Այս ամբողջ գործընթացը սկսվեց ընկերության սեփականատեր Սամվել Կարապետյանի հայտնի հայտարարություններից հետո: Այս մասին նոյեմբերի 17-ին «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ-ի լիցենզիան չեղյալ համարելու վերաբերյալ ՀՀ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի նիստում հայտարարել է ընկերության նախկին տնօրեն Դավիթ Ղազինյանը:
Նա բացատրել է, որ գործընթացը պարուրված է ընկերության շուրջ խաբեությամբ՝ Կարապեյանին պատժելու կամ նրան բանակցությունների հարկադրելու նպատակով։
«Սակայն, ինչպես հայտարարել էր Կարապետյանը, նա ոչ մի գործարքի չի գնա այն բանի դիմաց, որպեսզի ընկերությունը չխլեն նրանից», - հավելել է Ղազինյանը։
ՓԲԸ-ն պատկանում է «Տաշիր» ընկերությունների խմբին, որը պատկանում է Հայաստանում ձերբակալված գործարար Սամվել Կարապետյանին՝ իշխանությունը զավթելու կոչեր անելու մեղադրանքով։ Ինքը՝ Կարապետյանը և նրա կողմնակիցները հերքում են այդ մեղադրանքները՝ իշխանությունների գործողություններն անվանելով հետապնդում և Հայ առաքելական եկեղեցու դեմ ուղղված արշավի մաս։

Весь этот процесс начался после известных заявлений владельца компании Самвела Карапетяна. Об этом на заседании Комиссии по регулированию общественных услуг Армении по вопросу лишения ЗАО «Электрические сети Армении» лицензии 17 ноября заявил бывший директор компании Давид Казинян.
Он пояснил, что процесс окутан обман о компании с тем, чтобы наказать Карапетяна или вывести его на переговоры.
«Однако как заявлял Карапетян, он не пойдет ни какую сделку в обмен на то, чтобы у него не отбирали компанию», - добавил Казинян.
ЗАО принадлежит группе компаний «Ташир», которой владеет арестованному в Армении бизнесмену Самвелу Карапетяну по обвинению в призывах к захвату власти. Сам Карапетян и его сторонники отрицают эти обвинения, называя действия властей преследованием и частью кампании против Армянской апостольской церкви.