Ավստրալիայի ծայրահեղ աջ սենատոր Փոլին Հենսոնը երկուշաբթի օրը խորհրդարան է ներկայացել գլխաշորով՝ որպես քաղաքական քայլ իր նպատակին աջակցելու համար, որն է՝ արգելել մուսուլմանական հագուստի կրումը հանրային վայրերում։ Այս քայլի համար, ըստ Reuters-ի, մուսուլման սենատորները նրան մեղադրել են ռասիզմի մեջ։
Հենսոնը գլխաշոր էր հագել այն բանից հետո, երբ նրան մերժվել էր օրենքի նախագիծ ներկայացնելու թույլտվությունը, որով նախատեսվում էր արգելել գլխաշորի և ամբողջ դեմքը փակող այլ հագուստի կրումը Ավստրալիայի հանրային վայրերում։
Սա երկրորդ դեպքն էր, երբ Հենսոնը խորհրդարանում օգտագործում էր մուսուլման կանանց կողմից կրվող գլխաշորը՝ փորձելով հասնել այն հանրայնորեն կրելու արգելքին։
Սենատում Հենսոնի գլխաշորով հայտնվելը զայրացրել էր նրա մուսուլման գործընկերներին։ Նրան խնդրել էին լքել նիստը։
Երբ Հենսոնը հրաժարվել էր հեռանալ, Սենատի լսումները դադարեցվել էին։
Քվինսլենդից ընտրված սենատորը առաջին անգամ հայտնի դարձավ 1990-ականներին՝ իր կտրուկ հակասությամբ Ասիայից ներգաղթածների և ապաստան հայցողների նկատմամբ։ Իր խորհրդարանական կարիերայի ընթացքում նա երկար ժամանակ հանդես է եկել իսլամական հագուստի դեմ։ Նախկինում՝ 2017 թվականին, Հենսոնը նույնպես խորհրդարանում գլխաշոր էր կապել՝ կոչ անելով այն ժամանակ ամբողջ երկրում արգելել դրա կրումը։

Австралийский ультраправый сенатор Полин Хэнсон явилась в парламент в бурке в понедельник в качестве политической поддержки в своем стремлении запретить ношение мусульманской одежды на публике, что вызвало обвинения в расизме со стороны сенаторов-мусульман из-за этого трюка, сообщает Reuters.
Хэнсон надела бурку вскоре после того, как ей было отказано в разрешении внести законопроект, запрещающий ношение бурки и других предметов, закрывающих все лицо, в общественных местах Австралии.
Это был второй случай, когда Хэнсон использовала головной убор, который носят некоторые мусульманские женщины, в парламенте, пытаясь запретить публичное ношение бурки.
Появление Хэнсон в бурке в Сенате вызвало гнев у её коллег-мусульман. Её попросили покинуть заседание.
После того, как Хэнсон отказалась уйти, слушания в Сенате были приостановлены.
Хэнсон, сенатор от Квинсленда, впервые получила известность в 1990-х годах из-за своего резкого неприятия иммиграции граждан из Азии и лиц, ищущих убежища, и во время своей парламентской карьеры долгое время выступала против исламской одежды. Ранее она надевала бурку в парламенте в 2017 году, также призывая к общенациональному запрету в то время.