Հունվարի 29-ին սիրիացի զինավորականների կողմից Դամասկոսի մերձակա Ռանկուս բնակավայրի գնդակոծության ժամանակ առնվազն 33 մարդ է զոհվել:
Ինչպես հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստին», մայրաքաղաքից 30 կմ հեռավորության վրա գտնվող լեռնային տեղանք ունեցող քաղաքը պաշտպանել են նախագահ Բաշար Ասադի ռեժիմի հակառակորդները:Ռազմական գործողությունները ղեկավարել է նախագահի եղբայրը` Մահեր Ասադը:
Ավելի վաղ արեւմտյան լրատվամիջոցները փոխանցել էին, որ կառավարական զորքերը գնդակոծել են հակառակորդի վերահսկողության տակ հայտնված Դամասկոսի մերձակա քաղաքները, սպանվել է 12, վիրավորվել մի քանի տասնյակ մարդ:

При обстреле сирийскими военными поселка Ранкус в пригороде Дамаска 29 января погибли по меньшей мере 33 человека.
Как передает РИА Новости, обстрелу подвергся расположенный в горной местности населенный пункт, который находится в 30 километрах к северу от сирийской столицы, защищают противники режима президента Башара Асада, а также примкнувшие к ним десятки дезертиров из рядов вооруженных сил.
Отмечается также, что операцией руководит брат президента Сирии Махер Асад.
Ранее западные СМИ передавали, что сирийские правительственные войска обстреляли из минометов пригороды Дамаска, попавшие под контроль противников режима, убив не менее 12 человек, ранения получили десятки человек.