ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Քրիստինե Ղալեչյանը ընդունել է Ասիական զարգացման բանկի տրանսպորտի ոլորտի ավագ տնօրեն Հիրոակի Յամագուչիի գլխավորած պատվիրակությանը։
Նախարարի տեղակալը, ողջունելով հյուրերին, ընդգծել է ԱԶԲ-ի հետ համագործակցության արդյունքում իրականացված ծրագրերի կարևորությունը։ Նա նշել է, որ ՀՀ Կառավարությունը շահագրգիռ է մեկնարկած ծրագրերն ավարտին հասցնելու և նոր ծրագրերի նախագծման ու իրականացման հարցերում։
Հիրոակի Յամագուչին շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար՝ կարևորելով ԱԶԲ-ի պատրաստակամությունը ենթակառուցվածքների զարգացման նոր տեսլականի ձևավորման և գիտելիքների ձեռքբերման, ինչպես նաև ֆինանսական աջակցություն տրամադրելու հարցերում։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հյուսիս-հարավ ճանապարհային միջանցքի Տրանշ 4 Արտաշատ-Սիսիան հատվածի և Մ6 Վանաձոր-Ալավերդի միջպետական ճանապարհի՝ 2024 թ․ ջրհեղեղից վնասված հատվածների վերականգնման աշխատանքների վերաբերյալ հարցեր։

Программы, реализованные в результате сотрудничества с Азиатским банком развития, важны. Об этом заявила на встрече с делегацией во главе с г директором транспортного сектора АБР Хироаки Ямагучи заместитель министра территориального управления и инфраструктур Армении Кристине Галечян.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе Министерства территориального управления и инфраструктур республики, в ходе встречи Галечян отметила, что Правительство Армении заинтересовано в завершении начатых программ, а также в разработке и реализации новых программ.
В свою очередь, Ямагучи поблагодарил за прием, упомянув о готовности Азиатского банка развития помочь по части формирования нового видения развития инфраструктур, а также оказания финансовой поддержки.
Собеседники обсудили вопросы, связанные с восстановительными работами поврежденных наводнением в 2024 году участка Транша 4 Арташат-Сисиан дорожного коридора «Север-Юг» и межгосударственной дороги М6 Ванадзор-Алаверди.