Ես գալիս եմ իմ հայրենիքից՝ Հայաստանի Հանրապետությունից՝ ուժեղ երկրից, որը հարուստ է տաղանդավոր և աշխատասեր մարդկանցով։ Մի ազգ, որը ենթարկվել է ցեղասպանության, ճնշումների, շրջափակումների, տեսել պատերազմներ, բայց երբեք չի կորցրել հավատը։ Այս մասին Վաշինգտոնում ամենամյա Միջազգային կրոնական ազատության գագաթնաժողովում (International Religious Freedom Summit) իր ելույթում նշել է փաստաբան Արամ Վարդևանյանը։
Նա, մասնավորապես, նշել է. «301 թվականին Հայաստանն ընդունեց քրիստոնեությունը որպես պետական կրոն, ինչը մեր երկիրը դարձրեց առաջին քրիստոնյա ազգը։ Դարեր շարունակ Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցին պահպանել է մեր ազգային, կրոնական և մշակութային ինքնությունը։ Դժվարին ժամանակներում, նույնիսկ ինքնիշխանության բացակայության պակմաններում Եկեղեցին մնացել է մեր խարիսխը՝ միավորելով հայերին հայրենիքում և Սփյուռքում։
Վերջին տարիներին հայ ժողովուրդը դիմակայել է նոր դժվարությունների։ Արցախյան 44-օրյա պատերազմը, որին հաջորդեց ավելի քան 120,000 հայերի բռնի տեղահանումն իրենց տներից։ Դարավոր քրիստոնեական եկեղեցիներն ու վանքերը վանդալիզմի են ենթարկվել՝ զրկելով քրիստոնյա հայերին պաշտամունքի վայրերից, որտեղ պահվում էին սուրբ մասունքներ։
Մեր խոսքի ընթացքում Քրիստոնյա հայերը որպես քաղբանտարկյալներ պահվում են Ադրբեջանում, որտեղ այսօր գտնվում է նրանցից առնվազն 19-ը։ Հատկանշական է, որ նախագահ Թրամփը հրապարակավ աջակցել է Բաքվում գտնվող հայ գերիների ազատ արձակմանը։
Թեև Հայկական Եկեղեցին ենթարկվել է կրոնական հալածանքների օտար պետությունների կողմից, այսօր մենք ականատես ենք լինում աներևակայելի երևույթի՝ միջամտության մեր Եկեղեցու վրա Հայաստանի կառավարող ուժերի և կառավարության կողմից։ Անցյալ գարնանից սկսած՝ Հայաստանի կառավարության առաջատար դեմքերը գործադիր իշխանության պահանջել են Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի՝ Հայ Սուրբ Եկեղեցու առաջնորդի հրաժարականը։ Սա նույնն է, ինչ եթե կաթոլիկ երկրի առաջնորդը պահանջեր Հռոմի Պապի հրաժարականը։
Առաքելական Եկեղեցու չորս եպիսկոպոսներ շարունակում են կալանավորված մնալ: Մեր Առաքելական Եկեղեցու վեց սրբազանների մեղադրանք է ներկայացվել, սահմանափակելով ազատ տեղաշարժը: Այս մեղադրանքները խախտում են պատշաճ իրավական գործընթացը և հակասում են իրավական երաշխիքներին։ Անցյալ հունիսին ձերբակալվեց և կալանավորվեց նաև Առաքելական Եկեղեցու ամենախոշոր դոնորը՝ Սամվել Կարապետյանը, ում ներկայացնելու պատիվն ունեմ ես։
Երբ լրագրողը հարցրեց պարոն Կարապետյանին Եկեղեցու հալածանքների մասին, նա հայտարարեց, որ միշտ կանգնած է եղել Հայ Եկեղեցու կողքին և մասնակցելու է Եկեղեցու պաշտպանությանը՝ մեջբերում եմ՝ «Մեր ձևով»։
Ի պատասխան այդ խոսքերի՝ Հայաստանի վարչապետը հրապարակավ հայտարարությամբ հանդես եկավ։ Մի քանի ժամ անց պարոն Կարապետյանի տունը խուզարկվեց, և նա ձերբակալվեց ու կալանավորվեց իշխանությունը զավթելու հրապարակային կոչի մեղադրանքով։ Միայն այդ խոսքերի համար պարոն Կարապետյանը 200 օր անցկացրել է ծանրագույն պայմաններում, մի ՔԿ հիմնարկում որը հայտնի է, որպես «ԿԳԲ-ի պադվալ»։
Հայաստանի կառավարությունն իր ուժը զենք է դարձրել մեր Եկեղեցու դեմ։ Նախնական կալանքը վերածվել է պատժի, ինչն անընդունելի է։ Մեր ազգային բարերարը և սուրբ առաջնորդները դարձել են քաղբանտարկյալներ մեր իսկ երկրում։
Իմ փաստաբանական 15 տարվա պրակտիկայի ընթացքում ես երբեք չեմ տեսել կրոնական ազատության նման ակնհայտ խախտումներ: Մեկ տարի առաջ ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը մի շատ կարևոր հայտարարություն արեց. «Մենք պետք է ավելին անենք, քան պարզապես խոսենք ժողովրդավարական արժեքների մասին։ Մենք պետք է ապրենք դրանցով»։
Ես հավատում եմ, որ հենց այս բանաձևի միջոցով է հնարավոր հաջողել։ Ես աղոթում եմ, որ մենք միասին կարողանանք խթանել և ավելի լավ պաշտպանել կրոնի ազատությունը ոչ թե խոսքով, այլ գործով։ Ես աղոթում եմ բոլոր նրանց ազատության համար, ովքեր ապօրինի կերպով կալանավորված են և ենթարկվում են անօրինական հալածանքների իմ հիասքանչ երկրում և արտասահմանում։

Я родом из своей родины, Республики Армения, сильной страны, богатой талантливыми и трудолюбивыми людьми. Нации, которая пережила геноцид, угнетение, блокады, войны, но никогда не теряла веру. Об этом заявил адвокат Арам Вардеванян в своей речи на ежегодном Международном саммите по свободе вероисповедания в Вашингтоне.
В частности, он отметил: «В 301 году Армения приняла христианство в качестве государственной религии, что сделало нашу страну первой христианской нацией. На протяжении веков Армянская Апостольская Святая Церковь сохраняла нашу национальную, религиозную и культурную идентичность. В трудные времена, даже в отсутствие суверенитета, Церковь оставалась нашей опорой, объединяя армян на родине и в диаспоре.
В последние годы армянский народ столкнулся с новыми вызовами. 44-дневная война в Арцахе, за которой последовало насильственное перемещение более 120 000 армян из своих домов, привела к разграблению многовековых христианских церквей и монастырей, лишив армян-христиан мест поклонения, где хранились священные реликвии. В настоящее время армяне-христиане содержатся в качестве политических заключенных в Азербайджане, по меньшей мере 19 из них. Примечательно, что президент Трамп публично поддержал освобождение армянских заключенных, удерживаемых в Баку.
Хотя Армянская Церковь подвергалась религиозным преследованиям со стороны иностранных государств, сегодня мы являемся свидетелями невообразимого явления вмешательства в нашу Церковь со стороны правящих сил и правительства Армении. С прошлой весны ведущие деятели армянского правительства требуют отставки Католикоса всех армян, главы Армянской Святой Церкви, с поста главы исполнительной власти. Это то же самое, как если бы глава католической страны потребовал отставки Папы Римского. Четыре епископа Апостольской Церкви остаются под стражей. Шести священникам нашей Апостольской Церкви предъявлены обвинения, они ограничены в свободе передвижения. Эти обвинения нарушают надлежащую правовую процедуру и противоречат правовым гарантиям. В июне прошлого года также был арестован крупнейший спонсор Апостольской Церкви Самвел Карапетян, которого я имею честь представлять.
Когда журналист спросил г-на Карапетяна о преследовании Церкви, тот заявил, что всегда поддерживал Армянскую Церковь и будет участвовать в её защите, цитирую, «по-нашему».
В ответ на эти слова премьер-министр Армении сделал публичное заявление. Через несколько часов в доме г-на Карапетяна был проведен обыск, он был задержан и арестован по обвинению в публичном призыве к захвату власти. Только за эти слова г-н Карапетян провел 200 дней в самых тяжелых условиях, в исправительном учреждении, известном как «подвал КГБ».
Армянское правительство превратило свою власть в оружие против нашей Церкви. Предварительное заключение превратилось в наказание, что неприемлемо. Наши национальные благодетели и святые лидеры стали политическими заключенными в нашей собственной стране.
За 15 лет моей юридической практики я никогда не видел столь вопиющих нарушений свободы вероисповедания. Год назад вице-президент Дж. Д. Вэнс сделал очень важное заявление: «Мы должны делать больше, чем просто говорить о демократических ценностях. Мы должны жить в соответствии с ними».
Я верю, что эта формула — единственный путь к успеху. Я молюсь, чтобы вместе мы могли продвигать и лучше защищать свободу вероисповедания не на словах, а на деле. Я молюсь за свободу всех тех, кто незаконно задержан и незаконно преследуется в моей прекрасной стране и за рубежом.