Ռուսաստանի իրավապահ մարմինները հետաքննում են Telegram-ի հիմնադիր Պավել Դուրովի գործողությունները՝ ահաբեկչական գործունեությանը օժանդակելու վերաբերյալ քրեական գործի շրջանակներում (ՌԴ Քրեական օրենսգրքի 205.1 հոդվածի 1.1 մաս)։ Այս մասին հայտնել են «Ռոսիյսկայա գազետա» և «Կոմսոմոլսկայա պրավդա» պարբերականները՝ հղում անելով ԱԴԾ նյութերին։ Հոդվածներում պնդվում է, որ պատերազմի պայմաններում Telegram-ը «դարձել է ՆԱՏՕ-ի երկրների հատուկ ծառայությունների և «կիևյան ռեժիմի» գլխավոր գործիքը»։ «Անանունության պատրանքը մեսենջեր է բերել արմատականների, թմրամոլների, մարդասպանների և ահաբեկիչների բանակներ, ինչն էլ սկսել է սպառնալիքներ ձևավորել մեր հասարակության համար», - ընդգծել է Ռոսիյսկայա գազետան:
Ըստ հրապարակումների տվյալների՝ Ուկրաինայում լայնամասշտաբ պատերազմի մեկնարկից ի վեր Ռուսաստանում գրանցվել է մեսենջերի օգտագործմամբ ավելի քան 153 հազար հանցագործություն, որոնցից 33 հազարը՝ դիվերսիոն-ահաբեկչական և ծայրահեղական բնույթի, ներառյալ պայթյունների կազմակերպումը, զինկոմիսարիատների հրկիզումները և սպանությունները։ Մասնավորապես, հոդվածներում նշվում է, որ Telegram-ի միջոցով համակարգված ահաբեկչությունների հետևանքով զոհվել են 9 բարձրաստիճան զինվորականներ, այդ թվում՝ գեներալ-լեյտենանտներ Իգոր Կիրիլովը, Յարոսլավ Մոսկալիկը և Ֆանիլ Սարվարովը։ Բացի այդ, նշվում է, որ մեսենջերը ներգրավված է եղել «Կրոկուս Սիթի Հոլլի» ահաբեկչության կազմակերպման և Դարյա Դուգինայի սպանության մեջ։
Միևնույն ժամանակ, ինչպես նշում է Կոմսոմոլսկայա Պրավդան, Telegram-ը չի կատարել «Ռոսկոմնադզորի» պահանջները՝ 154,981 ալիք, չատ և բոտ հեռացնելու մասին, որոնցից 104,093-ը վերաբերում էին հավաստի չհամարվող տեղեկատվությանը, 10,598-ը՝ ծայրահեղականության կոչերին, 7,405-ը՝ դատական որոշումներին, իսկ 4,168-ը՝ ծայրահեղական գործունեության արդարացմանը։ Այս կապակցությամբ ռուսական իշխանությունները որոշում են կայացրել սահմանափակել մեսենջերի աշխատանքը Ռուսաստանում և տվյալ պահին դանդաղեցրել են այն 55%-ով, հստակեցրել է Ռոսիսկայա գազետան։
Այն մասին, որ «Ռոսկոմնադզորը» սկսել է արգելափակել Telegram-ը, հայտնի է դարձել փետրվարի 10-ին։ Գերատեսչությունում դա բացատրել են նրանով, որ մեսենջերը չի համապատասխանում ռուսական օրենսդրությանը և չի ապահովում քաղաքացիների անվտանգությունը։ Ընդ որում, «Ռոսկոմնադզորն» ընդգծել է, որ Telegram-ը դանդաղեցնում է «լիազորված մարմինների որոշմամբ»։
Այս ֆոնին ԱԴԾ տնօրեն Ալեքսանդր Բորտնիկովը հայտարարել է, որ անցյալում Դուրովի հետ բանակցությունները «ոչ մի լավ բանի» չեն հանգեցրել և տվյալ պահին չեն վարվում։ «Նա հետապնդում է իր սեփական շահերը, որոնք ի վերջո իրացվում են մեծաքանակ իրավախախտումների առկայությամբ՝ ինչպես մանկական հանցավորության, որի մասին մենք անընդհատ խոսում ենք, այնպես էլ ահաբեկչական ակտերի ու դիվերսիաների միջոցով», — նշել է Բորտնիկովը:

Российские правоохранительные органы расследуют действия основателя Telegram Павла Дурова в рамках уголовного дела о содействии террористической деятельности (часть 1.1 статьи 205.1 УК РФ), сообщили «Российская газета» (РГ) и «Комсомольская правда» (КП) со ссылкой на материалы ФСБ. В статьях утверждается, что в условиях войны Telegram «стал главным инструментом спецслужб стран НАТО и «киевского режима». «Иллюзия анонимности привела в мессенджер армии радикалов, наркоманов, убийц и террористов, что стало формировать угрозы нашему обществу», — подчеркнула РГ.
По данным изданий, с начала полномасштабной войны в Украине в России было зарегистрировано более 153 тыс. преступлений с использованием мессенджера, из которых 33 тыс. — диверсионно-террористические и экстремистские, включая организацию взрывов, поджогов военкоматов и убийств. В частности, в результате терактов, которые координировались через Telegram, погибли девять высокопоставленных военнослужащих, в том числе генерал-лейтенанты Игорь Кириллов, Ярослав Москалик и Фанил Сарваров. Кроме того, мессенджер был задействован в организации теракта в «Крокус Сити Холле» и при убийстве Дарьи Дугиной, говорится в статьях.
Вместе с тем, как отмечает КП, Telegram не исполнил требования Роскомнадзора об удалении 154 981 канала, чата и бота, среди которых 104 093 касались недостоверной информации, 10 598 — призывов к экстремизму, 7405 — судебных решений, 4168 — оправдания экстремистской деятельности. В связи с этим российские власти приняли решение об ограничении работы мессенджера в России и на данный момент замедлили ее на 55%, уточнила РГ.
О том, что Роскомнадзор начал блокировать Telegram, стало известно 10 февраля. В ведомстве объяснили это тем, что мессенджер не исполняет российское законодательство и не обеспечивает безопасность граждан. При этом в Роскомнадзоре подчеркивали, что замедляют Telegram «по решению уполномоченных органов».
На этом фоне директор ФСБ Александр Бортников заявил, что переговоры с Дуровым в прошлом «ни к чему хорошему» не привели и на данный момент не ведутся. «Он преследует свои корыстные интересы, которые в конечном итоге реализуются наличием большого количества правонарушений — как детской преступности, о которой мы постоянно говорим, террористических актов, диверсий», — отмечал Бортников.