Այսօր Մայր տաճարում միասնական ժամերգություն տեղի կունենա ժամը 17.00–ին։
Հիշեցնենք, որ դեկտեմբերի 17-ին Նիկոլ Փաշինյանին աջակցող 10 եպիսկոպոսները կոչ են արել քաղաքացիներին դեկտեմբերի 18-ին, ժամը 17:00-ին, միանալ իրենց Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում և պահանջել Ամենայն հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ-ի հրաժարականը:
Դրանից հետո Արագածոտնի թեմը, որի առաջնորդը կալանավորված բարձրաստիճան հոգևորականների շարքում է, հայտարարություն տարածեց՝ Բյուրականի Սուրբ Հովհաննես եկեղեցում նախատեսված միասնական ժամերգությունը տեղափոխելով Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածին։ Միասնական ժամերգությունը եւ աղոթքը անազատության մեջ գտնվող հոգեւոր հայրերի համար է։
Նշենք, որ այս պահին Փաշինյանին աջակցող եպիսկոպոսները դեռեւս չեն եկել Էջմիածին, բայց ժամը 15.00–ից սկսած Մայր տաճարի բակում են հավաքվել Վեհափառի հարյուրավոր աջակիցներ, քաղաքական ուժերի ներկայացուցիչներ։ Ոստիկանության հսկայածավալ ուժեր են բերվել Էջմիածին։

Thursday’s joint prayer service will kick off at Etchmiadzin Cathedral at 5pm.
As reported earlier, the ten bishops and archbishops, who support Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan in his confrontation with the Armenian Apostolic Church, on Wednesday issued a statement calling on people to join them at the Mother See of Holy Etchmiadzin on Thursday at 5pm to demand the resignation of the Catholicos of All Armenians, Karekin II.
Subsequently, the Diocese of Aragatsotn, whose primate is among the detained high-ranking clergymen, issued a statement on relocating its planned joint prayer service from the Byurakan village church to the Etchmiadzin Cathedral. The joint prayer service in support of the detained clergymen will begin today at 5pm, simultaneously with the gathering of those demanding the Catholicos’ resignation.
The bishops and archbishops supporting Pashinyan have not yet arrived in the Mother See of Holy Etchmiadzin. But starting from 3pm, hundreds of supporters of the Catholicos of All Armenians and members of opposition political forces have gathered in the courtyard of the Mother See.