Հարցաքննության օրը պատահական չի ընտրվել, քաղաքական կապվածություն կա։ Այս մասին դեկտեմբերի 18-ին լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է Արցախի նախագահ Սամվել Շահրամանյանի փաստաբան Ռոման Երիցյանը։
«Ես կարծում եմ, որ սա պատահականություն չէ։ Այս տեղի ունեցող իրադարձությունները, դեկտեմբերի 11-ին Արցախի Հնարապետության ներկայացուցչությունում տեղի ունեցած քաղաքական խուզարկությունը՝ սա պատահականություն չէ»։
Փաստաբանը նաև նշել է, որ կարծում է, որ պատահականություն չէ, որ Արցախի նախագահին հարցաքննության է կանչել Ամենայն հայոց կաթողիկոսին աջակցելու իր խոսքերից անմիջապես հետո։
Նա պատահական չի համարում նաև այն ապատեղեկատվությունը, թե իբր Սամվել Շահրամանյանն է Ադրբեջանին է փոխանցել գերեվարված արցախցիների կոորդինատները։

Я не считаю случайным решением пригласить президента Арцаха Самвела Шахраманяна на допрос именно сегодня. Об этом в беседе с журналистами 18 декабря заявил адвокат президента Арцаха Самвела Шахраманяна, Роман Ерицян.
«Не считаю случайным политический процесс в представительстве Арцаха (обыски – ред.), который произошел 11 декабря, репрессии против представителей Арцаха.
Не считаю случайным приглашение на допрос президента Арцаха сразу после его слов поддержки Католикоса всех армян. Все это я не считаю случайным», - отметил адвокат.
Он не считает случайным также дезинформацию о том, что Самвел Шахраманян якобы передал Азербайджану координаты армян в Арцаха, которые позже были пленены.