Ուկրաինայում խաղաղության համաձայնագրի պահպանման նկատմամբ վերահսկողություն իրականացնելու նպատակով եվրոպական զինվորականներ տեղակայելու Արևմուտքի ծրագրերը կարող են բանակցությունների առարկա դառնալ։ Այս մասին չորեքշաբթի հայտարարել է Կրեմլի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը:
«Ուկրաինայի տարածքում օտարերկրյա ռազմական կոնտինգենտների վերաբերյալ մեր դիրքորոշումը քաջ հայտնի է բոլորին: Այն ձևակերպվել է և՛ նախագահի կողմից, և՛ աշխատանքային այլ մակարդակներում: Այն լավ հայտնի է բոլորին, բացարձակապես հետևողական է ու հասկանալի», - ասել է Պեսկովը:
«Բայց, դարձյալ, սա քննարկման առարկա է», — հավելել է նա՝ մեկնաբանելով «ցանկացողների կոալիցիայի» կողմից Ուկրաինա ռազմական կոնտինգենտ ուղարկելու ծրագրերի մասին լուրերը, հայտնում է «Ինտերֆաքսը»:
The New York Times-ի տվյալներով՝ եվրոպական զորքերը պետք է դառնան անվտանգության երաշխիքների մաս, որոնք ամերիկացի և ուկրաինացի պաշտոնյաները քննարկել են շաբաթվա սկզբին Բեռլինում կայացած բանակցությունների ժամանակ:
Ենթադրվում է, որ եվրոպական երկրների զինվորները կտեղակայվեն Արևմտյան Ուկրաինայում՝ ենթադրյալ ապառազմականացված գոտուց հեռու, սակայն որպես զսպող միջոց կծառայեն Ռուսաստանի կողմից հնարավոր ապագա ագրեսիայի դեմ։
ԱՄՆ-ն իր զինվորականներին չի ուղարկի Ուկրաինա, սակայն եվրոպացիների համար հասանելի կդարձնի իր հետախուզական տվյալները։ Դա կօգնի հետևել հրադադարի ռեժիմի պահպանմանը, ինչպես նաև բացահայտել Ռուսաստանի այն գործողությունները, որոնք կարող են կրկնակի ներխուժման համար նախապատրաստություն լինել։
NYT-ի աղբյուրները եվրոպացի և ամերիկացի պաշտոնյաների շրջանում կասկածում են, որ Վլադիմիր Պուտինը կհամաձայնի խաղաղության պլանին, քանի որ Մոսկվայի և Կիևի միջև պահպանվում են սկզբունքային տարաձայնություններ։ Նախկինի պես կարգավորված չէ առանցքային՝ տարածքային հարցը. Կրեմլը պահանջում է ողջ Դոնբասը, իսկ Ուկրաինան պնդում է ռազմաճակատի գծի «սառեցումը»։
Ռուսաստանը «ոչ մի պարագայում» չի համաձայնի Ուկրաինայում արևմտյան երկրների զորքերի տեղակայմանը. նախօրեին հայտարարել է արտաքին գործերի փոխնախարար Սերգեյ Ռյաբկովը։ Հարցին, թե պատրա՞ստ է արդյոք Մոսկվան եվրոպական ուժերի տեղակայմանը, բայց ոչ ՆԱՏՕ-ի ձևաչափով, Ռյաբկովը պատասխանել է. «Ո՛չ, ո՛չ և ևս մեկ անգամ ո՛չ

Планы Запада по размещению в Украине европейских военных для контроля за соблюдением мирного соглашения могут быть предметом переговоров, заявил в среду пресс-секретарь Кремля Дмитрий Песков.
«По иностранным военным контингентам на территории Украины наша позиция хорошо известна. Она формулировалась и президентом, и на других рабочих уровнях. Она хорошо известна, абсолютно последовательна, понятна», — сказал Песков.
«Но опять же, это предмет для обсуждения», — добавил он, комментируя сообщения о планах «коалиции желающих» отправить в Украину военный контингент, передает «Интерфакс».
По данным The New York Times, европейские войска должны стать частью гарантий безопасности, которые американские и украинские чиновники обсуждали в начале недели на переговорах в Берлине.
Предполагается, что солдаты европейских стран будут базироваться в западной Украине, вдали от предполагаемой демилитаризованной зоны, но будут служить средством сдерживания возможной будущей агрессии со стороны России.
США не будут отправлять своих военных в Украину, но подключат европейцев к своим разведанным. Это поможет следить за соблюдением режима прекращения огня, а также выявлять действия России, которые могут стать подготовкой к повторному вторжению.
Источники NYT из числа европейских и американских чиновников сомнваются, что Владимир Путин согласится на мирный план, поскольку между Москвой и Киевом сохраняются фундаментальные разногласия. По-прежнему не урегулирован ключевой, территориальный вопрос: Кремль требует весь Донбасс, а Украина настаивает на «заморозке» линии фронта.
Россия не согласится на размещение войск западных стран на Украине «ни при каких обстоятельствах», заявил накануне замминистра иностранных дел Сергей Рябков. На вопрос, готова ли Москва к размещению европейских сил не в формате НАТО, Рябков ответил: «Нет, нет и еще раз нет».