Իսրայելի պաշտպանության ուժերը (Ցախալ) չորեքշաբթի օրը հայտարարել են, որ լրացուցիչ ավիահարվածներ են հասցրել հարավային Լիբանանում գտնվող «Հեզբոլլահ» շարժման ենթադրյալ արձակման կայանքներին։
«Իսրայելը հարվածներ է հասցրել Լիբանանի հարավային շրջաններում գտնվող «Հեզբոլլահի» մի շարք արձակման կայանքների ուղղությամբ»,- ասված է Ցախալի տելեգրամյան ալիքում։
Բացի այդ, ոչնչացվել են շենքեր և ենթակառուցվածքային այլ օբյեկտներ, որոնք օգտագործվել են խմբավորման կողմից, պնդում է Իսրայելի պաշտպանության բանակը։
2024 թվականի նոյեմբերին Իսրայելը և «Հեզբոլլահը» զինադադար են կնքել, որը նախատեսում է, որ խմբավորումը չի փորձի վերականգնել այն ենթակառուցվածքները, որոնք կարող են օգտագործվել Իսրայելի վրա հարձակումների համար։ Իր հերթին, ՑԱԽԱԼ-ը իրեն իրավունք է վերապահում հարվածներ հասցնել «Հեզբոլլահի» մարտիկներին, եթե որոշի, որ նրանք վտանգ են ներկայացնում Իսրայելի անվտանգության համար։

Армия обороны Израиля (ЦАХАЛ) сообщила в среду о нанесении очередных авиаударов по предполагаемым пусковым площадкам группировки «Хезболла» на юге Ливана.
«Израиль нанес удары по ряду пусковых площадок «Хезболлы» в нескольких районах на юге Ливана», - говорится в телеграм-канале ЦАХАЛ.
Кроме того, уничтожены здания и другие объекты инфраструктуры, которые использовались группировкой, утверждает Армия обороны Израиля.
В ноябре 2024 года Израиль и «Хезболла» заключили перемирие, которое предусматривает, что группировка не будет предпринимать попыток восстановления инфраструктуры, которую можно было бы использовать для нападений на Израиль. ЦАХАЛ же оставляет за собой право наносить удары по бойцам «Хезболлы», если решит, что те представляют угрозу для безопасности Израиля.