Մենք շատ լավ երկխոսություն ունենք Թուրքիայի հետ բազմաթիվ մակարդակներում՝ առաջնորդների, արտգործնախարարների, հատուկ դեսպանորդների և տեխնիկական թիմերի միջև, DW-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է Հայաստանի արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանը։
«Ես չեմ խոսում տարբեր նախարարությունների մասին։ Այսպիսով, երկխոսությունը տեղի էր ունենում և հիմա էլ տեղի է ունենում առանց որևէ նախապայմանի։ Միևնույն ժամանակ, մեր թուրք գործընկերներն ընդգծում են, որ չեն կարող ավարտել գործընթացը՝ բացել սահմանները և դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատել՝ մինչև հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորումը»։
Այժմ դա արված է։ Հայ-ադրբեջանական խաղաղության համաձայնագիրը նախաստորագրվել է։ Դրա տեքստի շուրջ վեճեր չկան։ Ես անձամբ որևէ խնդիր չեմ տեսնում հայ-թուրքական սահմանի բացման համար, խնդիրներ չեմ տեսնում հայ-թուրքական դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատելու համար։
Մեր թուրք գործընկերները նույնպես հաստատել են սա։ Նրանք պատրաստակամություն են հայտնում և իրականում պատրաստակամություն են ցուցադրում սահմանները բացելու, երկաթուղային հաղորդակցությունը և ուղիղ երկկողմ առևտուրը վերսկսելու համար, չհաշված դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումը։ Հետևաբար, կարծում եմ, որ առաջիկա շաբաթներին և ամիսներին մենք շատ շոշափելի առաջընթաց կգրանցենք այս ուղղությամբ։ Դա, չգիտեմ, առավելագույնը մի քանի ամսվա հարց է։ Սա իմ ընկալումն է։ Կտեսնենք, թե ինչպես կզարգանան իրադարձությունները», - ասել է Հայաստանի արտգործնախարարը։

У нас очень хороший диалог с Турцией на многих уровнях: лидеров, министров иностранных дел, специальных посланников и технических групп. Об этом в интервью DW заявил глава МИД Армении Арарат Мирзоян.
«Я не говорю о различных министерствах. Так что диалог происходил и происходит сейчас без каких-либо предварительных условий. В то же время наши турецкие коллеги подчёркивают, что они не могут завершить процесс - открыть границы и установить дипломатические отношения — до нормализации армяно-азербайджанских отношений.
Теперь это сделано. Армяно-азербайджанское мирное соглашение парафировано. Нет никаких споров о его тексте. Я лично не вижу никакой проблемы для открытия армяно-турецкой границы, не вижу проблем для установления армяно-турецких дипломатических отношений.
Это также подтвердили наши турецкие коллеги. Они выражают готовность, и на деле демонстрируют готовность открыть границы, возобновить железнодорожное сообщение, возобновить двустороннюю прямую торговлю, даже не говоря об установлении дипломатических отношений. Поэтому я считаю, что в ближайшие недели и месяцы мы добьёмся весьма ощутимого прогресса в этом направлении. Это вопрос, я не знаю, максимум нескольких месяцев. Это моё восприятие. Посмотрим, как всё сложится», - сказал глава МИД Армении.