Բաքվի ռազմական դատարանը Լեռնային Ղարաբաղի 15 նախկին ղեկավարներին դատապարտել է ցմահ կամ երկարատեւ ազատազրկման: DW-ի հարցազրույցում գերմանացի փորձագետը քննարկել է, թե ինչպես կարող է Եվրոպան արձագանքել այս դատավճիռներին։
«Միջազգային մակարդակում տարածաշրջանի կարգավիճակի վերաբերյալ ոչ իրավական, ոչ էլ աշխարհաքաղաքական կոնսենսուս չկար: Արդյունքում՝ բոլորը մինչեւ 2020թ․ հաշտվեցին ստատուս քվոյի հետ»,- DW-ի հարցազրույցում նշել է Գերմանիայի արտաքին հարաբերությունների խորհրդի (DGAP) վերլուծաբան Շթեֆան Մայսթերը։
Եվրոպական երկրների մոտեցումները Լեռնային Ղարաբաղի հարցում տարբեր էին, նշել է Մայսթերը: Ազգային շահերը զգալի դեր են խաղացել. որոշ երկրներ ռեսուրսներ են ստացել Ադրբեջանից եւ, հետեւաբար, հակված են եղել Բաքվի դիրքորոշմանը, մինչդեռ մյուս պետությունները, որտեղ ապրում է մեծ հայկական սփյուռք, աջակցել են ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքի սկզբունքին։
Ադրբեջանի կողմից տարածաշրջանի նկատմամբ վերահսկողություն հաստատելուց հետո Եվրամիությունը դատապարտեց հայ բնակչության փաստացի վտարումը։ Սակայն, ըստ Շթեֆան Մայսթերի, ԵՄ անդամ պետությունները չկարողացան համաձայնության գալ Բաքվի դեմ պատժամիջոցներ կիրառելու հարցում։
«Լեռնային Ղարաբաղի օրինակը ցույց է տալիս, որ նույն արժեքները կիսող արեւմտյան երկրների համայնքն այլեւս գոյություն չունի»,- նշել է DGAP վերլուծաբանը։ Բաքուն վերահսկողություն հաստատեց տարածաշրջանի նկատմամբ, եւ միջազգային հանրությունը դա ընդունեց որպես կատարված փաստ։
Մայսթերը կարծում է, որ չճանաչված հանրապետության նախկին ղեկավարների ցուցադրական դատավարություններ անցկացնելով՝ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը դիտավորյալ դաժանություն է դրսեւորում եւ «վրեժ է լուծում Ղարաբաղյան առաջին պատերազմում կրած պարտության համար»։ Վերլուծաբանի խոսքով՝ Ադրբեջանի ղեկավարը կարող է իրեն թույլ տալ նման խիստ դատավճիռներ, քանի որ նրան չի հետաքրքրում միջազգային քննադատությունը։
Բաքվի գործողությունները հակամարտության ավտորիտար կարգավորման օրինակ են։
«Ղարաբաղն այլեւս դեր չի խաղում եվրոպական եւ միջազգային քաղաքականության մեջ: Ադրբեջանը Եվրոպա գազի եւ նավթի հիմնական մատակարարն է, այդ պատճառով ԵՄ բոլոր պետությունները խուսափում են Բաքվին քննադատելուց»,- նշել է վերլուծաբանը՝ բացատրելով չճանաչված հանրապետության նախկին ղեկավարության համոզմունքներին միջազգային արձագանքի բացակայությունը։
Երկար ժամանակ Միացյալ Նահանգները Ադրբեջանում մարդու իրավունքների իրավիճակի հիմնական քննադատներից մեկն էր։ Սակայն Բաքվի եւ Վաշինգտոնի միջեւ հարաբերություններն այժմ կարգավորվել են, եւ բիզնես շահերը՝ ռեսուրսների եւ առեւտրային ուղիների շեշտադրմամբ, դուրս են մղել ժողովրդավարական օրակարգը։
«Միջազգային հարաբերությունների նոր համակարգում ուժի գործոնն է դառնում որոշիչը»,- ամփոփել է վերլուծաբանը։

Бакинский военный суд приговорил 15 бывших руководителей Нагорного Карабаха к пожизненному либо длительным срокам лишения свободы. В интервью DW немецкий эксперт рассказал о том, как Европа может отреагировать на эти приговоры.
«На международном уровне не существовало ни правового, ни геополитического консенсуса относительно статуса региона. В результате до 2020 года все смирились со статус-кво», — объяснил в беседе с DW аналитик Германского совета по внешней политике DGAP Штефан Майстер.
Подходы европейских стран к вопросу Нагорного Карабаха были разделены, поясняет Майстер. Существенную роль играли национальные интересы: некоторые страны получали ресурсы из Азербайджан и поэтому склонялись к позиции Баку, тогда как другие государства, где проживает многочисленная армянская диаспора, поддерживали принцип права народов на самоопределение.
После установления Азербайджаном контроля над регионом Европейский союз осудил фактическое изгнание армянского населения. Однако, по словам Штефана Майстера, государства — члены ЕС не смогли прийти к согласию по вопросу введения санкций против Баку.
«Пример Карабаха показывает, что сообщество западных стран, разделяющих одни и те же ценности, больше не существует», — считает аналитик DGAP. Баку установил контроль над регионом, и международное сообщество приняло это как свершившийся факт.
Майстер полагает, что, проводя показательные судебные процессы над бывшими руководителями непризнанной республики, президент Азербайджана Ильхам Алиев сознательно демонстрирует жестокость и «мстит за поражение в Первой карабахской войне». По мнению аналитика, азербайджанский лидер может позволить себе столь жёсткие приговоры, поскольку его не волнует международная критика.
Действия Баку являются примером авторитарного урегулирования конфликтов.
«Карабах больше не играет роли в европейской и международной политике. Азербайджан — важный поставщик газа и нефти для Европы, именно поэтому все государства ЕС избегают критики Баку», — отметил аналитик, объясняя отсутствие международной реакции на приговоры бывшему руководству непризнанной республики.
Долгое время Соединенные Штаты были одним из главных критиков ситуации с правами человека в Азербайджане. Однако в настоящее время отношения между Баку и Вашингтоном нормализовались, и деловые интересы — с акцентом на ресурсы и торговые маршруты — вытеснили демократическую повестку.