ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը չի հավատում, որ Կրեմլի առաջնորդ Վլադիմիր Պուտինը խաղաղություն է ուզում: Նա կարծում է, որ ռուս բռնապետը, վերջին հաշվով, մտադիր է գրավել ամբողջ Ուկրաինան:
Այս մասին հայտարարել է Սպիտակ տան աշխատակազմի ղեկավար Սյուզի Ուայլսը, ըստ RBC-Ukraine-ի՝ հղում անելով Vanity Fair-ին տված իր հարցազրույցին:
Հրապարակման համաձայն, Թրամփի թիմը բաժանվել է այն հարցի շուրջ, թե արդյոք Պուտինը ցանկանում է Ուկրաինայի լիակատար գրավումից պակաս բան: Միևնույն ժամանակ, ԱՄՆ նախագահն ինքը կարծում էր, որ ռուս բռնապետը խաղաղություն չի ուզում:
«Մասնագետները կարծում են, որ եթե նա կարողանար գրավել Դոնեցկի շրջանի մնացած մասը, նա գոհ կլիներ», - ասել է Ուայլսը:
Սակայն անձնական զրույցներում, գրում է հրատարակությունը՝ ակնհայտորեն հղում անելով Սպիտակ տան մամուլի խոսնակին, Թրամփը չի հավատում դրան: Նա չի հավատում, որ Պուտինը խաղաղություն է ուզում:
«Դոնալդ Թրամփը կարծում է, որ (Պուտինը) ցանկանում է ամբողջ երկիրը», - հավելել է Ուայլսը:
Հարցազրույցի կադրերից դատելով՝ այն ձայնագրվել է մեկից ավելի անգամ: Սրանք հատվածներ էին, որոնք ձայնագրվել են տարբեր ժամանակներում՝ տարբեր թեմաներով, տարվա ընթացքում: Այժմ դրանք ամփոփվել են մեկ մեծ կտորի մեջ։
Զրույցի ընթացքում Ուայլսը մի քանի այլ հայտարարություններ է արել։ Մասնավորապես՝
Ուայլսը ԱՄՆ փոխնախագահ Ջ.Դ. Վենսին անվանել է «դավադրության տեսաբան»։
Նա նշել է, որ փորձել է համոզել Թրամփին դադարեցնել քաղաքական թշնամիների նկատմամբ «ճնշումները» պաշտոնավարման 90 օրից հետո։
Նկարագրել է ԱՄՆ նախագահին որպես «ալկոհոլիկի անհատականություն» ունեցողի։
Նկարագրել է Իլոն Մասկին որպես «կետամինի կրքոտ օգտագործող», «տարօրինակ տղա», որի գործողությունները «իռացիոնալ» էին և «սարսափեցնում» էին իրեն։ Նա ասել է, որ Մասկը «քնապարկի մեջ է քնում գործադիր գրասենյակի շենքում»։
Ուայլսը պաշտպանել է USAID-ին՝ նշելով, որ «յուրաքանչյուր ոք, ով ուշադրություն է դարձնում կառավարությանը, գիտի, որ նրանք շատ լավ աշխատանք են կատարում»։
Նա կարդացել է Էպշտեյնի գործի վերաբերյալ փաստաթղթերը և հաստատել է, որ Թրամփի անունը հայտնվում է դրանցում։
Հոդվածի հրապարակումից կարճ ժամանակ անց Սպիտակ տան աշխատակազմի ղեկավար Սյուզի Ուայլսը այն անվանել է «հորինված»։ Նա պնդում է, որ շատ բան բաց է թողնվել և, ըստ էության, աղավաղվել է։
«Այսօր վաղ առավոտյան հրապարակված հոդվածը ինձ և պատմության մեջ լավագույն նախագահի, Սպիտակ տան աշխատակազմի և կաբինետի դեմ ուղղված անազնիվ, հորինված զրպարտչական հարձակում է։ Կարևոր համատեքստը անտեսվել է, և թիմի ու նախագահի մասին իմ և ուրիշների ասածների մեծ մասը բաց է թողնվել», - գրել է Ուայլսը։
Նա ենթադրում է, որ սա արվել է միտումնավոր՝ Թրամփի և նրանց թիմի մասին բացասական կերպար ստեղծելու համար։
«Ճշմարտությունն այն է, որ Թրամփի վարչակազմն արդեն տասնմեկ ամսվա ընթացքում ավելի շատ բան է արել, քան որևէ այլ նախագահ ութ տարվա ընթացքում, և դա նախագահ Թրամփի անգերազանցելի ղեկավարության և տեսլականի շնորհիվ է, որի հետ ես պատիվ եմ ունեցել ծառայելու գրեթե մեկ տասնամյակ։ Այս ամենը չի կանգնեցնի Ամերիկան ​​կրկին մեծ դարձնելու մեր անդադար ձգտումը», - եզրափակել է նա։
Հիշեցնենք, որ 2025 թվականի մայիսին Դոնալդ Թրամփը հրապարակավ հայտարարեց, որ պատերազմի ընթացքում արդեն բռնագրավված ուկրաինական տարածքները բավարար չեն Ռուսաստանի համար։ NBC News-ին տված հարցազրույցում նա ասել է, որ Մոսկվան ձգտում է ամբողջությամբ անեքսիայի ենթարկել Ուկրաինան։
Նաև հարկ է նշել, որ նոյեմբերին Միացյալ Նահանգները ներկայացրեց Ուկրաինայում պատերազմը դադարեցնելու նոր խաղաղության ծրագիր։ Դեկտեմբերի կեսերի դրությամբ փաստաթուղթը դեռևս վերջնական մշակման փուլում էր, սակայն, ինչպես հայտնի է, Վաշինգտոնը պահանջում է, որ Կիևը Դոնբասը զիջի Ռուսաստանին։
Այս պատճառով, իր լրատվամիջոցներում ելույթներից մեկի ժամանակ Թրամփին հարցրել են, թե արդյոք Ուկրաինայի նկատմամբ պահանջները չափազանց շատ են, և ինչ զիջումների կգա Ռուսաստանը այդ դեպքում։ ԱՄՆ նախագահի խոսքով՝ այն փաստը, որ Ռուսաստանը չի առաջ շարժվի, արդեն իսկ զիջում կլինի։

Президент США Дональд Трамп не верит, что глава Кремля Владимир Путин хочет мира. По его мнению, диктатор РФ в конце концов намерен оккупировать всю Украину.
Об этом заявила руководитель аппарата Белого дома Сьюзи Уайлз, сообщает РБК-Украина со ссылкой на ее интервью для Vanity Fair.
Как пишет издание, в команде Трампа не было единого мнения по поводу того, хочет ли Путин чего-то меньшего, нежели полный захват Украины. В то же время сам президент США считал, что российский диктатор не хочет мира.
«Эксперты считают, что если бы он смог захватить оставшуюся часть Донецкой области, то был бы доволен», - сказала Уайлз.
Но в частном порядке, как пишет издание, видимо, сославшись на представительницу Белого дома - Трамп в это не верил. Он не считает, что Путин хочет мира.
«Дональд Трамп думает, что (Путин) хочет всю страну», - добавила Уайлз
Судя по материалу, интервью записано не один раз. Это были фрагменты, записанные в разные промежутки времени на разные темы в течение этого года. Теперь их собрали в один большой материал.
Так, по ходу беседы Уайлз сделала еще ряд заявлений. В частности:
Уайлз назвала вице-президента США Джей Ди Вэнса «сторонником теорий заговоров»;
рассказала, что пыталась убедить Трампа прекратить «расправляться» с политическими врагами после 90 дней пребывания в должности;
описала президента США как человека с «личностью алкоголика»;
описала Илона Маска как «ярого потребителя кетамина», «чудаковатого, странного типа», чьи действия были «нерациональными» и вызывали у нее «ужас». По ее словам, Маск «спит в спальном мешке в здании Исполнительного офиса»;
Уайлз выступила в защиту USAID, заявив, что «каждый, кто обращает внимание на работу правительства, знает, что они выполняют очень хорошую работу»;
она прочитала документы по делу Эпштейна и подтвердила, что имя Трампа в них фигурирует.
Спустя короткий промежуток после публикации материала, руководитель аппарата Белого дома Сьюзи Уайлз назвала его «сфабрикованным». Она утверждает, что многое было опущено и фактически перекручено.
«Опубликованная сегодня рано утром статья - это лицемерно сфабрикованная клеветническая статья, направленная против меня и лучшего президента, сотрудников Белого дома и кабинета министров в истории. Важный контекст был проигнорирован, и большая часть того, что я и другие говорили о команде и президенте, была опущена», - написала Уайлз.
Она предполагает, что это было сделано намеренно, чтобы создать негативный образ Трампа и их команды.
«Правда в том, что администрация Трампа за одиннадцать месяцев уже достигла большего, чем любой другой президент за восемь лет, и это благодаря непревзойденному лидерству и дальновидности президента Трампа, с которым мне выпала честь работать почти десять лет. Ничто из этого не остановит наше неустанное стремление сделать Америку снова великой», - резюмировала она.
Напомним, в мая 2025 года Дональд Трамп публично заявил, что России мало украинских территорий, которые она уже захватила в ходе войны. В интервью NBC News он сказал, что Москва стремится к полному захвату Украины.
Также отметим, что в ноябре США представили новый мирный план для завершения войны в Украине. По состоянию на середину декабря документ продолжает дорабатываться, но как известно, Вашингтон требует от Киева уступить Донбасс России.
По этой причине во время одной из встреч со СМИ Трампа спросили, что не сильно ли много требуют от Украины, и на какие уступки тогда пойдет Россия. По словам президента США - то, что РФ не будет продвигаться дальше - это уже якобы уступка.