Ես գալիս եմ իմ հայրենիքից՝ Հայաստանի Հանրապետությունից՝ ուժեղ երկրից, որը հարուստ է տաղանդավոր և աշխատասեր մարդկանցով։ Մի ազգ, որը ենթարկվել է ցեղասպանության, ճնշումների, շրջափակումների, տեսել պատերազմներ, բայց երբեք չի կորցրել հավատը։ Այս մասին Վաշինգտոնում ամենամյա Միջազգային կրոնական ազատության գագաթնաժողովում (International Religious Freedom Summit) իր ելույթում նշել է փաստաբան Արամ Վարդևանյանը։
Նա, մասնավորապես, նշել է. «301 թվականին Հայաստանն ընդունեց քրիստոնեությունը որպես պետական կրոն, ինչը մեր երկիրը դարձրեց առաջին քրիստոնյա ազգը։ Դարեր շարունակ Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցին պահպանել է մեր ազգային, կրոնական և մշակութային ինքնությունը։ Դժվարին ժամանակներում, նույնիսկ ինքնիշխանության բացակայության պակմաններում Եկեղեցին մնացել է մեր խարիսխը՝ միավորելով հայերին հայրենիքում և Սփյուռքում։
Վերջին տարիներին հայ ժողովուրդը դիմակայել է նոր դժվարությունների։ Արցախյան 44-օրյա պատերազմը, որին հաջորդեց ավելի քան 120,000 հայերի բռնի տեղահանումն իրենց տներից։ Դարավոր քրիստոնեական եկեղեցիներն ու վանքերը վանդալիզմի են ենթարկվել՝ զրկելով քրիստոնյա հայերին պաշտամունքի վայրերից, որտեղ պահվում էին սուրբ մասունքներ։
Մեր խոսքի ընթացքում Քրիստոնյա հայերը որպես քաղբանտարկյալներ պահվում են Ադրբեջանում, որտեղ այսօր գտնվում է նրանցից առնվազն 19-ը։ Հատկանշական է, որ նախագահ Թրամփը հրապարակավ աջակցել է Բաքվում գտնվող հայ գերիների ազատ արձակմանը։
Թեև Հայկական Եկեղեցին ենթարկվել է կրոնական հալածանքների օտար պետությունների կողմից, այսօր մենք ականատես ենք լինում աներևակայելի երևույթի՝ միջամտության մեր Եկեղեցու վրա Հայաստանի կառավարող ուժերի և կառավարության կողմից։ Անցյալ գարնանից սկսած՝ Հայաստանի կառավարության առաջատար դեմքերը գործադիր իշխանության պահանջել են Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի՝ Հայ Սուրբ Եկեղեցու առաջնորդի հրաժարականը։ Սա նույնն է, ինչ եթե կաթոլիկ երկրի առաջնորդը պահանջեր Հռոմի Պապի հրաժարականը։
Առաքելական Եկեղեցու չորս եպիսկոպոսներ շարունակում են կալանավորված մնալ: Մեր Առաքելական Եկեղեցու վեց սրբազանների մեղադրանք է ներկայացվել, սահմանափակելով ազատ տեղաշարժը: Այս մեղադրանքները խախտում են պատշաճ իրավական գործընթացը և հակասում են իրավական երաշխիքներին։ Անցյալ հունիսին ձերբակալվեց և կալանավորվեց նաև Առաքելական Եկեղեցու ամենախոշոր դոնորը՝ Սամվել Կարապետյանը, ում ներկայացնելու պատիվն ունեմ ես։
Երբ լրագրողը հարցրեց պարոն Կարապետյանին Եկեղեցու հալածանքների մասին, նա հայտարարեց, որ միշտ կանգնած է եղել Հայ Եկեղեցու կողքին և մասնակցելու է Եկեղեցու պաշտպանությանը՝ մեջբերում եմ՝ «Մեր ձևով»։
Ի պատասխան այդ խոսքերի՝ Հայաստանի վարչապետը հրապարակավ հայտարարությամբ հանդես եկավ։ Մի քանի ժամ անց պարոն Կարապետյանի տունը խուզարկվեց, և նա ձերբակալվեց ու կալանավորվեց իշխանությունը զավթելու հրապարակային կոչի մեղադրանքով։ Միայն այդ խոսքերի համար պարոն Կարապետյանը 200 օր անցկացրել է ծանրագույն պայմաններում, մի ՔԿ հիմնարկում որը հայտնի է, որպես «ԿԳԲ-ի պադվալ»։
Հայաստանի կառավարությունն իր ուժը զենք է դարձրել մեր Եկեղեցու դեմ։ Նախնական կալանքը վերածվել է պատժի, ինչն անընդունելի է։ Մեր ազգային բարերարը և սուրբ առաջնորդները դարձել են քաղբանտարկյալներ մեր իսկ երկրում։
Իմ փաստաբանական 15 տարվա պրակտիկայի ընթացքում ես երբեք չեմ տեսել կրոնական ազատության նման ակնհայտ խախտումներ: Մեկ տարի առաջ ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը մի շատ կարևոր հայտարարություն արեց. «Մենք պետք է ավելին անենք, քան պարզապես խոսենք ժողովրդավարական արժեքների մասին։ Մենք պետք է ապրենք դրանցով»։
Ես հավատում եմ, որ հենց այս բանաձևի միջոցով է հնարավոր հաջողել։ Ես աղոթում եմ, որ մենք միասին կարողանանք խթանել և ավելի լավ պաշտպանել կրոնի ազատությունը ոչ թե խոսքով, այլ գործով։ Ես աղոթում եմ բոլոր նրանց ազատության համար, ովքեր ապօրինի կերպով կալանավորված են և ենթարկվում են անօրինական հալածանքների իմ հիասքանչ երկրում և արտասահմանում։

I come from my homeland, the Republic of Armenia, a strong country, rich in talented and hardworking people. A nation that has been subjected to genocide, oppression, blockades, seen wars, but has never lost faith. Lawyer Aram Vardevanyan stated this in his address at the annual International Religious Freedom Summit in Washington D.C.
Vardevanyan added as follows: “In 301, Armenia adopted Christianity as its state religion, which made our country the first Christian nation. For centuries, the Armenian Apostolic Holy Church has preserved our national, religious and cultural identity. In difficult times, even in the absence of sovereignty, the Church has remained our anchor, uniting Armenians in the homeland and in the Diaspora.
In recent years, the Armenian people have faced new difficulties. The 44-day war in Artsakh [(Nagorno-Karabakh) in 2020], followed by the forced displacement of more than 120,000 [Artsakh] Armenians from their homes. Centuries-old [Armenian] Christian churches and monasteries have been vandalized [by Azerbaijan], depriving Christian Armenians of places of worship where holy relics were kept.
As we speak, Christian Armenians are being held as political prisoners in Azerbaijan, where at least 19 of them are currently held. It is noteworthy that [US] President [Donald] Trump has publicly supported the release of Armenian captives in Baku.
While the Armenian [Armenian] Church has been subjected to religious persecution by foreign powers, today we are witnessing an unimaginable phenomenon: interference in our Church by the ruling forces and government of Armenia. Since last spring, leading figures in the executive branch of Armenia’s government have demanded the resignation of the Catholicos of All Armenians [Karekin II], the leader of the Armenian Holy Church. This is the same as if the leader of a Catholic country demanded the resignation of the Pope.
Four bishops of the [Armenian] Apostolic Church remain in [pretrial] detention. Six priests of our Apostolic Church have been charged, with their freedom of movement being restricted. These charges violate due process and contradict legal guarantees. Last June, the largest donor to the Apostolic Church, [Russian Armenian businessman] Samvel Karapetyan, whom I have the honor to represent, was also arrested and detained.
When a reporter asked Mr. Karapetyan about the persecution of the Church, he stated that he had always stood with the Armenian Church and will participate in its defense, and I quote, ‘in our own way.’
In response to these words, the prime minister of Armenia made a public statement. A few hours later, Mr. Karapetyan’s home was searched, and he was arrested and detained on charges of publicly calling for a seizure of power [in Armenia]. For those words alone, Mr. Karapetyan spent 200 days in the most difficult conditions, in a penal institution known as the ‘KGB basement.’
The Armenian government has turned its power into a weapon against our Church. Pretrial detention has become a punishment, which is unacceptable. Our national benefactor and holy leaders have become political prisoners in our own country.
In my 15 years of practicing law, I have never seen such blatant violations of religious freedom. A year ago, US Vice President JD Vance made a very important statement: ‘We must do more than talk about democratic values. We must live them.’
I believe that it is through this resolution that success is possible. I pray that together we can promote and better protect religious freedom not in words, but in deeds. I pray for the freedom of all those who are illegally detained and subjected to unlawful persecution in my wonderful country and abroad.