Հունվարի 14-ին Կիպրոսի հարավում հայտնաբերված տղամարդու մարմինը պատկանում է «Ուրալկալիի» նախկին ղեկավար Վլադիսլավ Բաումգերտներին։ Այս մասին հայտնում է TASS-ը՝ հղում անելով Կիպրոսում բրիտանական ռազմաբազաների ոստիկանությանը:
«Մարմինը նույնականացվել է ԴՆԹ անալիզի օգնությամբ։ Այն պատկանում է Վլադիսլավ Բաումգերտներին», - հայտնել է ոստիկանության ներկայացուցիչը։
Մահվան պատճառը դեռևս պարզ չէ, հավելել են ոստիկանությունում։
Կիպրոսում բնակվող Վլադիսլավ Բաումգերտների անհետացման մասին հայտնի է դարձել հունվարի 11-ին, իսկ կապի մեջ նա դադարել է դուրս գալ հունվարի 7-ից։ Վերջին անգամ նրա բջջային հեռախոսի ազդանշանը ֆիքսվել է դժվարանցանելի տեղանքում՝ զառիթափ ժայռոտ ափին։ Երեք օր անց այդ շրջանում հայտնաբերվել է տղամարդու մարմին, որը, պետերբուրգյան «Ֆոնտանկա» պարբերականի աղբյուրների տվյալներով, պատկանել է Բաումգերտներին։ Ոստիկանությունն այն ժամանակ նրա մահվան մասին չէր հայտնել։
53-ամյա Բաումգերտները «Ուրալկալին» գլխավորել է 2003-ից 2013 թվականներին. նախ եղել է կոմերցիոն տնօրեն, այնուհետև՝ գլխավոր տնօրեն։ 2013 թվականի օգոստոսին նրան ձերբակալել են Մինսկում, ուր նա ժամանել էր այն ժամանակվա վարչապետ Միխայիլ Մյասնիկովիչի հետ կալիումի վաճառքի շուրջ բանակցությունների համար և մեղադրել են լիազորությունների չարաշահման մեջ։ Ինչպես նշում է The Bell պարբերականը, Բաումգերտները պատանդ է դարձել ռուս-բելառուսական «կալիումական պատերազմում»։ Մինչդատական քննչական մեկուսարանում և տնային կալանքի տակ անցկացրած երեք ամիսներից հետո նրան հանձնել են Մոսկվային։

Тело мужчины, обнаруженное 14 января на юге Кипра, принадлежит бывшему главе «Уралкалия» Владиславу Баумгертнеру, сообщает ТАСС со ссылкой на полицию британских баз на Кипре.
«Тело идентифицировано при помощи анализа ДНК. Оно принадлежит Владиславу Баумгертнеру», — сообщил представитель полиции.
Причина смерти пока не установлена, добавили в полиции.
О пропаже Владислава Баумгертнера, жившего на Кипре, стало известно 11 января, а на связь он перестал выходить с 7 января. В последний раз сигнал его мобильного телефона зафиксировали в труднопроходимой местности на крутом скалистом побережье. Спустя три дня в этом районе обнаружили тело мужчины, которое, по данным источников петербургского издания «Фонтанка», принадлежало Баумгертнеру. Полиция на тот момент о его гибели не сообщала.
53-летний Баумгертнер возглавлял «Уралкалий» с 2003 по 2013 год — сначала был коммерческим директором, а затем генеральным. В августе 2013 года его задержали в Минске, куда он приехал на переговоры с тогдашним премьер-министром Михаилом Мясниковичем по поводу продажи калия, и обвинили в злоупотреблении полномочиями. Как отмечало издание The Bell, Баумгертнер стал заложником в российско-белорусской «калийной войне». После трех месяцев, проведенных в СИЗО и под домашним арестом, его передали Москве.