ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոյի հետ։
ՀՀ ԱԳՆ-ից հաղորդում են, որ Արարատ Միրզոյանը և Մարկո Ռուբիոն գոհունակությամբ ընդգծել են ՀՀ-ԱՄՆ ռազմավարական գործընկերության զարգացման և պայմանավորվածությունների կյանքի կոչման ակտիվ դինամիկան, համատեղ նախաձեռնություններն ու հետագա հեռանկարները։
ՀՀ ԱԳ նախարարը և ԱՄՆ պետքարտուղարը քննարկել են 2025թ. օգոստոսի 8-ի Վաշինգտոնյան խաղաղության գագաթաժողովի ժամանակ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացման ընթացքը։ Երկուստեք ընդգծվել է խաղաղության հետագա ինստիտուցիոնալիզացիայի կարևորությունն ու անդրադարձ է կատարվել այդ ուղղությամբ քայլերին։
Նախարար Միրզոյանը գրառում է կատարել պատվավոր հյուրերի մատյանում։
ՀՀ ԱԳ նախարարը և ԱՄՆ պետքարտուղարը հաստատել են «Թրամփի ուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման» (ԹՐԻՓՓ) ծրագրի համար Հայաստան-ԱՄՆ կենսագործման շրջանակի վերաբերյալ համատեղ հայտարարությունը, որն ըստ պայմանավորվածության կհրապարակվի Վաշինգտոնի ժամանակով ժ. 17:00-ին։
Հունվարի 14-ին Երևանի ժամանակով ժ. 10:00-ին նախարար Միրզոյանը հանդես կգա մամուլի ասուլիսով. նախարարը կանդրադառնա Համատեղ հայտարարության մեջ արձանագրված հիմնական կետերին և կպատասխանի լրագրողների հարցերին:

Politics23:03 | 13 January, 2026
Minister of Foreign Affairs of Armenia Ararat Mirzoyan met with US Secretary of State Marco Rubio Tuesday in Washington, informs the Ministry of Foreign Affairs of Armenia.
Mirzoyan and Rubio emphasized with satisfaction the active dynamics of the development of the Armenia–US strategic partnership, the implementation of the agreements, the joint initiatives, and further prospects.
The Foreign Minister of Armenia and the US Secretary of State discussed the progress in implementing the agreements of the Washington Peace Summit of August 8, 2025. Both sides emphasized the importance of the further institutionalization of peace and touched upon the steps in that direction.
Also, Minister Mirzoyan made an entry in the book of honorary guests. The Foreign Minister of Armenia and the US Secretary of State confirmed the Joint Statement on the Armenia-US Implementation Framework for the Trump Route for International Peace and Prosperity (TRIPP) project, which will be released at 5pm Washington time as agreed.
And on Wednesday at 10am Armenia time, Minister Mirzoyan will hold a press conference, during which he will touch upon the main points of the Joint Statement and answer journalists’ questions.