Թուրքիայի Բաթման նահագի Քոզլուքի շրջանի զորամասերից մեկում ապրիլի 24-ին թուրք զինծառայակցի կողմից սպանված ստամբուլահայ Սեւակ Շահին Բալըքչի դատավարության ժամանակ սպանության ականատես զինվոր Հալիլ Էքշին դատարանում կրկնել է, որ նախկինում սխալ ցուցմունքի տակ էր ստորագրել:
Firat գործակալության փոխանցմամբ` հունվարի 30-ին Դիարբեքիրի օդուժերի հրամանատարության զինվորական դատարանում Սեւակ Շահին Բալըքչըի սպանության գործով 4-րդ դատական նիստի ժամանակ կրկնել է նախրդ ամիս դատարանում իր խոստովանությունը, թե իր նախկին գրավոր ցուցմունքում ճիշտ չի ներկայացվել տեղի ունեցածը: Ականատես զինվորը պնդել է, թե զորամասի պահակակետում փշալար գործելու ժամանակ կրակոցի ձայն է լսել եւ շրջվելով` տեսել Քվանչին` զենքը ուղղած Սեւակի կողմը, իսկ Սեւակն այդ ժամանակ արդեն ընկած էր գետնին:
Դատավորը ականատես զինվորին խնդրել է դահլիճ բերված զենքով ցույց տալ Քվանչի դիրքը, երբ նա կրակել է Սեւակի ուղղությամբ: Էքշին դատարանի դահլիճում զենքը վերցրել եւ ցույց է տվել այդ դիրքը:
Սեւակի ընտանիքի փաստաբանները պահանջել են կալանքի որոշում կայացնել Քվանչ Աղաօղլուի նկատմամբ, սակայն դատարանը մերժել է այս պահանջը:
Նշենք, որ 2011-ի դեկտեմբերի 27-ին տեղի ունեցած դատավարության ժամանակ Հալիլ Էքշին պնդել է, թե սխալ վկայության տակ է ստորագրել, որն էլ ավելի վաղ ընթերցվել է դատարանում:
Հիշեցնենք, որ որ Սեւակի զորացմանը մնացել էր 23 օր։ 2011-ի ապրիլի 24-ի առավոտյան նա սպանվել է մեկ այլ զինծառայող` Քվանչ Աղաօղլուի կողմից: Սպանության հետ կապված ժանդարմերիան հայտարարել է, որ սպանությունը տեղի է ունեցել ծառայակից ընկերոջ հետ կատակ անելու ժամանակ, իբր, պատահաբար արձակված կրակոցից։ Սեւակի ծնողները պնդում են, որ իրենց որդուն սպանել են ազգայնականության հողի վրա՝ հայ լինելու համար։
Դատարանը հենց առաջին դատական նիստին ազատ է արձակել Քվանչ Աղաօղլուին` նշելով, թե նա փախչելու առիթ չունի: Դիարբեքիրի զինվորական դատարանում բարձրաստիճան մի զինվորական, ում անունը չի հայտնվում, հայտարարել է, թե Սեւակի սպանությունից հետո ականատես մի զինվոր մոտեցել է իրեն` ասելով, թե Քվանչ Աղաօղլուն Սեւակին ասել էր. «Թմբլիկ, քեզ սպանելու եմ»: Սակայն դատին ներկա մյուս զինվորականները հերքել են այս խոսքերը:
Ռազմական դատախազության կողմից պատրաստված մեղադրականում Քվանչ Աղաօղլուի համար պահանջվում է ընդամենը 9 տարվա ազատազրկում՝ «անփոթության հետեւանքով մարդ սպանելու համար»:

During Monday’s trial into the death of Sevak Balikci—the Istanbul Armenian who was killed, on April 24, 2011, in a military unit while serving in the Turkish army—Halil Eksi, who had witnessed the incident, repeated that he had signed under a false testimony earlier.
During the hearing, he repeated his confession, which he had made in the past month, that his previous written testimony had not accurately presented what had actually transpired. The eyewitness soldier stated that he had heard a shot, had seen Kivanc Agaoglu aiming the weapon at Sevak, and the latter had already fallen on the ground, Firat News Agency informs.
The judge asked the eyewitness soldier to show, with the weapon that was brought into the courtroom, Kivanc’s position when he had shot at Sevak, and Eksi showed that position with the weapon.
The attorneys of Sevak’s family motioned that Kivanc Agaoglu be arrested, but the court overruled the motion.
During the court hearing on December 27, 2011, Halil Eksi stated that he had signed under a false testimony, which was read at the court much earlier.
To note, Sevak Balikci was killed by Kivanc Agaoglu, but the Turkish gendarmerie had stated that the death had occurred accidentally while the soldiers were joking around. Kivanc Agaoglu was released at the very first court hearing, and on the grounds that he has no reason to escape. The Turkish Military Prosecutor’s Office demands a mere nine-year sentence for Agaoglu, and on charges of “murder as a result of negligence.”