Ն․Ս․Օ․Տ․Տ․ Գարեգին Երկրորդ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի նախագահությամբ դեկտեմբերի 18-ին Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում տեղի ունեցավ Գերագույն հոգևոր խորհրդի հայաստանաբնակ անդամների ժողով։ Այս մասին NEWS.am-ին հայտնում են Մայր Աթոռից:
Ժողովին անդրադարձ կատարվեց Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի նկատմամբ իրականացվող բռնաճնշումներին, տասը եպիսկոպոսների խոտոր ընթացքին և դրա պառակտիչ հետևանքներին, Եկեղեցու շուրջ տիրող իրավիճակի հաղթահարման ուղիներին։
Քննարկման առարկա դարձան հոգևորականների ու Եկեղեցու հավատավոր զավակների նկատմամբ իրականացվող ապօրինի հետապնդումները և քրեական վարույթներով իրավական գործընթացները։ Գերագույն հոգևոր խորհուրդը վերահաստատեց իր պահանջը ՀՀ իրավապահ և դատական մարմիններից, որ արդարադատություն, օրինականություն ապահովվի շինծու մեղադրանքներով ազատազրկված հոգևորականների, ազգային բարերարի և այլ նվիրյալ հայորդիների նկատմամբ։ Շեշտվեց, որ Մայր Աթոռը բոլոր հասանելի օրինական միջոցներով պետք է հետամուտ լինի Եկեղեցու և եկեղեցականների իրավունքների պաշտպանությանը, եկեղեցապատկան բռնազավթված սրբավայրերի վերադարձմանը։
Գերագույն հոգևոր խորհուրդը դատապարտելի նկատեց իշխանությունների, անձամբ վարչապետի միջամտությունները Հայոց Եկեղեցու ներքին կյանքին, կանոնական դրույթներին, ինչը հակասում է հայրենի երկրի Մայր Օրենքին, վիրավորում մեր ժողովրդի կրոնական ապրումները և ոտնահարում Հայոց Եկեղեցու իրավունքներն ու դարերով նվիրագործված ավանդույթները։
Մասնավորաբար քննության առնվեց նաև վարչապետի ներկայությամբ մատուցվող պատարագներին հարկադրաբար Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի և թեմակալ առաջնորդի անունների զեղչման հարցը։ Ընդգծվեց, որ սույն երևույթը նոյեմբերի 26-ի եպիսկոպոսաց ժողովում միաձայն դատապարտվել էր որպես եկեղեցաբանական տեսանկյունից հակականոնական, որ կարող է հանգեցնել հերձվածի։ ԳՀԽ անդամները տարակուսելի նկատեցին, որ ժողովական որոշմանը կողմ հանդես եկած որոշ եպիսկոպոսներ հետագայում մասնակից դարձան իշխանության նախաձեռնությամբ կազմակերպված աղճատված արարողություններին։
Անդրադառնալով տասը եպիսկոպոսների խոտոր ընթացքին, միաբանությունից ինքնամեկուսացմանը և ԳՀԽ անդամ եպիսկոպոսների բացակայությանը ժողովներից՝ ԳՀԽ-ն իր մտահոգությունն արտահայտեց վերջիններիս որդեգրած պառակտիչ կեցվածքի առնչությամբ՝ այն դիտարկելով իբրև խախտում նրանց հոգևոր ուխտի և հարված Եկեղեցու միասնականությանը։ Գերագույն հոգևոր խորհուրդն անընդունելի նկատեց նաև եպիսկոպոսների բարձրաձայնած անհիմն մեղադրանքները և դրանց արծարծման կերպերը՝ կարևորելով, որ նրանք հրաժարվեն պարտադրված, հակականոնական օրակարգերից, վերադառնան Մայր Եկեղեցու գիրկը՝ առաջնորդվելով բացառապես եկեղեցական կանոնական ընթացակարգերով։
Ստեղծված մտահոգիչ, Եկեղեցու և նրա աշխարհասփյուռ հոտի համար անցանկալի այս իրավիճակի հաղթահարման հրամայականից ելնելով՝ Գերագույն հոգևոր խորհուրդը հրատապ համարեց Եպիսկոպոսաց ժողովի գումարումը մոտ ապագայում։ Այս կապակցությամբ տրվեցին համապատասխան հանձնարարականներ։
Ժողովին առաջարկ ներկայացվեց համապատասխան քայլեր ձեռնարկելու միջազգային կազմակերպությունների և իրավապաշտպան կառույցների հետ գործակցության ուղղությամբ՝ կասեցնելու պետական քարոզչամեքենայի կողմից Եկեղեցու շուրջ առկա իրավիճակի վերաբերյալ տարածվող թյուր ընկալումները։
Ժողովականներն իրենց գնահատանքը հայտնեցին այս դժվարին օրերին Հայոց Եկեղեցու նկատմամբ հավատարմություն դրսևորած հոգևորականներին՝ փորձությունները արիությամբ, հավատով ու միասնականությամբ հաղթահարելու համար։ ԳՀԽ հորդորեց հոգևոր սպասավորներին հոգեխնամ առաքելության շրջանակներում պատշաճ իրազեկումներով գոտեպնդել իրենց հավատացյալներին և հորդորել զերծ մնալ Եկեղեցու միասնականությունը խաթարող երևույթներից։
Անդրադարձ կատարելով ժողովից առաջ՝ Երեկոյան ժամերգությանը, Մայր Տաճարի շրջափակում եպիսկոպոսաց կազմակերպած հավաքի պատճառով հրահրված անկարգություններին՝ Գերագույն հոգևոր խորհուրդը դատապարտեց վանքի հոգևոր մթնոլորտը խաթարած հակաօրինական գործողությունները։ Ժողովականներն իրենց գնահատանքը հայտնեցին հավատավոր ժողովրդին, հակառակ կազմակերպված խժդժությունների, դրսևորած զգոնության, եկեղեցանվիրումի և հավատարմության համար։

A meeting of the Armenia-resident members of the Supreme Spiritual Council of the Armenian Apostolic Church was held Thursday at the Mother See of Holy Etchmiadzin, under the chairmanship of Catholicos of All Armenians Karekin II, the Mother See informed Armenian News-NEWS.am.
The meeting addressed the pressures exerted on the Mother See of Holy Etchmiadzin, the crooked path of the ten bishops and its divisive consequences, and ways to overcome the situation surrounding the Church.
The discussion covered the illegal persecutions of clergy and faithful members of the Church, as well as legal proceedings through criminal cases. The Supreme Spiritual Council reaffirmed its demand to the Armenian law enforcement and judicial bodies to ensure justice and legality for clergy, national benefactors, and other devoted Armenians imprisoned on fabricated charges. It was emphasized that the Mother See must, by all available legal means, protect the rights of the Church and clergy, and ensure the return of church-owned usurped holy sites.
The Supreme Spiritual Council condemned the Armenian authorities’, particularly Prime Minister Nikol Pashinyan’s intervention in the internal life of the Armenian Apostolic Church and its canonical provisions, as such actions contradict the country’s Constitution, offend the religious sentiments of the Armenian people, and violate the rights and centuries-old traditions of the Armenian Apostolic Church.
Specifically, the issue of forcibly omitting the names of the Catholicos of All Armenians and diocesan primates of the Church during liturgies with the prime minister’s attendance was addressed. It was noted that this practice had been unanimously condemned as canonically improper and potentially sacrilegious at the Bishops' Synod on November 26. Members of the Supreme Spiritual Council found bewildering that that some bishops who had supported the synod’s decision later participated in distorted ceremonies organized at the initiative of the Armenian authorities.
Reflecting on the crooked path of the ten bishops, their self-isolation from the brotherhood, and the absence of Supreme Spiritual Council member bishops from synods, the Council expressed concern over their divisive stance, viewing it as a breach of their spiritual oath and a blow to the Church’s unity. Also, the Supreme Spiritual Council deemed unacceptable the unfounded accusations raised by these bishops and the manner in which they were presented, stressing that they must abandon forced, canonically improper agendas and return to the Mother Church, being guided solely by canonical ecclesiastical procedures.
Due to the imperative to overcome this worrying situation, which is undesirable for the Church and its worldwide flock, the Supreme Spiritual Council considered it urgent to convene a meeting of the Bishops' Synod in the near future, and relevant instructions were given in this regard.
Proposals were made at the meeting to take appropriate steps in cooperation with international organizations and human rights bodies to halt the dissemination of misleading perceptions regarding the current situation around the Church propagated by the state’s propaganda machinery.
The members of the assembly expressed their gratitude to the clergy who have remained faithful to the Armenian Apostolic Church during these difficult days, for enduring trials with courage, faith, and unity. The Supreme Spiritual Council urged these clergy to arm their faithful with proper information within the framework of their pastoral mission and to urge to refrain from any actions that would disrupt the unity of the Church.
Addressing the disturbances caused before the meeting, during the Evening Prayer, and triggered by gatherings organized by the bishops around the Mother Cathedral, the Supreme Spiritual Council condemned the unlawful actions that disrupted the spiritual atmosphere of the monastery. The members of the assembly expressed their appreciation to the faithful people for their vigilance, church devotion, and loyalty despite the organized disturbances.