Հայաստանի նախկին արտգործնախարար Վարդան Օսկանյանը ընդդիմադիր ուժերին առաջարկում է համատեղ նամակով դիմել Եվրոպական քաղաքական համայնքի ղեկավարությանը եւ անդամ պետություններին՝ խնդրելով Երեւանում մայիսին սպասվող Եվրոպական քաղաքական համայնքի 8-րդ գագաթնաժողովը երկու ամսով հետաձգել եւ անցկացնել սպասվող խորհրդարանական ընտրություններից հետո։
«Փաշինյանը շարունակում է մնալ Եվրոպայի համար հարմար գործակից, մասնավորապես՝ հաշվի առնելով նրա պատրաստակամությունը իրականացնել այն, ինչ դեռ ավարտված չէ, այդ թվում՝ սահմանադրական փոփոխություններ եւ Ադրբեջանի օգտին տարածքային նոր զիջումներ Հայաստանի ռազմավարական նշանակություն ունեցող հատվածներում։ Այս քայլերը, թեեւ ժամանակավորապես հետաձգված, կազմում են նրա հետընտրական օրակարգի առանցքը։ Վերընտրվելը գործընթացի ավարտը չէ․ այն դրա շարունակման նախապայմանն է։
Եվրոպացի առաջնորդների բարձր մակարդակի հավաքը Երեւանում ընտրություններից անմիջապես առաջ անխուսափելիորեն կներկայացվի ներքին լսարանին որպես Փաշինյանի իշխանության միջազգային հավանություն։ Արդեն իսկ իշխանության խիստ վերահսկողության տակ գտնվող մեդիա միջավայրում նման պատկերները կօգտագործվեն լեգիտիմություն, անխուսափելիություն եւ արտաքին աջակցություն ներշնչելու համար։ Անկախ մտադրություններից՝ այդ ազդեցությունը կհանդիսանա արտաքին միջամտություն Հայաստանի ներքին քաղաքական գործընթացին։ Քվեարկությունից օրեր առաջ Երեւանում խոշոր քաղաքական միջոցառման անցկացումը վտանգում է արդեն իսկ խաթարված գործընթացի լեգիտիմացումը։ Հետաձգումը կհանդիսանա հարգանքի դրսեւորում Հայաստանի ինքնիշխանության նկատմամբ»,– գրել է նա ֆեյսբուքյան իր էջում՝ նշելով, որ քաղաքական ուժերի համաձայնության եւ ցանկության դեպքում պատրաստ է տրամադրել նամակի նախագիծը։
«Հավասարապես կարեւոր է, որ նախաձեռնությունն ինքնին կարող է դառնալ ընդդիմադիր համագործակցության խթան։ Միասնական նամակը կցուցադրի լրջություն եւ ժողովրդավարական նորմերի վերականգնման ընդհանուր հանձնառություն։ Այն կդառնա համակարգված ջանքի սկիզբ՝ ուղղված ոչ միայն մեկ անձի պարտությանը, այլ իրական մրցակցային ընտրությունների եւ իշխանության խաղաղ փոխանցման երաշխավորմանը։
Հայաստանի ընտրությունը 2026 թվականին միանշանակ է։ Ներկա պայմաններում շարունակականությունը տանում է դեպի ինստիտուցիոնալ հետագա քայքայում, անդառնալի տարածքային կորուստներ եւ խորացող ավտորիտարիզմ։ Փոփոխությունը կարող է ապահովել Հայաստանի համար հույս եւ տեսլական՝ հիմնված կայուն խաղաղության, արժանապատվության եւ ժողովրդավարական զարգացման վրա»,– նշել է նա։

Бывший министр иностранных дел Армении Вардан Осканян предлагает оппозиционным силам направить совместное письмо руководству Европейского политического сообщества и государствам-членам с просьбой отложить на два месяца 8-й саммит Европейского политического сообщества, запланированный на май в Ереване, и провести его после предстоящих парламентских выборов.
«Пашинян продолжает оставаться удобным партнером для Европы, особенно учитывая его готовность реализовать то, что еще не завершено, включая конституционные поправки и новые территориальные уступки в пользу Азербайджана в стратегически важных регионах Армении.
Эти шаги, хотя и временно отложенные, составляют ядро ​​его послевыборной программы. Переизбрание — это не конец процесса, это необходимое условие для его продолжения.
Встреча высокопоставленных европейских лидеров в Ереване непосредственно перед выборами неизбежно будет представлена ​​внутренней аудитории как международное одобрение правления Пашиняна. В условиях и без того жестко контролируемой медиа-среды подобные изображения будут использованы для придания легитимности, неизбежности и внешней поддержки.
Независимо от намерений, такое влияние будет представлять собой внешнее вмешательство во внутренний политический процесс Армении. Проведение крупного политического мероприятия в Ереване за несколько дней до выборов ставит под угрозу легитимность и без того сорванного процесса. Отсрочка будет демонстрацией уважения к суверенитету Армении», — написал он на своей странице в соцсети Facebook, отметив, что готов предоставить проект письма, если политические силы согласятся и захотят его принять.
«Не менее важно и то, что сама инициатива может стать катализатором сотрудничества оппозиции. Совместное письмо продемонстрирует серьезность намерений и общую приверженность восстановлению демократических норм. Это станет началом скоординированных усилий, направленных не только на поражение одного человека, но и на обеспечение подлинно конкурентных выборов и мирной передачи власти.
Выбор Армении в 2026 году однозначен. В нынешних условиях продолжение политики приведет к дальнейшей эрозии институтов, необратимым территориальным потерям и углублению авторитаризма. Перемены могут дать надежду и видение будущего Армении, основанное на устойчивом мире, достоинстве и демократическом развитии», — отметил он.