Ադրբեջանը ինքնիշխան պետություն է, և հարգելով երկրում ԿԽՄԿ-ի ներկայությունը դադարեցնելու որոշումը, երկխոսությունն ու համագործակցությունը շարունակվել են։ Այս մասին հայտարարել է ԿԽՄԿ-ի պատվիրակության ղեկավար Դաֆնե Մարեն՝ NEWS.am-ի հետ հարցազրույցում։
Պատասխանելով Ադրբեջանում իր պատվիրակության փակումից հետո ԿԽՄԿ-ի կողմից Բաքվի հետ երկխոսությունը վերականգնելու ուղիներ փնտրելու և այս հարցը լուծվա՞ծ է, պատվիրակության ղեկավարը նշել է.
«Մենք, ինչպես նախկինում նշել էինք, հավատարիմ ենք մնացել երկխոսության շարունակման սկզբունքին։ Ադրբեջանը ինքնիշխան պետություն է, և հարգելով երկրում մեր ներկայությունը դադարեցնելու որոշումը, երկխոսությունն ու համագործակցությունը շարունակվել են, և, ի վերջո, մենք կարողացանք լուծել մնացած հարցերը, որոնցում ԿԽՄԿ-ն կարող է դեր խաղալ»։ Հարցը վերաբերում է միջազգային մարդասիրական իրավունքով պաշտպանված անձանց։ Դեկտեմբերի 24-25-ին Ադրբեջանում բանտարկված հայերի մոտ մուտք գործելու հնարավորություն է ստացվել։ Այցելությունը տեղի է ունեցել ԿԽՄԿ-ի ստանդարտ ընթացակարգերին համապատասխան, ինչպես նախկինում էր, և նույն չափով, ինչ պատվիրակության փակումից առաջ։
Տարբերությունն այն է, որ այս այցը տեղի է ունեցել Ժնևից ԿԽՄԿ-ի գլխավոր գրասենյակի պատվիրակության մակարդակով, իսկ մեր երկխոսությունը տեղի է ունենում գլխավոր գրասենյակի և Ադրբեջանի իշխանությունների մակարդակով։ Այս առումով երկխոսությունը ուղղված է ոչ միայն կալանքի տակ գտնվող անձանց, այլև Միջազգային մարդու իրավունքների պաշտպանությամբ պաշտպանված այլ խմբերի։ Եվ մենք հույս ունենք, որ մեր երկխոսությունը կներառի նաև անհետ կորած անձանց հետ կապված հարցեր։

Azerbaijan is a sovereign state, and while respecting its decision for the International Committee of the Red Cross (ICRC) to leave the country, the ICRC nonetheless continued the dialogue and cooperation, which was never stopped.
Daphnée Maret, Head of the ICRC Delegation in Armenia, stated this in an interview with Armenian News-NEWS.am. Responding to the question of whether the ICRC was seeking ways to restore dialogue with Baku following the closure of the ICRC delegation in Azerbaijan and whether this issue has been resolved, the head of the ICRC Delegation in Armenia noted as follows: “As stated, we remained committed to finding avenues to continue the dialogue.
Azerbaijan is a sovereign state, and while respecting its decision for us to leave the country, we nonetheless continued the dialogue and cooperation, which was never stopped. Ultimately, we were able to fulfill the need to address the existing humanitarian issues in which the ICRC can play a role.
This concerns persons protected under international humanitarian law (IHL). On 24-25 December, access was obtained to the Armenians detained in Azerbaijan. The visit took place in accordance with standard ICRC procedures, just as these visits had been conducted before, and to the same extent, before the closure of the delegation in Baku.
The difference is that this visit took place at the level of the ICRC headquarters in Geneva, and our dialogue proceeds at this level with the Azerbaijani authorities. In this regard, the dialogue is aimed not only at people in detention but also at other groups protected by IHL. We are hopeful that our dialogue will continue as well on issues related to missing persons.”