2025 թվականի նոյեմբերի 9-ին Բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմին Էնդեմիկ և վտանգված կենդանիների պահպանման հիմնադրամի կողմից ստացվել է տեղեկատվություն Շիրակի մարզի Բագրավան գյուղի վարչական տարածքում հայտնաբերված լուսանի ձագի վերաբերյալ։
ԲԸՏՄ-ից NEWS.am–ին հայտնում են, որ տեսչական մարմնում հարուցված վարչական վարույթի շրջանակներում պարզվել է, որ վայրի կենդանին հայտնաբերվել է Բագրավան գյուղի բնակիչների կողմից և գտնվում է հյուծված վիճակում։
Տեսչական մարմնի աշխատակիցները նույն օրը հյուծված լուսանի 5 ամսական ձագին տեղափոխել են Երևանի կենդանաբանական այգի՝ անհրաժեշտ նախնական խնամք և վերականգնողական շրջան անցնելու համար։

В Инспекционный орган по охране природы и недр Армении 9 ноября поступила информация об обнаружении детеныша рыси на административной территории села Баграван Ширакской области.
Как сообщили Новости Армении  – NEWS.am в пресс-службе Инспекционного органа по охране природы и недр республики, дикое животное было обнаружено жителями села Баграван, оно находится в истощенном состоянии.
Сотрудники инспекционного органа 5-месячного рысенка доставили в Ереванский зоопарк для получения необходимого ухода.