Աֆղանստանում 2025 թվականին հակահետևակային ականների և զինամթերքի պայթյունների հետևանքով զոհվել է առնվազն 87 մարդ, ևս 333-ը ստացել են վնասվածքներ։ Այս մասին հայտնել է Xinhua գործակալությունը՝ հղում անելով Աֆղանստանի Արտակարգ իրավիճակների ազգային վարչության ներկայացուցիչ Մոհամմադ Յուսուֆ Համմադին։
Նրա տեղեկություններով՝ անցյալ տարի երկրի տարածքում տեղի է ունեցել ականների և չպայթած արկերի պայթյունի 193 միջադեպ։ Դրանց հետևանքով զոհվածների 67,5%-ը երեխաներ են։
2025 թվականին Աֆղանստանում ականազերծվել է 58 կմ² ականապատ դաշտ, սակայն երկրի ավելի քան 160 հազար կմ² տարածքում շարունակում են մնալ հակահետևակային ականներ և պայթուցիկ զինամթերք։
ՄԱԿ-ի տվյալներով՝ Աֆղանստանն աշխարհում զբաղեցնում է երրորդ տեղը՝ ականների և զինամթերքի պայթյուններից զոհվածների թվով։ 1998 թվականին համաշխարհային կազմակերպությունը նախաձեռնել է տասնամյա ծրագիր՝ աֆղանական տարածքում ականների վերացման համար։ Այն չի իրականացվել Աֆղանստանում շարունակվող ռազմական գործողությունների և ֆինանսավորման պակասի պատճառով։

По меньшей мере 87 человек погибли, 333 получили ранения при подрывах на противопехотных минах и в результате взрывов боеприпасов в Афганистане в 2025 году. Об этом сообщило агентство Xinhua со ссылкой на представителя афганского Национального управления чрезвычайных ситуаций Мохаммада Юсуфа Хаммада.
По его информации, в прошлом году на территории страны произошло 193 инцидента со взрывами мин и неразорвавшихся снарядов. 67,5% погибших в результате них составили дети.
В 2025 году в Афганистане были разминированы 58 кв км минных полей, на свыше 160 тыс. кв км территории страны продолжают оставаться противопехотные мины и взрывоопасные боеприпасы.
По данным ООН, Афганистан занимает третье место в мире по числу жертв от взрывов мин и боеприпасов. В 1998 году всемирная организация инициировала десятилетнюю программу по ликвидации мин на афганской территории. Она не была выполнена из-за продолжавшихся военных действий в Афганистане и нехватки финансирования.