Բախումների որևէ հնարավորություն բացառում եմ։ Այս մասին դեկտեմբերի 18-ին լրագրողների հետ կայացած հարցազրույցի ժամանակ հայտարարել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Նա վստահեցրել է, որ Հայաստանի իրավապահ մարմիններն ունեն բոլոր գործիքակազմն ու հնարավորությունները՝ «սադրիչ գործելակերպով աչքի ընկնող բո;որ անձանց չեզոքացնելու համար»։
Նրա խոսքով՝ Հայ Առաքելական Եկեղեցին և Մայր Աթոռը պետք է պաշտպանել Կտրիճ Ներսիսյանից (Ամենայն հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ - խմբ.) և մյուս «աղանդավորների խմբից»։ «Կտրիճ Ներսիսյանը և նրա նեղ շրջապատը աղանդավորներ են, որոնք զավթել են և եղծում են Հայաստանյաց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու դավանանքը», - նշել է նա։
Հիշեցնենք, որ դեկտեմբերի 17-ին 10 եպիսկոպոսները, որոնք աջակցում են Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին Հայ Առաքելական Եկեղեցու հետ առճակատման մեջ, հայտարարություն են տարածել՝ կոչ անելով քաղաքացիներին դեկտեմբերի 18-ին, ժամը 17:00-ին միանալ իրենց Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում՝ Ամենայն հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ-ի հրաժարականի պահանջով: Դրանից հետո հայտնի են դարձել նաև պատասխան քայլերը: Հայ Առաքելական Եկեղեցու Արագածոտնի թեմը, որի առաջնորդը ձերբակալված բարձրաստիճան հոգևորականների թվում է, հայտարարություն է տարածել Բյուրական գյուղի «Սուրբ Հովհաննես» եկեղեցում նախատեսված միասնական պատարագը Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածին տեղափոխելու մասին: Ձերբակալված հոգևորականների աջակցության միասնական պատարագհը կսկսվի վաղը ժամը 17:00-ին, այսինքն՝ նույն ժամին, երբ «պառակտիչները» նշանակել են իրենց ակցիան՝ Կաթողիկոսի հրաժարականի պահանջով: Ժամերգությանը մասնակցելու մասին արդեն հայտարարել են գրեթե բոլոր ընդդիմադիր ուժերի ներկայացուցիչները:

Исключаю какую-либо вероятность столкновений в Первопрестольном Эчмиадзине. Об этом в беседе с журналистами 18 декабря заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян.
Он заверил, что правоохранители Армении владеют всеми инструментами и возможностями «в установленном законом порядке нейтрализовать всех лиц, выделяющихся провокационными действиями».
По его словам, Армянскую апостольскую церковь и Первопрестольный нужно защитить от Ктрича Нерсисяна (Католикоса всех армян Гарегина II – ред.) и других членов «сектантской группы». «Ктрич Нерсисян и его узкий круг – сектанты, которые захватили и растлевают веру Армянской апостольской церкви», - отметил он.
Напомним, что 17 декабря в заявлении, распространенном 10 епископами, которые поддержали премьер-министра Армении Никола Пашиняна в противостоянии с Армянской апостольской церковью, последние призвали граждан 18 декабря в 17:00 присоединиться к ним в Первопрестольном Эчмиадзине с требованием об отставке Католикоса всех армян Гарегина II. После этого стало известно и о контрмерах. Арагацотнская епархия Армянской апостольской церкви, предстоятель которой среди арестованных высокопоставленных священнослужителей, распространила заявление о переносе намеченного в церкви «Сурб Ованес» села Бюракан единого богослужения в Первопрестольный Святой Эчмиадзин. Единое богослужение в поддержку арестованных священнослужителей завтра начнется в 17.00, то есть в то же время, когда раскольники наметили свою акцию с требованием отставки Католикоса. Об участии в богослужении уже заявили представители практически всех оппозиционных сил.