Ընտրություններում խախտումների ուժային մեթոդները սկսում են զիջել կաշառքին, կարծում են քաղաքական տեխնոլոգներ Արմեն բադալյանն ու կարեն Քոչարյանը:  Բուն կաշառքի «շուկայական արժեքն» այն չէ, ինչ նախկինում, նշել է Քոչարյանը: Եթե նախկինում կաշառքների չափը կազմում էր 5 հազար դրամ, ապա այժմ ընտրողը համաձայն է ընտրել 10 հազարից ոչ պակաս արժեքով:
«Հենց նախընտրական կաշառքն էլ դառնում է ընտրախախտումների հիմնական ռեսուրսը:  Ակնհայտ եւ կոպիտ խախտումների ժամանակներն անցել են: Քվեատուփերը բոլորի ներկայությամբ չեն տանում, քվեաթերթիկները չեն լցոնում: Ամենագործուն մեթոդը այժմ դառնում է կաշառքը»,- կարծում է Քոչարյանը:
«Եթե դիտարկենք ՀՀԿ-ի այլընտրանքները, «Բարգավաճ Հայաստանն» ավելի մեծ հնարավորություններ ունի, քան Հայ ազգային կոնգրեսը: Վերջինս միջոցներ չունի ընտրողներին գումարներ բաժանելու համար: Բանը միայն ֆինանսների մեջ չէ, այլ կառույցների: Նման բաժանումների համար պետք է ունենալ քաղաքացիների ցուցակները»,- ասել է նա:
Հարցին, հնարավոր է, որ իր ընտրողներին կաշառի նաեւ «Օրինաց երկիրը», Քոչարյանը պատասխանել է, թե արդյունքը կարող է հակառակը լինել: «Եթե ուրիշներին «ազնվորեն» կընտրեն գումարի դիմաց, «Օրինաց երկրից» գումարը կվերցնեն եւ չեն ընտրի: Ժողովրդական լեզվով ասած, «կքցեն»: Ինչպես իր ընտրողների հետ վարվեց ՕԵԿ-ը 2008թ.»,- նշել է փորձագետը:

Силовые методы нарушений на выборах начинают уступать место подкупу, считают политтехнологи Армен Бадалян и Карен Кочарян. «Рыночный курс» самого подкупа уже не тот, что раньше, отметил Кочарян. Если раньше размер предвыборной взятки составлял 5 тысяч драмов или $15, то теперь избиратель согласится принять не менее 10 тысяч ($30). «Именно предвыборные взятки становятся основным ресурсом избирательных нарушений: время грубых и явных нарушений давно прошло. Урны при всех с участка уже не уносят, бюллетени открыто не вбрасывают. Самым действенным орудием теперь становится подкуп», – считает Кочарян.
«Если рассматривать альтернативы правящей Республиканской партии Армении,  то здесь «Процветающая Армения» имеет больше возможностей, чем Армянский национальный конгресс. У последнего все же не хватит средств на раздачу денег избирателям. Дело не только в финансах, но и в структуре – для таких раздач нужно иметь в распоряжении списки граждан через муниципалитеты», – добавил он.
На вопрос о том, будет ли подкупать своих избирателей и «Оринац еркир», Кочарян ответил, что эффект здесь окажется прямо противоположным. «Если у других будут честно ставить галочку за деньги, то у «Оринац еркир» деньги возьмут, а голосовать не станут. Говоря народным языком, «кинут»: точно так же, как с избирателями поступила сама «Оринац еркир» в 2008 году», - заключил эксперт.