Իսրայելի պաշտպանության ուժերը (Ցախալ) չորեքշաբթի օրը հայտարարել են, որ լրացուցիչ ավիահարվածներ են հասցրել հարավային Լիբանանում գտնվող «Հեզբոլլահ» շարժման ենթադրյալ արձակման կայանքներին։
«Իսրայելը հարվածներ է հասցրել Լիբանանի հարավային շրջաններում գտնվող «Հեզբոլլահի» մի շարք արձակման կայանքների ուղղությամբ»,- ասված է Ցախալի տելեգրամյան ալիքում։
Բացի այդ, ոչնչացվել են շենքեր և ենթակառուցվածքային այլ օբյեկտներ, որոնք օգտագործվել են խմբավորման կողմից, պնդում է Իսրայելի պաշտպանության բանակը։
2024 թվականի նոյեմբերին Իսրայելը և «Հեզբոլլահը» զինադադար են կնքել, որը նախատեսում է, որ խմբավորումը չի փորձի վերականգնել այն ենթակառուցվածքները, որոնք կարող են օգտագործվել Իսրայելի վրա հարձակումների համար։ Իր հերթին, ՑԱԽԱԼ-ը իրեն իրավունք է վերապահում հարվածներ հասցնել «Հեզբոլլահի» մարտիկներին, եթե որոշի, որ նրանք վտանգ են ներկայացնում Իսրայելի անվտանգության համար։

The Israel Defense Forces (IDF) said on Wednesday that they carried out additional airstrikes on suspected Hezbollah launch sites in southern Lebanon.
Israel carried out strikes on a number of Hezbollah launch sites in southern Lebanon, the IDF's stated on Telegram.
In addition, buildings and several other infrastructure used by Hezbollah were destroyed, the IDF said.
In November 2024, Israel and Hezbollah signed a ceasefire that stipulates that Hezbollah will not attempt to restore infrastructure that could be used for attacks on Israel. For its part, the IDF reserves the right to strike Hezbollah militants if it determines that they pose a threat to Israel's security.