Առաջին անգամ է, երբ մենք Հայաստանի բյուջեն քննարկում ենք Ադրբեջանի հետ հաստատված խաղաղության պայմաններում, ըստ էության,  առաջին անգամ է, որ մենք բյուջեն քննարկում ենք խաղաղության պայմաններում։ Այս մասին, այսօր՝ հոկտեմբերի 27–ին, Ազգային ժողովում «ՀՀ 2026 թվականի պետական բյուջեի մասին» օրենքի նախագծի քննարկման ժամանակ հայտարարեց Նիկոլ Փաշինյանը։
«Եվս մեկ անգամ վերահաստատում եմ 2025 թվականի օգոստոսի 8-ի Վաշինգտոնի խաղաղության հռչակագրով Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև հաստատվել է  խաղաղություն, որն արդեն ունի կոնկրետ պարամետրեր, վիճակագրություն։
Արդեն մեկ տարի 8 ամիս Հայաստան-Ադրբեջան սահմանին փոխհրաձգության հետևանքով զինվոր չի զոհվել։ Կրկին ուզում եմ ընդգծել, որ Հայաստանի անկախության պատմության  մեջ մենք երբեք այսպիսի 1 տարի 8 ամիս չենք ունեցել»,- նշեց Փաշինյանը։
Ըստ նրա, կարևոր է, որ նոր փաստեր, հանգամանքներ է ի հայտ բերում  հաստատված խաղաղությունը. «Մասնավորապես, նկատի ունեմ Ադրբեջանի այն հայտարարությունը, որով Ադրբեջանը վերացնում է  դեպի Հայաստան  տարանցման սահմանափակումները։ Սա, ըստ էության, պատմական իրադարձություն է, նշանակում է  Հայաստանի շրջափակման հաղթահարման առաջին փուլը։ Կարևոր է նաև, որ Հայաստանն էլ արձագանքող լինի այդ հայտարարություններին, համապատասխան  քայլեր անի։
Այս պահին դրան մեր արձագանքը հետևյալն է՝ հենց այսօրվանից մենք պատրաստ ենք ապահովել բեռնատար ավտոմեքենաների տարանցումը Թուրքիայից դեպի Ադրբեջան, Ադրբեջանից դեպի Թուրքիա,  մասնավորապես Մարգարա-Եղեգնաձոր-Սիսիան-Գորիս երթուղիով։ Սա ընդգծում եմ, որովհետև սա այս պահին միակ տարբերակն է, որ հենց այսօր կարող ենք իրականացնել»,- ասաց Փաշինյանն՝ ընդգծելով, որ ինչպես Ադրբեջանը մեզ համար վերացրել է տարանցման սահմանափակումները, նույնկերպ և մենք վերացնում ենք տարանցման սահմանափակումները։

“For the first time, we are discussing Armenia’s budget under conditions of peace established with Azerbaijan. In fact, this is the first time we are discussing the budget under peaceful conditions,” Prime Minister Nikol Pashinyan stated today during the debates on the draft law “On the State Budget of the Republic of Armenia for 2026” in the National Assembly.
“I once again reaffirm that, according to the Washington peace declaration of August 8, 2025, peace has been established between Armenia and Azerbaijan, which already has concrete parameters, statistics. For one year and eight months now, no soldier has been killed as a result of crossfire on the Armenia–Azerbaijan border. I want to once again emphasize that in the history of the independence Armenia, we have never before had such a one year and eight months,” Pashinyan noted.
According to him, the established peace is bringing to light new facts and circumstances: “Specifically, I mean Azerbaijan’s statement whereby Azerbaijan is lifting transit restrictions toward Armenia. This is essentially a historic event—it means the first phase of overcoming Armenia’s blockade. It is also important that Armenia respond to these statements, take appropriate steps.
At this moment, our response is as follows: starting today, we are ready to ensure the transit of cargo trucks from Turkey to Azerbaijan, from Azerbaijan to Turkey, specifically via the Margara–Yeghegnadzor–Sisian–Goris route. I emphasize this because, at present, this is the only route we can actually implement today,” said Pashinyan, stressing that just as Azerbaijan has lifted its transit restrictions for Armenia, and the latter likewise is lifting its own transit restrictions.