2025 թվականի մարտին մեր երկրում ընդունվեց ԵՄ–ին Հայաստանի Հանրապետության անդամակցելու գործընթացի մեկնարկի մասին օրենքը, որը ուժի մեջ մտավ 2025 թվականի ապրիլին։ Այս մասին, այսօր՝ մարտի 11–ին, Ստրասբուրգում, Եվրոպական խորհրդարանում իր ելույթում հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ դա անվանելով անհավանական փոփոխություն։
Նա, մասնավորապես, նշեց. «Սա քաղաքական բյուրեղացումն է 2023 թվականի հոկտեմբերի 17-ին այս ամբիոնից իմ արած այն հայտարարության, թե Հայաստանի Հանրապետությունը պատրաստ է առավել մոտ լինել Եվրամիությանը այնքան, ինչքան Եվրամիությունը դա հնարավոր կհամարի։
Հիմա այդ օրենքի ընդունումից հետո շատերն են Հայաստանում հարցնում, թե երբ Հայաստանը կդառնա Եվրոպական Միության անդամ։ Մեր պատասխանը հստակ է. որևէ երկիր առանց ԵՄ չափանիշներին համապատասխանելու չի կարող դառնալ Եվրամիության անդամ։ Հետևաբար մեր խնդիրն է եվրոպացի մեր գործընկերների աջակցությամբ շարունակել բարեփոխումների ճանապարհը և նախ օբյեկտիվորեն համապատասխանել Եվրամիության անդամագրման չափանիշներին։
Երբ սա տեղի ունենա, կա երկու ճանապարհ. կամ ԵՄ-ն մեզ կընդունի, որպես լիիրավ, լիարժեք անդամ կա, կամ չի ընդունի։ Այսպես ասում եմ, որովհետև հասկանում եմ, որ ԵՄ ընդլայնումը, նոր անդամի ներգրավումը պարզ հարց չէ ու նաև քաղաքական որոշման խնդիր է։
Հետևաբար, եթե ԵՄ-ն Հայաստանը կընդունի որպես լիիրավ անդամ, շատ լավ է, եթե չի ընդունի, մենք էլի կշահենք, որովհետև կլինենք ԵՄ ստանդարտներին լիարժեք համապատասխանող երկիր։
Պիտի անկեղծ ասեմ սակայն, որ ԵՄ–ին Հայաստանի ինտեգրվելու ճանապարհին այս պահի ամենամեծ խնդիրը ԵՄ–ի և Վրաստանի միջև քաղաքական երկխոսության սառեցված վիճակն է։ Վրաստանը մեզ համար ճանապարհ է դեպի Եվրոպական Միություն, և մենք ԵՄ–ին Հայաստանի անդամակցելու գործընթացի մեկնարկի մասին օրենքը ընդունեցինք այն բանից հետո, երբ Վրաստանը Եվրամիության անդամության թեկնածուի կարգավիճակ ստացավ։  Սա Հայաստանի՝ Եվրամիության անդամագրման հեռանկարը դարձրեց շոշափելի»։
Փաշինյանը շարունակեց. «Մեր ակնկալիքը ու խնդրանքն է, որ Եվրոպական Միություն– Վրաստան կառուցողական գործընթացը զարգանա։ Դա կարևոր է Հայաստանի համար, նույնքան կարևոր, որքան Վրաստանի համար»։

In March 2025, our country adopted the law on the launch of the process of Armenia's accession to the EU, which entered into force in April 2025. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan stated this in his address at the European Parliament Wednesday in Strasbourg, France, calling it an incredible change.
"This is the political crystallization of the statement I made from this rostrum on October 17, 2023, that the Republic of Armenia is ready to be as close to the European Union as the European Union deems possible.
Now, after the adoption of that law, many in Armenia are asking when Armenia will become a member of the European Union. Our answer is clear: no country can become a member of the European Union without meeting EU standards. Therefore, our task is to continue the path of reforms with the support of our European partners and, first, objectively meet the criteria for EU membership.
When this happens, there are two paths: either the EU will accept us as a full-fledged, complete member, or it will not accept us. I say this because I understand that EU enlargement, the inclusion of a new member, is not a simple matter and is also a matter of political decision.
Therefore, if the EU accepts Armenia as a full-fledged member, it is very good. If it does not accept [us], we will still benefit, because we will be a country that fully complies with EU standards.
I must say honestly, however, that the biggest problem on the path of Armenia’s integration into the EU at the moment is the frozen state of the political dialogue between the EU and Georgia. Georgia is a path for us to the European Union, and we adopted the law on the launch of the process of Armenia’s accession to the EU after Georgia received the status of a candidate for EU membership. This made the prospect of Armenia’s accession to the EU tangible,” the Armenian premier added.
Pashinyan continued: “Our expectation and request is that the European Union-Georgia constructive process to develop. It is important for Armenia, just as important as it is for Georgia."