«Ադրբեջանում հարցնում են, թե ինչու են Հայաստանի խորհրդարանում կախված Լեռնային Ղարաբաղի դրոշները և ասում են. «դե որ տենց է, մենք էլ Սևանին կասենք «Գյոյչա»։» Այս մասին նոյեմբերի 4-ին «Օրբելի - 2025» միջազգային համաժողովում հայտարարել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Ստեղ էլ ասում են դե որ ասում են Գյոյչա, եկեք ասենք Գանձակ, եկեք ասենք Կովսական, եկեք ասենք Քաշաթաղ։ Իրենք ասում են՝ դե տեսեք, ասացին Ջրական, եկեք ասենք՝ Երևանը հին ադրբեջանական քաղաք է։ Սա սխալ ճանապարհ է», - հավելել է Փաշինյանը։
Նա հավելել է, որ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարել է, որ եթե նայենք ցարական Ռուսաստանի քարտեզներին, այնտեղ Սևան գոյություն չունի, այլ կա այլ անվանում։ «Պետք է պարզել, թե ինչ է ասել Ալիևը, մենք պետք է ընտրություն կատարենք։ Ինչ վերաբերում է վերադարձի թեմային՝ պատմական հայրենիքի կոնտեքստում, դա շատ վտանգավոր բան է։ Ո՞ր թվականից է սկսվում պատմական հայրենիքը։ Օրինակ, մ.թ.ա. 70-ական թվականները կարո՞ղ են լինել մեկնակետ, թե՞ ոչ։ Մեկն ասում է, որ պատմության ամենալեգիտիմ մեկնակետը 1920 թվականի մարտից նոյեմբեր ընկած ժամանակահատվածն է, և նրանք կարող են դա հիմնավորել։ Մյուս կողմն ասում է, որ պետք է վերադառնալ 500 տարի առաջ», - ընդգծել է Հայաստանի վարչապետը։
Նրա խոսքով՝ Երևանը ի վիճակի է ստանձնել քաղաքական առաջնորդությունը։ «Եթե որևէ մեկը հրաժարվում է կամ կհրաժարվի, թող ուղղակիորեն ասի դա. ակնարկների կարիք չկա», - եզրափակել է նա։
Հիշեցնենք, որ նոյեմբերի 3-ին Ալիևը Սևանն անվանել է «Գյոյչա» և հայտարարել Հայաստանում ադրբեջանցիների բնակեցման անհրաժեշտության մասին։
Պետք է նշել, որ Ադրբեջանի ղեկավարությունը սկսել է Սևանա լճի համար հորինված անվանումը օգտագործել մի քանի տասնամյակ առաջ՝ դեռևս Հայաստանի խորհրդարանի դահլիճում Ղարաբաղի դրոշների հայտնվելուց շատ ավելի վաղ։

In Azerbaijan, they are asking why the flags of Nagorno-Karabakh are hanging in Armenia’s parliament and saying, “Well, if that’s the case, we’ll call [Lake] Sevan ‘Goycha.” Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan stated this at the international Orbeli Forum being held in Yerevan.
“And here, they say, ‘Well, if they say ‘Goycha,’ let’s say ‘Gandzak,’ let’s say ‘Kovsakan,’ let’s say ‘Kashatagh.’ They say, ‘See, they said ‘Jrakan,’ let’s say Yerevan is an old Azerbaijani city.’ This is the wrong path,” Pashinyan added.
He noted that Azerbaijani President Ilham Aliyev has stated that if we look at Tsarist Russian maps, Lake Sevan does not exist there and has a different name. “There is a need to clarify what Aliyev said, we must make a choice. Regarding the topic of return—in the context of historical homeland, that is a very dangerous thing. From which year does the historical homeland start? For example, can the 70s BCE be a starting point or not? Someone says that the most legitimate starting point in history is the period from March to November 1920, and they can justify it. The other side says there is a need to go back 500 years,” the Armenian premier said.
According to him, Yerevan is capable of assuming political leadership. “If anyone refuses or will refuse, let them say it directly. No need for insinuations,” he concluded.
To recall, Aliyev on Monday called Armenia’s Lake Sevan “Lake Goycha” and announced the need to settle Azerbaijanis in Armenia.
It should be noted that the Azerbaijani leadership began using the aforesaid invented name for Lake Sevan several decades ago, long before the Nagorno-Karabakh flags appeared in the Armenian parliament chamber.