Գերմանիայում բնակվող հայ երիտասարդների և համայնքների ներկայացուցիչների մի խումբ երեքշաբթի օրը բողոքի ցույց է անցկացրել, երբ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ժամանել է Բեռլին՝ դաշնային կանցլեր Ֆրիդրիխ Մերցի հետ հանդիպման համար: Ցուցարարները հավաքվել են կանցլերի գրասենյակի դիմաց՝ ուշադրություն հրավիրելու համար, իրենց բնորոշմամբ՝ Հայաստանում 2026 թվականի խորհրդարանական ընտրություններից առաջ աճող ավտորիտար միտումների վրա:
Ըստ ցուցարարների՝ եվրոպական կառավարությունները շարունակում են Փաշինյանին ընկալել որպես ժողովրդավար առաջնորդ, սակայն Հայաստանում իրականությունը, նրանց համոզմամբ, «հակառակի մասին է վկայում»: Ցուցարարները հայտարարել են, որ ձգտում են իրենց մտահոգություններն ուղիղ փոխանցել Գերմանիայի իշխանություններին և միջազգային հանրությանը:
Նրանք պահանջել են ազատ արձակել Հայաստանում քաղբանտարկյալներին, դադարեցնել Հայ Առաքելական եկեղեցու վրա ճնշումները և հրաժարվել քաղաքական հակառակորդների դեմ իրավապահ մարմինների և դատական համակարգի օգտագործումից:
Հայկական ընդդիմության տվյալներով՝ երկրում ներկայում քաղաքական դրդապատճառներով մեղադրանքներով կալանավորված է ավելի քան 60 մարդ, նրանց թվում՝ չորս արքեպիսկոպոսներ և մի քանի այլ հոգևորականներ:
Բողոքի ցույղի մասնակիցները միաժամանակ Գերմանիային կոչ են արել բարձրացնել Ադրբեջանում դեռևս պահվող հայ գերիների հարցը։
Բողոքի ցույցի մասնակիցներից մեկը՝ Արշակ Մակիչյանը, NEWS.am-ին հայտնել է, որ Գերմանիայում բնակվող երիտասարդ հայերը ցանկանում են, որ իրենց ձայնը լսելի դառնա։ «ՀՀ վարչապետի հայտարարությունները չեն արտացոլում ժողովրդի դիրքորոշումը, առավել ևս՝ հայերի մեծամասնության տեսակետները։ Ոչ մի կառավարություն իրավունք չունի լռեցնել Լեռնային Ղարաբաղի հայերին, ովքեր ենթարկվել են սարսափելի հանցագործությունների»,- ասել է նա։ Նա հավելել է, որ եվրոպացի քաղաքական գործիչները պետք է լսեն տուժածներին և չհիմնվեն միայն ՀՀ կառավարության դիրքորոշման վրա։
Մակիչյանը ընդգծել է նաև, որ անհրաժեշտ են իրական գործողություններ, այլ ոչ թե սոսկ գործընկերության մասին պաշտոնական հայտարարություններ։ Նա զգուշացրել է, որ երկրորդ հայոց ցեղասպանությունը՝ խոսքը 2023 թվականին հայերի էթնիկ զտումների մասին է, գործնականում աննկատ է մնացել միջազգային հանրության կողմից և այժմ փաստացիորեն ստանում է արևմտյան երկրների լուռ հավանությունը։ «Մենք այստեղ ենք լռությունը խախտելու համար։ Մենք արդարություն ենք պահանջում Լեռնային Ղարաբաղի հայերի համար»,- հայտարարել է նա։
Բողոքի ցույցի մասնակիցները նշել են, որ իրենց նպատակը սոսկ դժգոհություն հայտնելը չէ, այլ հասնել նրան, որ հայկական Սփյուռքի, մասնավորապես՝ երիտասարդ սերնդի, մտահոգությունները լսելի լինեն ամենաբարձր դիվանագիտական մակարդակով։

Группа армянской молодежи и представителей общины в Германии провела акцию протеста во вторник, когда премьер-министр Армении Никол Пашинян прибыл в Берлин на встречу с федеральным канцлером Фридрихом Мерцем. Демонстранты собрались у здания канцлера, чтобы привлечь внимание к тому, что они называют усиливающимися авторитарными тенденциями в Армении накануне парламентских выборов 2026 года.
По словам участников акции, европейские правительства продолжают воспринимать Пашиняна как демократического лидера, однако реальная ситуация в Армении, по их мнению, «говорит об обратном». Протестующие заявили, что стремятся донести свои опасения напрямую до немецких властей и международного сообщества.
Они потребовали освободить политических заключённых в Армении, прекратить давление на Армянскую Апостольскую Церковь и отказаться от использования правоохранительных органов и судебной системы против политических оппонентов.
По данным армянской оппозиции, сейчас в стране по политически мотивированным обвинениям содержатся более 60 человек, среди них – четыре архиепископа и несколько других священнослужителей.
Протестующие также призвали Германию поднять вопрос об армянских пленниках, которые до сих пор удерживаются в Азербайджане.
Аршак Макичян, один из участников акции, в разговоре с Новости Армении - NEWS.am отметил, что армянская молодежь в Германии хочет быть услышанной. «Заявления премьер-министра Армении не отражают позицию народа и уж тем более – взгляды большинства армян. Ни одно правительство не имеет права заставлять замолчать армян из Нагорного Карабаха, переживших ужасные преступления», – сказал он. По его словам, европейские политики должны слушать самих пострадавших, а не ориентироваться исключительно на позицию армянского правительства.
Макичян также подчеркнул, что нужны реальные действия, а не формальные заявления о партнёрстве. Он предупредил, что второй армянский геноцид — речь идет об этнической чистке армян в 2023 году — остался практически незамеченным международным сообществом и сейчас фактически получает молчаливое одобрение западных стран. «Мы здесь, чтобы не молчать. Мы требуем справедливости для армян из Нагорного Карабаха», – заявил он.
Протестующие отметили, что их цель – не просто выразить недовольство, но и добиться того, чтобы озабоченности армянской диаспоры, особенно молодого поколения, были услышаны на высоком дипломатическом уровне.