2025թ․ շրջակա միջավայրի նախարարությունը զգալի ուշադրություն է դարձրել ջրային ռեսուրսների կառավարման հարցերին՝ հաշվի առնելով նաեւ կլիմայական պայմանների ազդեցությունը: Այս մասին այսօր՝ հունվարի 26-ին, հայտնել է շրջակա միջավայրի նախարար Համբարձում Մաթեւոսյանը՝ ամփոփելով նախարարության 2025թ․ գործունեությունը:
Նրա խոսքով՝ այս ոլորտում նախարարության բոլոր որոշումներն ուղղված էին ջրային ռեսուրսների պահպանմանը եւ դրանց արդյունավետ ու հավասարակշռված օգտագործմանը:
Նախարարը նշել է, որ 2025թ․ դեկտեմբերին Արարատյան դաշտում վերականգնված ստորգետնյա ռեսուրսների ծավալը սահմանվել է տարեկան 926 միլիոն խորանարդ մետր: «Նախատեսված 1.1 միլիարդ խորանարդ մետրի փոխարեն տարեկան ջրի ծավալը բաշխվում է առաջնահերթ օգտագործման համար, ինչպիսիք են խմելու ջրի մատակարարումը, գյուղատնտեսությունը եւ այլ նպատակները»,- ընդգծել է նա: Մաթեւոսյանը պարզաբանել է, որ թույլտվությունների համաձայն՝ ստորգետնյա հորատանցքերից ձկնաբուծության համար տարեկան հատկացվում է 802 միլիոն խորանարդ մետր ջուր, գործող կանոնակարգերի համաձայն՝ Արարատյան դաշտում ստորգետնյա ջրերի օգտագործումը հաջորդ տասնութ ամիսների ընթացքում կկրճատվի 36.5 տոկոսով: Նա ավելացրել է, որ 2026թ․ հուլիսի 1-ից սկսած այլեւս թույլատրված չի լինի կեղտաջրերը կենտրոնացված մաքրման համակարգեր թափել առանց սահմանված պահանջներին համապատասխանող նախնական մաքրման։
Մաթեւոսյանը բացատրել է, որ սահմանվել է կենցաղային թափոնների, ջրատարների եւ ջրային ռեսուրսներից ջրի բնական հոսքին խոչընդոտող այլ օբյեկտների հեռացման ընթացակարգ, որը խստորեն կվերահսկվի շրջակա միջավայրի նախարարության կողմից՝ որպես լիազորված մարմին։ Պետական բնական արգելոցների սահմաններում ջրօգտագործման թույլտվությունները կտրվեն միայն այն դեպքերում, երբ ջրային ռեսուրսի օգտագործումը կենսական նշանակություն ունի խմելու ջրամատակարարման կամ ոռոգման համար եւ երբ տարածքում այլընտրանքային ջրի աղբյուրներ չկան։ 2025թ․ ընթացքում Արարատյան դաշտում փակվել է ութ արտադրական հորատանցք, եւս 25-ը փակվել է՝ տարեկան խնայելով մոտ 34.5 միլիոն խորանարդ մետր ջուր, ինչը վերջին հինգ տարիների ընթացքում ամենաբարձր ցուցանիշն է, վստահեցրել է նախարարը։ «Այս միջոցառումներն արդեն դրական ազդեցություն են ունեցել Արարատյան դաշտի արտեզյան ավազանի վերականգնման վրա»,- ընդգծել է Մաթեւոսյանը։

В 2025 году Министерство окружающей среды уделило большое внимание вопросам управления водными ресурсами также с учетом влияния климатических условий. Об этом сегодня, 26 января, подводя итоги деятельности министерства окружающей среды в 2026 году, заявил министр окружающей среды Амбарцум Матевосян.
По его словам, все решения министерства в этой сфере были направлены на сохранение водных ресурсов и их эффективное и сбалансированное использование.
Министр отметил, что в декабре 2025 года объем восстанавливаемых подземных ресурсов Араратской равнины был установлен на уровне 926 миллионов кубических метров в год. «Вместо запланированных 1,1 миллиарда кубометров ежегодный объем воды распределяется по приоритетным направлениям использования, таким как питьевое водоснабжение, сельское хозяйство и другие цели», — подчеркнул он.
Матевосян уточнил, что по разрешениям на использование воды в рыбоводческих целях из подземных скважин ежегодно выделяется 802 миллиона кубометров, а в рамках применяемого регулирования объем использования подземных вод в Араратской равнине в ближайшие полтора года будет сокращен на 36,5%. Он добавил, что с 1 июля 2026 года не будет разрешено сбрасывать сточные воды в централизованные системы очистки без предварительной очистки, соответствующей установленным требованиям.
Матевосян пояснил, что установлен порядок очистки водных ресурсов от бытового мусора, водопроводных сетей и других объектов, препятствующих естественному течению воды, который будет строго контролироваться министерством окружающей среды как уполномоченным органом. Разрешения на водопользование в пределах государственных заповедников будут предоставляться исключительно в случаях, когда использование водного ресурса является жизненно необходимым для питьевого водоснабжения или орошения, и когда альтернативные источники воды на данной территории отсутствуют.
В течение 2025 года в Араратской равнине было ликвидировано восемь и законсервировано 25 эксплуатационных скважин, что позволило сэкономить около 34,5 миллиона кубических метров воды в год — это максимальный показатель за последние пять лет, заверил министр. «Реализация этих мероприятий уже дала положительное влияние на восстановление Араратского артезианского бассейна», — подчеркнул Матевосян.