ԱՄՆ նախագահի հատուկ բանագնաց Սթիվեն Ուիթքոֆի խոսքով՝ «փետրվարի վերջին Իրանի հետ կայացած բանակցությունների երրորդ փուլի ավարտին վերջնականապես պարզ դարձավ, որ համաձայնության հասնելն անհնար է»։
«Լիովին պարզ էր, որ դա անիրագործելի է լինելու, հավանաբար, արդեն երկրորդ հանդիպման ավարտին, սակայն հետո մենք վերադարձանք երրորդ հանդիպմանը՝ վերջին փորձը կատարելու համար», - հայտարարել է նա Fox News-ի եթերում։
Ինչպես հաղորդում է DW-ն, Ուիթքոֆը մանրամասներ է ներկայացրել Ժնևում Իրանի պատվիրակության հետ ունեցած մի շարք հանդիպումներից, որոնք նա անցկացրել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հանձնարարությամբ՝ նախագահի փեսա Ջարեդ Քուշների հետ միասին։ Հանդիպումների նպատակն է եղել համաձայնության գալ Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ։ Ըստ նրա՝ ամերիկյան կողմն իրանցիներին առաջարկել է տասը տարով դադարեցնել ուրանի հարստացումը, ինչի դիմաց Միացյալ Նահանգները պարտավորվում էր գնել իրանական էներգակիրները։
«Մենք նրանց հետ քննարկում էինք հարստացումից տասը տարով լիակատար հրաժարվելու հարցը, և մենք որոշել էին վճարել վառելիքի համար, - ասել է նա։ - Նրանք մերժեցին սա, ինչն այդ պահին մեզ ցույց տվեց, որ նրանք միջուկային զենք ստեղծելու նպատակով հարստացումը պահպանելուց բացի այլ ծրագրեր չունեն»։

По словам спецпосланника президента США Стивена Уиткоффа, «к концу третьего раунда переговоров с Ираном, прошедшего в конце февраля, стало окончательно ясно, что достичь соглашения невозможно».
«Было совершенно ясно, что это будет невыполнимо, вероятно, уже к концу второй встречи, но затем мы вернулись к третьей встрече, чтобы сделать последнюю попытку», - заявил он в эфире Fox News.
Уиткофф описал серию встреч с иранской делегацией, которую он провел в Женеве по поручению президента США Дональда Трампа вместе с его зятем Джаредом Кушнером в попытке достичь соглашения по иранской ядерной программе, передает DW. По его словам, американская делегация предложила иранцам сделать десятилетний перерыв в обогащении урана в обмен на закупки Соединенными Штатами иранских энергоносителей.
«Мы обсуждали с ними десять лет полного отказа от обогащения, и мы бы платили за топливо. - сказал он. - Они это отвергли, что в тот самый момент показало нам, что у них нет никаких других планов, кроме как сохранить обогащение с целью создания ядерного оружия».