Ստրասբուրգում տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Եվրոպական խորհրդարանի նախագահ Ռոբերտա Մեցոլայի հանդիպումը։
Հանդիպումից առաջ տեղի է ունեցել վարչապետի պաշտոնական դիմավորման արարողությունը, որից հետո Նիկոլ Փաշինյանը գրառում է կատարել Եվրոպական խորհրդարանի «Ոսկե գրքում»։
Ռոբերտա Մեցոլան ողջունել է ՀՀ վարչապետի այցը և նշել, որ այսօրվա հանդիպումն ու վարչապետ Փաշինյանի ելույթը կարևոր հնարավորություն են անդրադառնալու Հայաստան–Եվրամիություն հարաբերությունների հետագա զարգացմանը, ինչպես նաև Հայաստանում իրականացվող ժողովրդավարական և ինստիտուցիոնալ բարեփոխումների ընթացքին։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնել հրավերի համար և ընդգծել, որ Հայաստանի Հանրապետության Կառավարությունը հանձնառու է հետևողականորեն զարգացնելու Եվրամիության հետ փոխգործակցությունը։ Վարչապետը բարձր է գնահատել նաև Հայաստանում իրականացվող բարեփոխումների առաջմղման գործում Եվրամիության շարունակական աջակցությունը։
Զրուցակիցները քննարկել են Հայաստան–Եվրամիություն համագործակցության օրակարգային մի շարք հարցեր։ Անդրադարձ է կատարվել նաև տարածաշրջանային զարգացումներին՝ ընդգծելով խաղաղության և կայունության ամրապնդմանն ուղղված ջանքերի կարևորությունը։

A meeting between the Prime Minister of Armenia, Nikol Pashinyan, and the President of the European Parliament, Roberta Metsola, took place Wednesday in Strasbourg, France, the PM’s office informs.
The meeting was preceded by an official welcoming ceremony for the prime minister, after which Nikol Pashinyan made a note in the European Parliament’s “Golden Book.”
Roberta Metsola welcomed the visit of the Armenian premier and noted that today’s meeting and Pashinyan’s speech at the European Parliament are an important opportunity to reflect on the further development of Armenia-EU relations, as well as the process of democratic and institutional reforms being implemented in Armenia.
PM Pashinyan, in turn, expressed gratitude for the invitation and emphasized that the Armenian government is committed to consistently developing cooperation with the European Union. Also, the premier highly appreciated the European Union’s continued support in promoting reforms in Armenia.
The interlocutors discussed several matters on the agenda of Armenia-European Union cooperation. Regional developments were also touched upon, emphasizing the importance of efforts aimed at strengthening peace and stability.