Իրանի նախագահի աշխատակազմը, նրա ցուցումով, հրապարակել է բողոքի ցույցերի ժամանակ զոհվածների անունների նախնական ցուցակը։ Ցուցակում ներառված է 2985 մարդ, իսկ ընդհանուր առմամբ, պաշտոնական տվյալներով, զոհվել է 3117 մարդ։
«Այս դառն իրադարձությունների զոհերը պարզապես թվեր չեն և այդ զոհերից յուրաքանչյուրը մի հանրույթ է և կապերի մի ամբողջ աշխարհ։ Յուրաքանչյուր իրանցի մեզ համար նույնն է, ինչ հենց ինքը՝ Իրանը, և նախագահը, ելնելով իր բարոյական պարտքից և ազգի հետ կնքած ուխտից, իրեն համարում է նրանց իրավունքների պաշտպանը»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։
Հայտարարության մեջ նշվում է, որ ցանկում կա 2986 անուն, սակայն աղյուսակն ունի 2986 տող՝ ներառյալ սյունակների անվանումներով առաջին տողը՝ ազգանուն, անուն, հայրանուն և ազգային կոդի (ազգային սմարթ-քարտի՝ թվային անձնագրի) վերջին վեց թվերը։ Այսպիսով, ցուցակում թվարկված են 2985 զոհվածների տվյալները:
Ցուցակը կազմվել է դատաբժշկական փորձաքննության կողմից պատրաստված և քաղաքացիական կացության ակտերի գրանցման համակարգին համապատասխանեցված անուններից:
Իրանի իշխանությունները նախկինում հայտնել էին, որ բողոքի ցույցերի ժամանակ ընդհանուր առմամբ զոհվել է 3117 մարդ՝ 2427 խաղաղ բնակիչ և ուժային կառույցների ներկայացուցիչ, ինչպես նաև 690 «ահաբեկիչ»: Աշխատակազմի հայտարարության մեջ ասվում է, որ անկարգությունների բոլոր զոհերը «այս երկրի զավակներն» էին: «Նախկինում հայտարարված վիճակագրական տվյալների հետ 131 հոգու տարբերությունը պայմանավորված է մի շարք անձանց անանունությամբ և որոշ զոհվածների ազգային անձնագրային տվյալների և քաղաքացիական կացության ակտերի գրանցման համակարգի հետ անհամապատասխանությամբ։ Դրանք կներկայացվեն լրացուցիչ ցուցակով՝ փոփոխությունները կատարելուց անմիջապես հետո»,- ասված է հրապարակման մեջ:
Առաջիկա 48 ժամվա ընթացքում կհայտարարվի այն համակարգի հասցեն, որը մշակվել է, որպեսզի «ցանկացած նոր տեղեկատվություն և հայտարարություն հնարավոր լինի հետաքննել ու ստուգել առանց վարչական բարդությունների՝ արժանապատվության և գաղտնիության սկզբունքների պահպանմամբ, իսկ բոլոր հնարավոր անորոշությունները լուծվեն ճիշտ և ճշգրիտ կերպով», հավելել են Իրանի նախագահի գրասենյակից:

The Office of the President of Iran has released a preliminary list of the names of those killed during recent protests. The list contains 2,985 people, while the official death toll stands at 3,117.
“Victims of these bitter events are not just numbers. Each victim represents a community and an entire world of relationships. Every Iranian is, to us, Iran itself, and the president, based on his moral duty and the covenant concluded with the nation, considers himself the defender of their rights,” the statement said.
The announcement notes that while the document refers to 2,986 names, the table itself contains 2,986 rows, including the first row listing column titles: surname, given name, patronymic and the last six digits of the national identification code (the national smart card, a digital ID). As a result, the list includes the data of 2,985 deceased individuals.
The list was compiled using names prepared by forensic medical authorities and adapted to the national civil registry system.
Iranian authorities previously stated that a total of 3,117 people were killed during the protests — including 2,427 civilians and security personnel, as well as 690 individuals described as “terrorists.” The presidential office said all those killed in the unrest were “children of this country.”
“The reason for the discrepancy of 131 people compared with previously announced statistics is related to the anonymity of some individuals and inconsistencies between the national identification documents of some of the deceased and the civil registry system. These cases will be presented in an additional list immediately after the necessary updates are made,” the statement said.
The president’s office added that within the next 48 hours, it will announce the address of a system designed so that “any new information and statements can be investigated and verified without administrative complications, with due regard for dignity and confidentiality, and so that any potential ambiguities can be resolved accurately and properly.”