Հունվարի 6-ին Հայ Առաքելական եկեղեցին նշում է Հիսուս Քրիստոսի Սուրբ Ծննդյան ու Աստվածահայտնության տոնը, որը Հիսուսի Սուրբ Ծննդյան և մկրտության հիշատակումն է:
Հունվարի 6-ի առավոտյան մատուցվում է Սուրբ Պատարագ, որից հետո` կատարվում է Ջրօրհնեքի կարգ (ըստ ավանդույթի` խաչը ջուրն իջեցնելը խորհրդանշում է Հիսուսի Հորդանան գետը մտնելը): Պատարագիչը խաչով, ապա մյուռոնով օրհնում է ջուրը և հավատացյալներն այդ ջրից տուն են տանում, որպես օրհնություն ու բուժիչ դեղ հիվանդների համար: Այնուհետև քահանան այցելում է հավատացյալների տներն` ավետելու Հիսուս Քրիստոսի Ծնունդը: Այստեղից էլ առաջացել է Տնօրհնեքի կարգը:
«Հիսուսի ծնունդն այսպես է եղավ: Օգոստոս կայսեր հրամանով կայսրությունում մարդահամար անցկացվեց: Յուրաքանչյուր ոք գնաց իր ծննդավայրը` գրանցվելու: Հովսեփն էլ Սուրբ Կույս Մարիամի հետ Բեթղեհեմ եկավ: Երբ Սուրբ Կույսի հղության օրերը լրացան, և ոչ մի պանդոկում գիշերելու տեղ չգտնվեց, նրանք ստիպված մի քարայրի մեջ տեղավորվեցին, ուր ծնվեց Հիսուսը: Աստծո Որդին մի անփառունակ քարայրում` աղքատության մեջ ծնվեց, ինչը մեր հոգիների ճշմարիտ խորհրդանշանն է: Ծննդյան վկաները մոտակայքի հովիվներն էին, որոնց հրեշտակներն էին տեղեկացրել Փրկչի Սուրբ Ծննդյան մասին` երգելով. «Փառք Աստծուն՝ բարձունքներում և երկրի վրա խաղաղություն և հաճություն՝ մարդկանց մեջ»: (Ղուկ. 2:14): Այնուհետև արևելքից եկան մոգեր, ում մի աստղ էր առաջնորդել, և երկրպագեցին Մանուկին, ընծաներ մատուցեցին ու գնացին իրենց երկրները»,- ներկայացրել է Qahana.am կայքը:
Ինչո՞ ւ է Հայ Եկեղեցին Սուրբ Ծնունդը տոնում հունվարի 6-ին
«Հաճախ հարցնում են, թե ինչու Հայ Եկեղեցին Սուրբ Ծնունդը չի տոնում դեկտեմբերի 25-ին՝ մյուս Եկեղեցիների հետ։ Հայտնի է, որ Քրիստոսի Ծննդյան օրվա մասին որևէ ստույգ տեղեկություն չկա, և ոչ էլ այդ մասին գրված է Ավետարանում։ Հարկ է նշել, սակայն, որ բոլոր քրիստոնեական Եկեղեցիները մինչև չորրորդ դարը Քրիստոսի Ծնունդը նշել են հունվարի 6-ին։
Ըստ հռոմեակաթոլիկ աղբյուրների՝ Սուրբ Ծննդյան օրը հունվարի 6-ից դեկտեմբերի 25-ը տեղափոխվել է այն նպատակով, որպեսզի անտեսվի արևի աստծուն նվիրված հեթանոսական պաշտամունքը, որը կատարվում էր դեկտեմբերի 25-ին։ Այդ ժամանակներում քրիստոնյաները շարունակում էին պահպանել իրենց հեթանոսական տոնակատարությունները, և որպեսզի այդ սովորույթները վերացվեն, Հռոմի Եկեղեցին Քրիստոսի Սուրբ Ծննդյան օրը տեղափոխեց դեկտեմբերի 25-ին, իսկ հունվարի 6-ը մնաց որպես Աստվածահայտնության օր (336 թ.)։ Սուրբ Ծնունդը դեկտեմբերի 25-ին տոնելու՝ Հռոմի Եկեղեցու նախաձեռնությունը նախ տարածվեց Արևմուտքում, ապա անցավ Արևելք։ Արդեն 56-րդ դարերում գրեթե բոլոր Եկեղեցիները Քրիստոսի Ծնունդը տոնում էին դեկտեմբերի 25-ին (հին տոմարով՝ հունվարի 7-ին)։ Մեզ՝ հայերիս համար, սակայն, այդ փոփոխությունն անիմաստ էր, քանի որ Հայաստանում այդ ժամանակ չկային նման հեթանոսական սովորույթներ։
Այսպիսով՝ հավատարիմ մնալով ավանդույթին՝ Հայ Եկեղեցին մինչ օրս շարունակում է Սուրբ Ծնունդը տոնել հունվարի 6-ին։ Հարկ է նշել, որ Երուսաղեմի Հայոց Պատրիարքությունը Սուրբ Ծնունդը տոնում է հունվարի 6-ին՝ ըստ հին տոմարի, որը համապատասխանում է նոր տոմարով հունվարի 19-ին»,- նշված է armenianchurch.org կայքում։

On January 6, the Armenian Apostolic Church celebrates Christmas, the feast of the Nativity and Epiphany of Jesus Christ, which is the commemoration of the Nativity and Baptism of Jesus. The two epiphanies established through the Nativity and Baptism of Christ are celebrated together in the Armenian Apostolic Church on January 6—and under the common name of “Annunciation” or “Theophany.”
On the morning of January 6, a Divine Liturgy is served at the Armenian Apostolic Church, after which the rite of Blessing of Water is performed. According to tradition, lowering the cross into the water symbolizes Jesus’ entry into the Jordan River. The presiding priest blesses the water with the cross, then with the Holy Myron—the sacred anointing oil of the Armenian Apostolic Church, and the faithful take some of that water home as a blessing and healing medicine for the sick. Then, the priest visits the homes of the faithful to announce the Nativity of Jesus Christ.
This is where the rite of Blessing of the Houses originated. Why does the Armenian Apostolic Church celebrate Christmas on January 6? It is often asked why the Armenian Apostolic Church does not celebrate Christmas on December 25, like other churches. It is known that there is no exact information about the date of Christ's birth, nor is it written about in the Gospel. It should be noted, however, that all Christian churches celebrated the birth of Christ on January 6 until the fourth century.
According to Roman Catholic sources, Christmas was moved from January 6 to December 25 in order to ignore the pagan worship of the sun god, which was held on December 25. At that time, Christians continued to observe their pagan celebrations, and in order to eliminate these customs, the Roman Catholic Church moved the date of Christ's birth to December 25, and January 6 remained as the day of the Epiphany (336 AD).
The initiative of the Roman Catholic Church to celebrate Christmas on December 25 first spread to the West, then to the East. Already in the 5th and 6th centuries, almost all the churches celebrated the Nativity of Christ on December 25—on January 7, according to the old calendar. For Armenians, however, this change was meaningless, since there were no such pagan customs in Armenia at that time. Thus, remaining faithful to tradition, the Armenian Apostolic Church continues to celebrate Christmas on January 6 to this day.
It should be noted, however, that the Armenian Patriarchate of Jerusalem celebrates Christmas on January 6 according to the old calendar, which corresponds to January 19 according to the new calendar, according to the armenianchurch.org website.