Ադրբեջանում մարդու իրավունքների վիճակը շարունակում է վատթարանալ, քանի որ կառավարությունն ուժեղացրել է բռնաճնշումներն անկախ լրատվամիջոցների, քաղաքական ընդդիմախոսների և քաղաքացիական հասարակության նկատմամբ՝ ճնշելով այլախոհությունը և էլ ավելի ամրապնդելով վախի մթնոլորտը։ Այս մասին ասված է Human Rights Watch իրավապաշտպան կազմակերպության զեկույցում
Իշխանությունները նաև անհիմն քրեական մեղադրանքներ են ներկայացրել վտարանդիության մեջ գտնվող բլոգերների և լրագրողների դեմ՝ նրանց նկատմամբ հեռակա կարգով մեղադրական դատավճիռներ կայացնելով և շարունակել են ընդունել ու կամայականորեն կիրառել քաղաքացիական հասարակությունը կաթվածահար անող օրենքներ: Կալանավայրերում խոշտանգումներն ու դաժան վերաբերմունքը շարունակվել են անպատիժ մնալ։
Շարունակելով անտեսել միջազգային վերահսկողությունը՝ Ադրբեջանը կասեցրել է ՄԱԿ-ի հետ կապված կազմակերպությունների գործունեությունը կամ վտարել դրանց, այդ թվում՝ ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագիրը (ՄԱԶԾ), ՄԱԿ-ի Փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի գրասենյակը և Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն: Իշխանությունները նաև հետ են կանչել մնացած միջազգային լրատվամիջոցների հավատարմագրումը:
Չնայած հայտարարված պարտավորություններին՝ Ադրբեջանը ոչ մի էական քայլ չի ձեռնարկել 2023 թվականի սեպտեմբերին Լեռնային Ղարաբաղից փախած հայերի անվտանգ և արժանապատիվ վերադարձի իրավունքն ապահովելու, ինչպես նաև նրանց գույքային իրավունքները վերականգնելու ուղղությամբ։

Azerbaijan’s poor human rights record continued to deteriorate as the government intensified its crackdown on independent media, political opponents, and civil society, silencing dissent, and further entrenching a climate of fear, according to the Azerbaijan section of World Report 2026 by Human Rights Watch.
“Authorities also brought spurious criminal charges against exiled bloggers and journalists, convicting them in absentia, and continued to adopt and arbitrarily enforce laws paralyzing civil society. Torture and ill-treatment in custody persisted with impunity,” the report adds.
“In continued contempt for international scrutiny, Azerbaijan suspended operations or expelled United Nations-affiliated organizations, including the UN Development Program (UNDP), the UN High Commissioner for Refugees (UNHCR), and the International Committee of the Red Cross (ICRC). Authorities also revoked accreditation for the remaining international media outlets,” the report notes.
“Despite its stated commitments, Azerbaijan has taken no meaningful steps to ensure the right to return in safety and dignity for ethnic Armenians who fled Nagorno-Karabakh in September 2023, or to restore their property rights,” states the Human Rights Watch report.