Հայաստանն ազատ է արձակել վրացի զինվոր Վանո Սաբաշվիլիին, որի արտահանձնումը պահանջում էր Ռուսաստանը, հայտնում է դիվանագետ, Վրաստանի հայ համայնքային պլատֆորմի նախագահ Գեորգի Թումասյանը, տեղեկացնում է «Գրուզիա Օնլայնը»։
Ըստ նրա ընկերների՝ Սաբաշվիլին չի իմացել, որ Ռուսաստանի կողմից հայտարարված միջազգային հետախուզման մեջ է գտնվել։
Նա անարգել հատել է Վրաստանի սահմանը, իսկ սեպտեմբերի 9-ին ծառայողական գործուղման ընթացքում ձերբակալվել է հայկական կողմում։
«Սաբաշվիլին ութ տարի ծառայել է Վրաստանի զինված ուժերում։ ՌԴ-ի կողմից Ուկրաինայի դեմ սանձազերծված լայնամասշտաբ պատերազմի սկզբում նա կռվել է Միջազգային լեգեոնի շարքերում։ Պայմանագրի ավարտից հետո վերադարձել է հայրենիք։ Ավելի ուշ Դոնեցկի այսպես կոչված «դատարանը» նրան հեռակա կարգով դատապարտել է ազատազրկման՝ Ուկրաինայի կողմից մարտական գործողություններին մասնակցելու համար»,- գրում է վրացական ԶԼՄ-ն։
Մի քանի օր առաջ Վրաստանի նախկին նախագահ Սալոմե Զուրաբիշվիլին հայտնել էր, որ Հայաստանը մերժել է հայկական ծագումով վրացի մարտիկ Գեորգի Կինոյանի արտահանձնման հարցումը։
Ըստ «Գրուզիա Օնլայն»-ի տեղեկությունների՝ Վրաստանի քաղաքացի Գեորգի Կինոյանը, որը պատերազմել է Ուկրաինայի կողմից, ձերբակալվել է սեպտեմբերի 3-ին՝ Հայաստանի հետ Վրաստանի սահմանը հատելուց հետո։
29-ամյա Կինոյանը գտնվում էր ՌԴ-ի հետախուզման մեջ՝ Ուկրաինայի տարածքում Ռուսաստանի դեմ մարտական գործողություններին մասնակցելու մեղադրանքով։

Армения освободила грузинского бойца  Вано Сабашвили, экстрадиции которого требовала Россия, сообщает дипломат, председатель Армянской общинной платформы Грузии Гиорги Тумасян, сообщает Грузия Online.
По словам его друзей, Сабашвили не знал, что находится в международном розыске, объявленном Россией.
Он беспрепятственно пересек границу Грузии, и 9 сентября был задержан на армянской стороне во время служебной командировки.
«Сабашвили восемь лет служил в Вооруженных силах Грузии. В начале полномасштабной войны, развязанной РФ против Украины, он воевал в рядах Интернационального легиона. После окончания контракта вернулся на родину. Позднее так называемый «суд» Донецка заочно приговорил его к тюремному заключению за участие в боевых действиях на стороне Украины», - пишет грузинское СМИ.
За несколько дней до этого экс-президент Грузии Саломе Зурабишвили сообщила, что Армения отклонила запрос об экстрадиции грузинского бойца армянского происхождения Георгия Кинояна.
По информации Грузия Online, гражданин Грузии Георгий Киноян, участвовавший в войне на стороне Украины, был задержан 3 сентября после пересечения границы Грузии с Арменией.
29-летний Киноян находился в розыске РФ по обвинению в участии в боевых действиях против России на территории Украины.