Թեհրանը Վաշինգտոնին խնդրում է վերացնել Իրանի դեմ ԱՄՆ պատժամիջոցները, ԱՄՆ վարչակազմը պատրաստ է լսել իսլամական հանրապետության իշխանություններին։ Այս մասին հայտնել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը։
«Եվ, անկեղծ ասած, Իրանը հարցնում է, թե արդյոք կարելի է հանել պատժամիջոցները»,- ասել է նա նոյեմբերի 6-ին Սպիտակ տանը Կենտրոնական Ասիայի հինգ հանրապետությունների ղեկավարների հետ հանդիպման ժամանակ։ «Իրանի հանդեպ գործում են ամերիկյան շատ կոշտ պատժամիջոցներ, որոնց պատճառով նրանց համար շատ դժվար է անել այն, ինչ ցանկանում են։ Եվ ես պատրաստ եմ լսել։ Տեսնենք, թե ինչ կլինի, բայց ես պատրաստ եմ»։
Փետրվարի 4-ին Թրամփը ստորագրել է հրամանագիր, որով վերսկսվել է Վաշինգտոնի առավելագույն ճնշումը Թեհրանի վրա։ Փաստաթուղթը, մասնավորապես, ուղղված է իսլամական հանրապետության կողմից միջուկային զենքի ստեղծումը կանխելուն։ Այն նաեւ կոչ է անում Վաշինգտոնին ակտիվացնել իրանական նավթի արտահանման կրճատման ջանքերը։
Հունիսի 13-ի գիշերը Իսրայելը ռազմական գործողություն սկսեց Իրանի դեմ։ Հանրապետությունը ձեռնարկեց պատասխան հարձակում։ ԱՄՆ-ը հունիսի 22-ին մտավ հակամարտության մեջ՝ հարվածելով Սպահանի, Նաթանզի եւ Ֆորդոյի իրանական միջուկային օբյեկտներին։ Հաջորդ օրն Իրանը հարձակվեց Մերձավոր Արեւելքի ամենամեծ ամերիկյան ավիաբազայի՝ Կատարում գտնվող Ալ Ուդեյդ ավիաբազայի վրա։ Այնուհետեւ Թրամփը հայտարարեց, որ Իսրայելն ու Իրանը համաձայնության են եկել հրադադարի շուրջ։ Այն ուժի մեջ է մտել հունիսի 24-ին։

Tehran is asking Washington to lift US sanctions against Iran, and the US administration is prepared to listen to the authorities of the Islamic Republic, US President Donald Trump has stated, TASS reports.
"And frankly, Iran has been asking if the sanctions could be lifted," he said during a meeting with leaders of five Central Asian republics at the White House Thursday. "Iran has got very heavy US sanctions, and it makes it really hard for them to do what they'd like to be able to do. And I'm open to hearing that, and we'll see what happens, but I would be open to it."
On February 4, Trump signed an executive order to restore Washington’s maximum pressure on Tehran. The document aims, among other things, to prevent the Islamic Republic from obtaining nuclear weapons. It also provides for Washington to intensify efforts to reduce Iranian oil exports.
Overnight into June 13, Israel launched a military operation against Iran. Less than 24 hours later, Tehran retaliated. Nine days later, in the early hours of June 22, US jets targeted three Iranian nuclear sites in Fordow, Natanz, and Isfahan, effectively entering the conflict. The following evening, Tehran carried out a missile strike on Al Udeid, the largest US military base in the region, located in Qatar. The truce took effect on June 24.