Ռուսաստանում վրացական ռեստորանի մենեջերը տուգանվել է Վասիլի Բլաժեննիի տաճարը գմբեթների փոխարեն խինկալիով պատկերելու համար, հաղորդում է Грузия Online-ը։
Հաճախորդը բողոք է ներկայացրել Օրենբուրգի վրացական «Nino&Vano» ռեստորանի դեմ՝ «հավատացյալների զգացմունքները վիրավորելու» համար։ Գործը սկսվել է Մոսկվայի Վասիլի Բլաժեննիի տաճարը պատկերող գովազդային թռուցիկներից, որոնց վրա գմբեթների փոխարեն խինկալի է պատկերված։
Դատարանի հայտարարության մեջ նշվում է, որ դատախազության ներկայացուցիչը հարցաքննել է Ռուս ուղղափառ եկեղեցու Օրենբուրգի թեմի փաստաբանին։ Վերջինս հաստատել է, որ Վասիլի Բլաժեննիի տաճարը գործող եկեղեցի է, և, հետևաբար, թռուցիկին պատկերվածը «սրբավայրի ուղղակի պղծում է»։
«Իրականում թյուրիմացություն է տեղի ունեցել։ Մեր ընկերությունը անպատշաճ սպասարկման զոհ է դարձել։ Երբ միջադեպից հետո կապ հաստատեցինք նախագծային ընկերության հետ, դիզայները մեզ ասաց, որ դա նեյրոցանցն է ստեղծում, և իրենք չարամիտ մտադրություն չեն ունեցել»,- նշել են փաստաբանները։
Դատարանը չի համաձայնել նրանց փաստարկների հետ, և ռեստորանի մենեջերին տուգանել է 150 հազար ռուբլով՝ կրոնական պաշտամունքի առարկաները պղծելու համար։

В России оштрафовали управляющего грузинским рестораном: там изобразили храм Василия Блаженного на котором вместо куполов были хинкали, сообщает Грузия Online.
На оренбуржское заведение грузинской кухни «Nino&Vano» в связи «с оскорблением чувств верующих» пожаловалась одна из посетительниц. Поводом для дела стали рекламные листовки с изображением московского храма Василия Блаженного, на которых вместо куполов были изображены хинкали.
В сообщении суда сказано, что представитель прокуратуры опросил юриста оренбургской епархии РПЦ. Он подтвердил, что храм Василия Блаженного является действующим храмом, поэтому изображение на листовке – «прямое осквернение святыни».
«В действительности, произошло недоразумение. Наша компания стала жертвой ненадлежащего оказания услуг. Когда мы обратились после случившегося в дизайнерскую компанию, нам дизайнер ответил, что это делает нейросеть, что у нее [дизайнера] не было никакого плохого умысла»— заявили адвокаты.
Суд не согласился с их доводами и назначил управляющему рестораном штраф в размере 150 тысяч рублей по делу об осквернении предметов религиозного почитания.