Ադրբեջանում մարդու իրավունքների վիճակը շարունակում է վատթարանալ, քանի որ կառավարությունն ուժեղացրել է բռնաճնշումներն անկախ լրատվամիջոցների, քաղաքական ընդդիմախոսների և քաղաքացիական հասարակության նկատմամբ՝ ճնշելով այլախոհությունը և էլ ավելի ամրապնդելով վախի մթնոլորտը։ Այս մասին ասված է Human Rights Watch իրավապաշտպան կազմակերպության զեկույցում
Իշխանությունները նաև անհիմն քրեական մեղադրանքներ են ներկայացրել վտարանդիության մեջ գտնվող բլոգերների և լրագրողների դեմ՝ նրանց նկատմամբ հեռակա կարգով մեղադրական դատավճիռներ կայացնելով և շարունակել են ընդունել ու կամայականորեն կիրառել քաղաքացիական հասարակությունը կաթվածահար անող օրենքներ: Կալանավայրերում խոշտանգումներն ու դաժան վերաբերմունքը շարունակվել են անպատիժ մնալ։
Շարունակելով անտեսել միջազգային վերահսկողությունը՝ Ադրբեջանը կասեցրել է ՄԱԿ-ի հետ կապված կազմակերպությունների գործունեությունը կամ վտարել դրանց, այդ թվում՝ ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագիրը (ՄԱԶԾ), ՄԱԿ-ի Փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի գրասենյակը և Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն: Իշխանությունները նաև հետ են կանչել մնացած միջազգային լրատվամիջոցների հավատարմագրումը:
Չնայած հայտարարված պարտավորություններին՝ Ադրբեջանը ոչ մի էական քայլ չի ձեռնարկել 2023 թվականի սեպտեմբերին Լեռնային Ղարաբաղից փախած հայերի անվտանգ և արժանապատիվ վերադարձի իրավունքն ապահովելու, ինչպես նաև նրանց գույքային իրավունքները վերականգնելու ուղղությամբ։

Ситуация с правами человека в Азербайджане продолжала ухудшаться по мере того, как правительство усиливало репрессии против независимых СМИ, политических оппонентов и гражданского общества, подавляя инакомыслие и еще больше укрепляя атмосферу страха. Об этом говорится в отчете правозащитной организации Human Rights Watch.
Власти также выдвигали необоснованные уголовные обвинения против блогеров и журналистов, находящихся в изгнании, вынося им обвинительные приговоры заочно, и продолжали принимать и произвольно применять законы, парализующие гражданское общество. Пытки и жестокое обращение в местах заключения продолжались безнаказанно.
Продолжая игнорировать международный контроль, Азербайджан приостановил деятельность или выслал организации, связанные с ООН, включая Программу развития ООН , Управление Верховного комиссара ООН по делам беженцев и Международный комитет Красного Креста. Власти также отозвали аккредитацию у оставшихся международных СМИ.
Несмотря на заявленные обязательства, Азербайджан не предпринял никаких существенных шагов для обеспечения права на безопасное и достойное возвращение армян, бежавших из Нагорного Карабаха в сентябре 2023 года, а также для восстановления их имущественных прав.