Ուկրաինայում կարգավորման շուրջ բանակցությունները այս դարի եվրոպական անվտանգության համար ամենակարեւորն են, գրել է Washington Post թերթը՝ հղում կատարելով ՆԱՏՕ անանուն դիվանագետի։
«Կարծում եմ՝ արդարացի կլինի ասել, որ սրանք այս դարի եվրոպական անվտանգության համար ամենակարեւոր բանակցություններն են»,- ասել է դիվանագետը։
ԱՄՆ վարչակազմը նախկինում հայտարարել էր ուկրաինական կարգավորման ծրագրի մշակման մասին։ Կրեմլը հայտարարել է, որ Ռուսաստանը բաց է բանակցությունների համար եւ հավատարիմ է մնում Անքորիջի քննարկումներին։
Ռուսաստանի նախագահի օգնական Յուրի Ուշակովը Կրեմլում ամերիկացի ներկայացուցիչների հետ բանակցություններն անվանել է շատ բովանդակալից՝ ավելացնելով, որ Ռուսաստանի եւ ԱՄՆ-ի միջեւ շփումները կշարունակվեն։ Ուշակովը նաեւ նշել է, որ մարտադաշտում ռուսական զինվորականների հաջողությունները դրական ազդեցություն են ունեցել բանակցությունների ընթացքի եւ բնույթի վրա։
Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը նույնպես հայտարարել է, որ Կիեւի ռեժիմը պետք է որոշում կայացնի եւ սկսի բանակցություններ վարել։ Կիեւի որոշումների կայացման ազատությունը կրճատվում է Ռուսաստանի զինված ուժերի հարձակողական գործողությունների հետեւանքով։ Սա հենց Կիեւի ռեժիմի խաղաղ կարգավորման հարկադրանքն է, եւ ցանկացած հետագա գործողություն անիմաստ եւ վտանգավոր է Կիեւի համար։

Переговоры об урегулировании на Украине являются наиболее важными для европейской безопасности в этом веке, пишет газета Washington Post со ссылкой на неназванного дипломата НАТО.
«Думаю, будет справедливо сказать, что это - самые важные для европейской безопасности переговоры в этом веке», - приводит издание слова дипломата.
Администрация США ранее заявила о разработке плана по украинскому урегулированию. В Кремле сообщили, что Россия сохраняет открытость для переговоров и остается на платформе обсуждений в Анкоридже.
Помощник президента России Юрий Ушаков назвал переговоры с американскими представителями в Кремле очень содержательными, добавив, что контакты России и США будут продолжены. При этом Ушаков отметил, что успехи российской армии на поле боя положительно сказались на ходе и характере переговоров.
Пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков также заявлял, что киевский режим должен принять решение и начать договариваться, пространство для свободы принятия решений Киевом сокращается в ходе наступательных действий ВС РФ, и это именно принуждение режима в Киеве к мирному решению вопроса, а продолжение для Киева бессмысленно и опасно.