Իրանի հետ Հայաստանի էներգետիկ հարաբերությունները ուղղված են մեր էներգետիկ անվտանգության մակարդակի պահպանմանը: Այդ մասին այսօր` փետրվարի 16-ին, լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարեց ՀՀ էներգետիկայի եւ բնական պաշարների նախարար Արմեն Մովսիսյանը` պատասխանելով այն հարցին, թե արդյոք Իրանի նկատմամբ Արեւմուտքի պատժամիջոցները չե՞ն անդրադառնա հայ-իրանական ծրագրերի վրա (ֆոտոռեպորտաժ):
«Չեմ կարծում, որ որեւէ մեկը դրա համար փորձի մեզ քնննադատել: Մենք բիզնես չենք անում, ընդանենը մեր երկրի անվտանգության խնդիրն ենք լուծում»,- ասաց Ա. Մովսիսիյանը:
Նրա խոսքով` այս պահին Իրանի հետ համատեղ ծրագրերից ոչ մեկը չի կասեցվել: Խոսքը վերաբերում է գազամուղին, Հայաստան-Իրան երկաթգծին, նավթամթերքատար խողովակաշարին, Արաքս գետի վրա հիդրոէլեկտրակայանին:

Энергетические взаимоотношения с Ираном направлены на сохранение уровня энергетической безопасности Армении. Об этом заявил журналистам 16 февраля министр энергетики Армении Армен Мовсисян, отвечая на вопрос о последствиях возможных санкций против Ирана для армяно-иранских энергопроектов (фоторепортаж).
«Не думаю, что кто-то попытается из-за этого критиковать нас. Мы на делаем бизнес, просто решаем вопросы безопасности нашей страны», – заявил А. Мовсисян.
В настоящее время, добавил он, ни одна из совместных с Ираном программ не была остановлена – ни газопровод, ни проект железной дороги, ни нефтепродуктопровод, ни строительство ГЭС на реке Аракс.