Դավիթ Տոնոյանը, որը Հայաստանի պաշտպանության նախարարն էր 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմի ժամանակ, համոզված է, որ պատերազմը հրահրել է ադրբեջանական կողմը։
Նշենք, որ Ադրբեջանի ԱԳ նախարարն էր օրեր առաջ հայտարարել, թե Հայաստանի գործողություններն են հրահրել 44-օրյա պատերազմը, այդ թվում Դավիթ Տոնոյանի՝ «Նոր պատերազմ, նոր տարածքներ» հայտնի հայտարարությունը։
«Ալիևն էլ է խոսել շքերթի ժամանակ, ինչքան ուզում են, թող խոսեն։ Իրենք են հրահրել, իրենք են սկսել պատերազմը։ Թո՛ղ առիթներ ման չգան»,–NEWS.am–ի հետ զրույցում ասաց Դավիթ Տոնոյանը։
Նա նշեց, որ իր հայտնի հայտարարությունը չի արել լայն շրջանակների համար. «Իմ հայտարարությունը եղել է հայ հանրության համար, ընտանիքի մեջի խոսակցություն է եղել։ Բայց հանրության դուրը եկել է այդ խոսակցությունը, և մարդիկ սկսել են ուրախությամբ շարունակել այդ խոսակցությունը։ Դա իմ դիրքորոշումն է եղել, և ես չեմ հրաժարվում իմ դիրքորոշումից։ Այն ինչ պետք էր մեր հայ համայնքին, ես ասել եմ և միշտ ոգևորել եմ մեր զինված ուժերին»։
Դավիթ Տոնոյանը չցանկցավ մեկնաբանել ՀՀ 2-րդ և 3-րդ նախագահներին, որոնք իրենց վերջին հարցազրույցների ժամանակ ասել էին, որ ըստ էության Հայաստանի իշխանությունները իրենց  գործողություններով՝ մասնավորապես բանակցային վերջին առաջարկները մերժելով, նպաստել են պատերազմին։
«Նրանք եղել են նախագաներ, գերագույն գլխավոր հրամանատարներ, ունեն իրենց դիրքորոշումը, ես էլ իմ դիրքորոշումն ունեմ։ Երբ քաղաքական գնահատականներ տալու ժամանակը գա, ես կտամ գնահատական»,–հավելեց նա։
44-օրյա պատերազմի մասին գնահատականներ, պաշտպանության նախկին նախարարը չի ցանկանում տալ։ Նա ցանկություն ունի նախքան այդ, ծանոթանալ ԱԺ քննիչ հանձնաժողովի զեկույցին։ 3 անգամ արդեն դիմել է ԱԺ, վերջին անգամ՝ 10 օր առաջ և դեռևս պատասխան չի ստացել։
«44-օրյա պատերազմի հետ կապված մեկ հստակ բան կարող եմ ասել, որ հանրության շրջանում Զինված ուժերի, պաշտպանության նախարարության երկու դիրքորոշման հետ կապված շատ խառը պատեկարցումներ կային։ Երբ որ ասվում էր, որ պետք է կանգնեցնել պատերազմական գործողությունները, և կար մոտեցնում, որ պետք է ամեն գնով կանգնեցնել գործողությունները։ Կարծում եմ տարբերություն կա, և ըստ դրա որոշումները կայացվել են»։

Давид Тоноян, занимавший пост министра обороны Армении во время 44-дневной войны 2020 года, убеждён, что война была спровоцирована азербайджанской стороной.
Напомним, что министр иностранных дел Азербайджана несколько дней назад заявил, что 44-дневную войну спровоцировали действия Армении, включая знаменитое заявление Давида Тонояна «Новая война, новые территории».
«Алиев тоже выступал на параде, пусть говорят сколько хотят. Они спровоцировали её, они начали войну. Пусть не ищут «оправдания», — заявил Давид Тоноян в интервью Новости Армении - NEWS.am.
Он отметил, что не делал своего знаменитого заявления для широкого круга: «Моё заявление было адресовано армянской общественности, это был разговор в кругу семьи. Но обществу этот разговор понравился, и люди с радостью продолжили его. Такова была моя позиция, и я от неё не отступлю. Я говорил то, что нужно нашему армянскому обществу, и всегда поддерживал наши вооружённые силы».
Давид Тоноян не захотел комментировать заявления второго и третьего президентов Республики Армения, которые в своих недавних интервью заявили, что власти Армении своими действиями, в частности, отклонив последние предложения о переговорах, фактически способствовали войне.
«Они были президентами, верховными главнокомандующим. Когда придёт время давать политические оценки, я их дам», — добавил он.
Бывший министр обороны не хочет давать оценок 44-дневной войне. Он хочет ознакомиться с отчётом следственной комиссии Национального собрания до этого. Он уже трижды обращался в Национальное собрание, последний раз 10 дней назад, и до сих пор не получил ответа.
«Могу сказать одно: по поводу 44-дневной войны мнения общественности были очень неоднозначными относительно позиций Вооружённых сил и Министерства обороны. Когда говорилось о необходимости прекращения военных действий, звучала позиция, что их необходимо прекратить любой ценой. Я думаю, что разница есть, и решения принимались соответствующим образом».