2026թ․ խորհրդարանական ընտրություններին ընդառաջ Հայաստանում ավելի ու ավելի մեծ ուշադրություն է դարձվում ոչ միայն քաղաքական հայտարարություններին, այլեւ կուսակցությունների՝ ընտրողներին ներկայացվող ծրագրերի բովանդակությանը։ Ավանդաբար, քաղաքական ուժերի տնտեսական եւ սոցիալական պլատֆորմները վերլուծության կենտրոնում են, քանի որ դրանք են հիմնականում որոշում երկրի իրական առաջնահերթությունները եւ ապագայի տեսլականը։
Թե ինչպիսին է «Մայր Հայաստան» կուսակցության, որն արդեն հայտարարել է առաջիկա ընտրություններին մասնակցելու մասին, կուսակցության տնտեսական օրակարգը, Economix-ի եթերում պատմել է Անդրանիկ Թեւանյանը։
«Ռոբինհուդյան» մեթոդների տրանսֆորմացիա
Թեւանյանը նշել է, որ 1990-ականներին Հայաստանն անցավ «վայրի կապիտալիզմի» մի շրջան, որը կապված էր քաոսային մասնավորեցման հետ, որը հետո փոխարինվեց «նոմենկլատուրային կապիտալիզմով»՝ բիզնեսի եւ կառավարության միաձուլմամբ։ Հետագայում, նրա պնդմամբ, այդ մոդելը վերածվեց «կապիտալիզմի հակամարդկային մոդելի», որը բնութագրվում է սոցիալական անհավասարության բարձր աստիճանով։ Այդ մոդելը մինչ օրս պահպանվում է Հայաստանում։
«Հասարակության մի փոքր մասը վերահսկում է տնտեսության զգալի մասը, այն դեպքում, երբ մեծամասնությունը զբաղված է գոյատեւման պայքարով»,- նշել է քաղաքական գործիչը։
Թեւանյանը խիստ քննադատել է 2018-ից գոյություն ունեցող մոդելը ռոբինհուդյան մեթոդներով վերափոխելու փորձերը։ Թեւանյանը նման մեթոդները համարել է «ուտոպիական բլեֆ»։ Նրա խոսքով՝ «հարուստներից վերցնել եւ աղքատներին տալ» սկզբունքի վրա հիմնված վերաբաշխման գաղափարը կայուն տնտեսական հիմք չունի եւ արդեն մի անգամ ապացուցել է իր չկայացածությունը պատմության մեջ։ «Դա սոցիալական արդարության իմիտացիա էր»,- նշել է նա։
Կապիտալիզմ՝ մարդկային դեմքով
Որպես այլընտրանք նա առաջարկում է անցում «մարդկային դեմքով կապիտալիզմի» մոդելի, որը կապահովի պետության, բիզնեսի եւ հասարակության շահերի հավասարակշռությունը։
Թեւանյանի խոսքով՝ Հայաստանում ե՛ւ աշխատողները, ե՛ւ ձեռնարկատերերը ներկայում բավարար պաշտպանված չեն. առաջինները՝ թույլ արհմիությունների, երկրորդները՝ քաղաքական էլիտայի փոփոխությունների ժամանակաշրջաններում սեփականության վերաբաշխման ռիսկերի պատճառով։ Նրա կարծիքով՝ լուծումը կարող է լինել փոխգործակցության նոր մոդելը. բիզնեսը ստանձնում է հարկային պարտավորություններ եւ սոցիալական պատասխանատվություն, իսկ պետությունն իրականացնում է քաղաքականություն, որն ապահովում է ֆինանսավորման հասանելիությունը եւ հնարավորությունները բնակչության լայն շերտերի համար։
Նա ընդգծել է, որ աշխատանքը պետք է պատշաճ կերպով վարձատրվի, իսկ սոցիալապես խոցելի խմբերը պետք է աջակցություն ստանան, որը կապահովի կենսամակարդակի տարրական մակարդակ։ Առաջնահերթությունների թվում են նաեւ «սոցիալական լիֆտերի» զարգացումը, արդար մրցակցությունը եւ ներմուծման փոխարինման եւ արտահանման վրա կենտրոնացած տնտեսական քաղաքականությունը՝ պետության ակտիվ դերակատարմամբ։
Հայաստանի ՀՆԱ-ն 2031թ․ կկազմի 75 մլրդ դոլար
Կուսակցությունն առաջարկում է կոնկրետ տնտեսական չափանիշներ։ Մասնավորապես, նպատակն է առաջիկա հինգ տարիների ընթացքում Հայաստանի ՀՆԱ-ն հասցնել 75 միլիարդ դոլարի՝ մոտ 2.5-3 անգամ աճով։ «Մենք չենք վախենում այս թվերից եւ տեսնում ենք դրա համար իրական հնարավորություններ»,- ընդգծել է քաղաքական գործիչը՝ ավելացնելով, որ այդ դեպքում մեկ շնչի հաշվով եկամուտը կարող է հասնել մոտ 25 հազար դոլարի՝ ներկայիս 9 հազարի փոխարեն։
Նա որպես մոդելի հիմնական տարրեր նշել է տնտեսությունում «սոցիալական համերաշխությունը» եւ հարկային քաղաքականության վերանայումը։ Թեւանյանն առաջարկում է բիզնեսի հստակ բաժանում կատեգորիաների՝ զրոյական շրջանառության հարկի դրույքաչափ միկրոբիզնեսի համար, որի շրջանառությունը տարեկան մինչեւ 60 միլիոն դրամ է, եւ 1 տոկոս դրույքաչափ փոքր բիզնեսի համար (60-180 միլիոն)։ Ավելի խոշոր ընկերությունների համար՝ անցում ԱԱՀ-ի եւ կորպորատիվ եկամտահարկի, բայց համապատասխանաբար 17 եւ 14 տոկոս նվազեցված դրույքաչափերով, ինչը, ըստ նրա, մրցակցային առավելություն կապահովի Վրաստանի համեմատ։
Զուգահեռ՝ կուսակցությունն առաջադրում է սոցիալական չափանիշներ՝ նվազագույն կենսաթոշակ՝ 100 հազար դրամ եւ նվազագույն աշխատավարձ՝ 150 հազար դրամ։ «Սա այն նվազագույն մակարդակն է, որը պետք է ապահովի մարդու բազային արժանապատվությունը»,- նշել է Թեւանյանը՝ ընդգծելով, որ առաջարկվող մոդելը նպատակ ունի միաժամանակ խթանել բիզնեսը եւ բարելավել բնակչության կենսամակարդակի բարձրացումը։

В преддверии парламентских выборов 2026 года в Армении все большее внимание приковано не только к политическим заявлениям, но и к содержанию программ, с которыми партии намерены идти к избирателю. Традиционно в центре анализа оказываются экономические и социальные платформы политических сил, поскольку именно они во многом определяют реальные приоритеты и видение будущего страны.
Какова экономическая повестка партии «Мать Армения», которая уже заявила о своем участии в предстоящих выборах в эфире Economix рассказал лидер партии Андраник Теванян.
Трансформация «робингудскими» методами
Теванян отметил, что в 1990-е годы Армения прошла этап «дикого капитализма», связанного с хаотичной приватизацией, который затем сменился «номенклатурным капитализмом» — сращиванием бизнеса и власти. Впоследствии, как он утверждает, эта модель трансформировалась в «античеловечную модель капитализма», характеризующуюся высокой степенью социального неравенства. Эта модель существует в Армении по сей день.
«Небольшая часть общества контролирует значительную долю экономики, тогда как большинство занято борьбой за выживание», — отмечает политик.
Теванян резко критикует попытки трансформации существующей модели робингудскими методами, которые имели место после 2018 года. Подобные методы Теванян считает «утопическим блефом». По его словам, идея перераспределения по принципу «взять у богатых и раздать бедным» не имеет устойчивой экономической базы и уже однажды показала свою несостоятельность в истории. «Это была имитация социальной справедливости», — отмечает он.
Капитализм с человеческим лицом
В качестве альтернативы он предлагает переход к модели «капитализма с человеческим лицом», где будет обеспечен баланс интересов государства, бизнеса и общества.
По словам Теваняна, сегодня в Армении недостаточно защищены как работники, так и предприниматели: первые — из-за слабости профсоюзов, вторые — из-за рисков перераспределения собственности в периоды смены политических элит. Решением, по его мнению, может стать новая модель взаимодействия: бизнес берет на себя налоговые обязательства и социальную ответственность, а государство проводит политику, обеспечивающую доступ к финансам и возможностям для широких слоев населения.
Он подчеркивает, что труд должен достойно оплачиваться, а социально уязвимые группы — получать поддержку, обеспечивающую базовый уровень жизни. В числе приоритетов также — развитие «социальных лифтов», честная конкуренция и экономическая политика, ориентированная на импортозамещение и экспорт, при активной роли государства.
ВВП Армении составит в 2031 году  75 млрд долларов
Партия предлагает конкретные экономические ориентиры. В частности, ставится задача довести ВВП Армении до 75 млрд долларов в ближайшие пять лет — то есть увеличить его примерно в 2,5–3 раза. «Мы не боимся этих цифр и видим для этого реальные возможности», — подчеркивает политик, добавляя, что в таком случае доход на душу населения может достичь порядка 25 тысяч долларов против нынешних около 9 тысяч.
Ключевым элементом модели он называет «социальную солидарность» в экономике и пересмотр налоговой политики. Теванян предлагает четкое разделение бизнеса по категориям: для микробизнеса с оборотом до 60 млн драмов в год — нулевая ставка налога с оборота; для малого бизнеса (60–180 млн) — 1%. Для более крупных компаний — переход к НДС и налогу на прибыль, но с пониженными ставками: 17% и 14% соответственно, что, по его словам, обеспечит конкурентное преимущество по сравнению с Грузией.
Параллельно партия выдвигает социальные ориентиры: минимальная пенсия — 100 тысяч драмов, минимальная зарплата — 150 тысяч. «Это минимальный уровень, который должен обеспечить базовое достоинство человека», — отмечает Теванян, подчеркивая, что предложенная модель направлена на одновременное стимулирование бизнеса и повышение уровня жизни населения.