Նոր ատոմակայանի համար կոնկրետ մոդելի վերջնական ընտրությունը դեռևս չի կայացվել, վերջնական որոշումը կկայացվի 2026 կամ 2027 թվականներին: Այս մասին փետրվարի 3-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է Հայաստանի տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Դավիթ Խուդաթյանը:
Նա ասել է, որ շտապելու կարիք չկա։ Նա հավելել է, որ ընտրված մոդելի հիման վրա որոշում կկայացվի, թե որ երկրի հետ համագործակցել։
Խուդաթյանը բացատրել է, որ իշխանությունները որոշել են, որ ատոմակայանը պետք է լինի մոդուլային։ «Մենք շարունակում ենք ուսումնասիրել այս թեմայով Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի, Չինաստանի, Հարավային Կորեայի և Ֆրանսիայի առաջարկները։ Մոդուլային ատոմակայանների համակարգերը անցյալում լայնորեն չեն օգտագործվել, ուստի անհրաժեշտ է հետագա ուսումնասիրություն, ինչը մենք անում ենք», - հավելել է նախարարը։

Окончательный выбор конкретной модели новой атомной электростанции пока не сделан, окончательный выбор будет сделан в 2026 или 2027 году. Об этом на встрече с журналистами 3 февраля заявил министр территориального управления и инфраструктур Армении Давид Худатян.
По его словам, необходимости в спешке нет. Он добавил, что, исходя из выбора модели, будет принято решение о том, с какой страной проведут работу.
При этом Худатян пояснил, что власти решили, что атомная электростанция должна быть модульной. «Мы продолжаем изучать предложения по этой части, которые поступили от России, США, Китая, Южной Кореи, Франции. Система модульной АЭС в прошлом не была распространена, поэтому существует необходимость в дополнительном изучении, что мы и делаем», - добавил министр.