն է, ձգտում է մեծացնել իր ազդեցությունը համաշխարհային ասպարեզում։ Պակիստանը և Ադրբեջանն այն երկրներն են, որոնք ավելի սերտ կապեր են հաստատել Թրամփի վարչակազմի հետ և կարող են ձգտել Վաշինգտոնի հետագա բարեհաճությանը։
Զորքերի կազմի վերաբերյալ բանակցությունները շարունակվում են, և ըստ Պաշտպանության նախարարության պաշտոնյայի, ոչ մի երկիր դեռևս հստակ պարտավորություն չի ստանձնել։

Три страны за пределами Ближнего Востока являются основными претендентами на поставку войск для будущих стабилизационных сил в секторе Газа: Индонезия, Азербайджан и Пакистан. Об этом сообщает Politico.
Чиновник Министерства обороны США и бывший чиновник Министерства обороны США, знакомые с ходом обсуждений, сообщили, что эти страны выразили наибольшую заинтересованность в предоставлении войск.
Индонезия, где проживает самая многочисленная мусульманская община в мире, стремится к усилению своего влияния на мировой арене. Пакистан и Азербайджан — страны, которые установили более тесные связи с администрацией Трампа и, возможно, стремятся добиться дальнейшего расположения Вашингтона.
Переговоры о составе сил продолжаются, и ни одна страна пока не взяла на себя твердых обязательств, заявил действующий представитель Министерства обороны.