Բնակարանով ապահովման ծրագրի շրջանակում 4 հազար 40 ընտանիք ստացել է վկայական։ Այս մասին հունվարի 9-ի մամուլի ասուլիսում հայտնել է աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարար Արսեն Թորոսյանը։
Վկայականների տրամադրման ծրագիրը կշարունակվի այս տարի, ՀՀ քաղաքացիությունը կմնա պարտադիր պայման։ Բնակարան է ստացել 1 755 ընտանիք։
Որոշում է կայացվել նաեւ երկարաժամկետ վարձակալության նոր ծրագիր ներդնել։ Այն նախատեսված է այն արցախցիների համար, ովքեր չեն կարողանում օգտվել վկայականներից, ինչպիսին են տարեցները կամ հաշմանդամները։ Այն կմեկնարկի հուլիսի 1-ին։
Խոսելով այն մասին, թե կարող են արդյոք արցախցիները բնակարան գնել տրամադրված վկայականով, նախարարը նշել է, որ եթե ընտանիքը ցանկանում է տուն գնել այնպիսի վայրում, որտեղ գները վկայականի արժեքից բարձր են, ապա կարող է լրացուցիչ միջոցներ ներգրավել։

В рамках программы обеспечения жильем 4 тыс 40 семей получили сертификаты. Об этом сообщил министр труда и социальных вопросов Арсен Торосян 9 января на пресс-конференции.
Программа предоставления сертификатов продолжится в текущем году, и ее условием по-прежнему будет наличие гражданства РА. При этом 1755 семей получили жилье.
Также принято решение реализовать новую программу длительной аренды. Она предназначена для тех арцахцев, кто не может воспользоваться сертификатами - пожилые люди или инвалиды. Она стартует 1 июля.
Говоря о том, могут ли арцахцы купить жилье на предоставленный сертификат, министр заявил, что если семья желает купить дом там, где цены выше стоимости сертификата, могут привлечь дополнительные средства.