ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ խնդրել է Չինաստանի նախագահ Սի Ծինփինին ներում շնորհել ընդդիմադիր Հոնկոնգի մեդիա մագնատ Ջիմի Լային (Լի Չժին): Նա այդ մասին լրագրողներին ասել է Սպիտակ տան մամուլի կենտրոնում:
«Ես խոսել եմ նախագահ Սիի հետ այդ մասին և խնդրել եմ դիտարկել նրան ազատ արձակելու հնարավորությունը։ Նա առողջ չէ։ Նա տարեց մարդ է և առողջ չէ։ Ուստի ես հայտնել եմ այդ խնդրանքը։ Տեսնենք, թե ինչ կլինի հետո»,- ասել է ամերիկյան առաջնորդը։
Հոնկոնգի դատարանը դեկտեմբերի 15-ին 78-ամյա Ջիմմի Լային մեղավոր է ճանաչել ազգային անվտանգության գործով բոլոր մեղադրանքներով։ Այժմ չգործող Apple Daily թերթի հիմնադիրը համարվում է 2019 թվականի ամռանը Հոնկոնգում բռնկված հակակառավարական ցույցերի գլխավոր կազմակերպիչներից մեկը։
Մեղադրող կողմը հայտարարել է, որ գործարարը ֆինանսական աջակցություն է ցուցաբերել բողոքի շարժմանը, կապեր է պահպանել ԱՄՆ քաղաքական էլիտայի հետ և կոչ է արել պատժամիջոցներ կիրառել Հոնկոնգի ու Չինաստանի դեմ։ Այս գործով նրան կարող է սպառնալ ցմահ ազատազրկում՝ 2020 թվականի ամռանը ընդունված ազգային անվտանգության մասին օրենքի համաձայն։ Ավելի վաղ դատարանը Ջիմմի Լային դատապարտել էր հինգ տարի և ինը ամիս ազատազրկման մեկ այլ գործով, որը կապված է եղել խարդախության և իրեն պատկանող ընդդիմադիր թերթի կենտրոնակայանի վարձակալության պայմանագրի խախտման հետ։

Президент США Дональд Трамп заявил, что попросил председателя КНР Си Цзиньпина помиловать оппозиционного гонконгского медиамагната Джимми Лая (Ли Чжиина). Об этом он заявил журналистам пресс-пула Белого дома.
«Я поговорил с председателем Си об этом и попросил рассмотреть возможность его освобождения. Он нездоров. Он пожилой человек, и он нездоров. Поэтому я высказал эту просьбу. Посмотрим, что будет дальше», - сказал американский лидер.
Суд Гонконга 15 декабря признал 78-летнего Джимми Лая виновным по всем пунктам обвинения по делу о национальной безопасности. Основатель ныне не действующей газеты Apple Daily считается одним из главных организаторов антиправительственных демонстраций, вспыхнувших летом 2019 года в Гонконге.
Обвинение заявило, что бизнесмен оказывал финансовую поддержку протестному движению, поддерживал связи с политической элитой США и призывал к введению санкций против Гонконга и Китая. По этому делу ему может грозить пожизненное заключение в соответствии с законом о национальной безопасности, принятым летом 2020 года. Ранее суд приговорил Джимми Лая к пяти годам и девяти месяцам тюрьмы по другому делу, связанному с мошенничеством и нарушением договора аренды штаб-квартиры принадлежавшей ему оппозиционной газеты.