2026 թ․ ապրիլի 1-ից Հայաստանի Հանրապետության ողջ տարածքում կենսաթոշակները և նպաստները վճարվելու են բացառապես անկանխիկ եղանակով։ Այս մասին NEWS.am—ին տեղեկացնում են ԱՍՀ նախարարությունից:
«2026 թ․ մարտի 5-ից կենսաթոշակը կամ նպաստը կանխիկ եղանակով ստացող և վճարման եղանակի փոփոխության դիմում չներկայացրած քաղաքացիների բանկի ընտրությունը կատարվելու է ինքնաշխատ եղանակով՝ առանց դիմումի։
Ընդ որում, մարտի 5-ից ապրիլի 1-ն ընկած ժամանակահատվածում բանկի փոփոխության դիմումներ չեն ընդունվելու։
Տեղեկացնում ենք նաև, որ բանկի կողմից սուրհանդակային ծառայության միջոցով առաքվելու են բացառապես տեղաշարժման սահմանափակում ունեցող քաղաքացիների քարտերը` անհրաժեշտության դեպքում նաև սոցիալական աշխատողների ներկայությամբ։
Բոլոր կենսաթոշակառուներին և նպաստառուներին խնդրում և կոչ ենք անում մինչև 2026 թ․ մարտի 5-ը ներկայացնել վճարման եղանակի փոփոխության դիմումներ՝ առցանց՝ https://online.ssa.am հարթակի միջոցով կամ այցելելով Միասնական սոցիալական ծառայության ցանկացած տարածքային կենտրոն»,- ասվում է հաղորդագրությունում։

На всей территории Армении с 1 апреля 2026 года пенсии и пособия будут выплачиваться исключительно в безналичной форме.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе Министерства труда и социальных вопросов, начиная с 5 марта 2026 года, выбор банка для граждан, получающих пенсию и пособие наличными и не подавших заявление об изменении формы выплаты, будет осуществляться автоматически, без подачи заявления. Причем в период с 5 марта по 1 апреля заявления для изменения банка приниматься не будут.
Банк будет доставлять карты посредством курьерской службы исключительно гражданам с ограниченными возможностями, при необходимости также в присутствии социальных работников.
Министерство просит и призывает всех пенсионеров и получателей пособий подать соответствующие заявления до 5 марта 2026 года посредством платформы https://online.ssa.am или посетив любой территориальный центр Единой социальной службы.