Քրեակատարողական հիմնարկներում մահացությունների վիճակագրությունը մտահոգիչ է։ Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում հայտարարեց ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանը։
Նրա խոսքով՝ անհրաժեշտ են համակարգային փոփոխություններ կատարել: Արքեպիսկոպոս Միքայել Աջապայանի վիճակի վերաբերյալ հարցին պատասխանելով՝ մարդու իրավունքների պաշտպանը կրկին նշել է, որ խոսքը բժշկական գաղտնիության մասին է և որ նախ անհրաժեշտ է իրավիճակի ավելի մանրամասն պարզաբանում կատարել:
Պաշտպանը շեշտել է, որ ինքը և իր աշխատակիցները պարբերաբար այցելում են քրեակատարողական հիմնարկներ, այդ թվում՝ բանտարկված հոգևորականների համար նախատեսված հաստատություններ։ Սակայն նա դեռևս չի հանդիպել Արշակ արքեպիսկոպոսի հետ։
Նա նշեց, որ դեռևս չի քննարկել իրավիճակը Գառնիկ Դանիելյանի՝ արքեպիսկոպոս Միքայելի վիճակի հարցը բարձրացրած պատգամավորի հետ։ Այնուամենայնիվ, Մանասյանը նշել է, որ ինքը կառուցողականորեն համագործակցում է Դանիելյանի հետ բանտարկյալների իրավունքները հարգելու հարցում և որ պատգամավորները ընդհանուր առմամբ պետք է կառուցողականորեն համագործակցեն օմբուդսմենի հետ այս հարցում։

Статистика смертей в УИУ вызывает беспокойство. Об этом заявила омбудсмен РА Анаит Манасян в беседе с журналистами.
По ее словам, необходимы системные изменения. Отвечая на вопрос о состоянии архиепископа Микаэла Аджапаяна, омбудсмен напомнила, что речь идет о медицинской тайне, и необходимости сначала более подробно прояснить ситуацию.
Омбудсмен подчеркнула, что и сама, и представители ее аппарата периодически посещают УИУ, в том числе заключенных священнослужителей. Правда, с архиепископом Аршаком пока встречи не было.
Она отметила, с поднявшим вопрос состояния архиепископа Микаэла депутатом Гарником Даниеляном пока не обсуждала ситуацию. Вместе с тем, Манасян отметила, что конструктивно сотрудничает с Даниеляном в вопросе соблюдения прав заключенных, и депутаты в целом должны конструктивно работать в этом вопросе с омбудсменом.