Գործարար, բարերար Սամվել Կարապետյանի փաստաբան Արամ Վարդևանյանն այսօր՝ հունվարի 16-ին, Հակակոռուպցիոն դատարանին մոտ տեղի ունեցած ճեպազրույցի ընթացքում հայտարարել է, որ Սամվել Կարապետյանի մոտ առողջական լուրջ խնդիրներ են առաջացել կալանավայրում պահման պայմանների պատճառով։
«Սամվել Կարապետյանը՝ որպես բարերար, Հայաստանի համար միայն լավն է արել։ Իսկ այն ինչ կատարվում է նրա նկատմամբ վերջին 7 ամսվա ընթացքում, ոչ միայն հաշվեհարդար է, քաղաքական հետապնդման ամենանենգ դրսևորումը, այլև չգիտեմ ինչ է։ Սամվել Կարապետյանն առողջական որևէ խնդիր չի ունեցել, նա ուժեղ հայ տղամարդ է, բայց կալանավայրում այնպիսի պայմաններում է պահվել, այնպիսի խնդիրներ են ի հայտ եկել, որոնք, իմ պատկերացմամբ, բացառապես դիտավորությամբ կատարված երևույթներ են։ Խոսքը թոքաբքորի ու կորոնավիրուսի մասին է։ Ես ուղիղ պատճառահետևանքային կապ եմ տեսնում ՔԿՀ–ում գտնվելու ընթացքում պաշտոնյաների անգործության և նրա առողջական խնդիրների միջև։ Բժշկական օգնության ի սպառ բացակայություն է եղել կալանավայրում»,–լրագրողների հետ զրույցում նշեց Վարդևանյանը։
Փաստաբանը նշեց, որ հակակոռուպցիոն դատարանի դատավոր Սարգիս Պետրոսյանի որոշումը, որով գործարար, բարերար Սամվել Կարապետյանի նկատմամբ տնային կալանք էր կիրառվել, այսօր բեկանել է Վերաքննիչ հակակոռուպցիոն դատարարանի դատավոր Սուրեն Խաչատրյանը։
«Դատավոր Սուրեն Խաչատրյանը բեկանել է վարույթ հարուցելու մասին որոշումը։ Մենք փաստաբաններս չունենք դատավոր Սուրեն Խաչատրյանի ֆանտազիայից։ Չեմ պատկերացնում՝ ինչ է նշանակում այն, ինչն ինքը կայացրել է»,–նշեց փաստաբանը։
Ավելի վաղ հայտնել էինք, որ Վերաքննիչ հակակոռուպցիոն դատարանը բեկանել է դատավոր Սարգիս Պետրոսյանի որոշումը, որով գործարար, բարերար Սամվել Կարապետյանի նկատմամբ տնային կալանք էր կիրառվել։ Սամվել Կարապետյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրվել է կալանքը ՝ երկու ամիս ժամկետով։

Адвокат бизнесмена и филантропа Самвела Карапетяна Арам Вардеванян заявил сегодня, 16 января, во время брифинга у Антикоррупционного суда, что у Самвела Карапетяна возникли серьезные проблемы со здоровьем из-за условий его содержания в исполнительном учреждении.
«Самвел Карапетян, как филантроп, сделал для Армении только хорошее. А то, что с ним происходило последние 7 месяцев, — это не просто месть, самое коварное проявление политического преследования, я не знаю, что еще. У Самвела Карапетяна не было проблем со здоровьем, он крепкий армянин, но его содержали в таких условиях в тюрьме, и появились такие проблемы, которые, на мой взгляд, являются исключительно преднамеренными явлениями. Речь идет о пневмонии и коронавирусе. Я вижу прямую причинно-следственную связь между бездействием чиновников и его проблемами со здоровьем во время пребывания в тюрьме. В следственном изоляторе полностью отсутствовала медицинская помощь», — сказал Вардеванян в беседе с журналистами.
Адвокат отметил, что решение судьи Саргиса Петросяна из Антикоррупционного суда, которым бизнесмену и филантропу Самвелу Карапетяну был назначен домашний арест, сегодня было отменено судьей Суреном Хачатряном из Апелляционного антикоррупционного суда.
«Судья Сурен Хачатрян отменил решение о возбуждении дела. У нас нет адвокатов, которые могли бы помочь в этой фантазии. Я понятия не имею, что он имел в виду», — отметил адвокат.
Ранее мы сообщали, что Апелляционный антикоррупционный суд отменил решение судьи Саргиса Петросяна, которым бизнесмену и филантропу Самвелу Карапетяну был назначен домашний арест. Арест был выбран в качестве превентивной меры против Самвела Карапетяна на срок два месяца.